Connect with us

Zabawa

Gordon Haskell nie żyje, piosenkarz miał 74 lata

Published

on

Po długiej walce z rakiem Gordon Haskell, wokalista King Crimson, który trzy dekady później z powodzeniem powrócił na scenę muzyczną przebojem „How Wonderful You Are”, zmarł na początku lat 70.

Gordon Hasell miał w Polsce wielu fanów

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście Gordona, wielkiego muzyka i wielkiego człowieka, za którym wielu ludzi tęskni” – taka wiadomość pojawiła się w niedzielę (18 października) na oficjalnym profilu na Facebooku Gordona Haskella. Muzyk zmarł dwa dni wcześniej (16 października).

Brytyjski muzyk, piosenkarz, autor tekstów i podróżnik w połowie lat 60. współpracował z różnymi zespołami – z amerykańskiej grupy Liga mężczyznprzez zespół cytaty od Liverpoolu do nieco psychodelicznego Fleur de Lys (Zespół kilkakrotnie grał z Jimim Hendrixem). Grał także z Cupid’s Inspiration i Flowerpot Men.

W 1969 roku wydał swój pierwszy solowy album „Sail In My Boat”. Rok później dołączył do grupy King Crimson, zastępuje basistę i wokalistę – Grega Lake’a. Z zespołem Roberta Frippa Nagrał albumy „In The Wake Of Poseidon” z lat 70. i 1971 „Lizard”. Jednak muzyk wkrótce opuścił King Crimson.

W 1972 roku artysta nagrał kolejny solowy album „It Is And It Is not”, wyprodukowany przez słynnego Arifa Mardina. Pracował także z Cliffem Richardem, Otisem Reddingiem, Timem Hardinem, Alvinem Lee i Van Morrisonem, po czym na długi czas zniknął ze sceny muzycznej. Grał w klubach i barach, najpierw przez 10 lat w Danii, potem w Anglii.

W 2001 roku Gordon Haskell powrócił na scenę muzyczną. Napisał i wyprodukował piękną piosenkę w starym stylu za … 200 funtów. Utwór został nagrany za pierwszym razem, a efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Nieco jazzowy singiel “How Wonderful You Are” zajął 2. miejsce na angielskich listach przebojów dwa dni przed Bożym Narodzeniem 2001, drugie miejsce po duecie Robbie Williams – Nicole Kidman. Na prośbę słuchaczy w historii BBC Radio 2 okazał się jednym z najczęściej odtwarzanych utworów.

READ  Artur Barcis zarażony koronawirusem. „Brak wsparcia rządowego”

W kwietniu 2002 roku ukazał się album „Harry’s Bar”, który był promowany przez nagranie „How Wonderful You Are”. Prezentowane na płycie utwory, nasycone nieco szorstkim głosem Haskella, przywołują skojarzenia z brzmieniem Leonarda Cohena i Chrisa Rea. Na część muzyczną składają się głównie ballady z wpływami country. Dzięki przebojowemu singlowi Haskell zyskał również ogromną popularność w Polsce.

Poniżej Haskell w duecie „All in the Scheme of Things” nagranym z Kasią Skrzynecką:

Jego ostatni solowy album – „The Cat That Has the Cream” – ukazał się w styczniu tego roku.

“Bardzo smutna wiadomość … Zmarł wspaniały muzyk o pięknym głosie Gordon Haskell … Pełen uroku, ciepła i niezwykłego filozoficznego poczucia humoru … Miałem zaszczyt go poznać … Ja miał zaszczyt występować gościnnie na jego koncertach … także na festiwalu w Sopocie …

Miałem zaszczyt napisać polskie teksty do jego piosenki „All in the Schema of Things” oraz nagrać ten piękny utwór z Gordonem na płycie KOA i Duets – Pomaton.EMI. Byłem zaszczycony, że otrzymałem od niego w prezencie kolejny. utwór „Foolish…”, który ukazał się na płycie „For Tea”… Będzie nam brakowało jego pięknej muzyki, jego aksamitnego głosu i ciepłego uśmiechu… ”- napisała Kasia Skrzynecka na Instagramie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *