Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Głowa państwa mówi, że Polska chce być w UE, ale pozostać suwerenną

Published

on

Najpotężniejszy polski polityk mówi, że przyszłość kraju leży w Unii Europejskiej, ale Polska chce też pozostać suwerennym krajem

WARSZAWA, Polska – Najpotężniejszy polski polityk mówi, że przyszłość kraju leży w Unii Europejskiej i że nie będzie „polexitu”, ale jednocześnie Polska chce pozostać krajem suwerennym.

Jarosław Kaczyński, przewodniczący rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla państwowej agencji PAP.

Po tym nastąpiły ostre komentarze niektórych kluczowych członków jego partii w zeszłym tygodniu na temat 27-członkowego bloku, co skłoniło wielu polityków opozycji do oskarżania przywódców kraju o próby wykluczenia kraju z UE.

Niektórzy obserwatorzy polityczni w Polsce, gdzie poparcie dla członkostwa w UE jest bardzo wysokie, obawiają się również, że ostre komentarze na temat UE mogą skłonić Polskę do przypadkowego wyjścia z bloku.

Ale Kaczyński powiedział PAP, że Polska nie pójdzie za przykładem Wielkiej Brytanii i nie wyjdzie z UE.

„Nie będzie Polexitu. To fikcja propagandowa, która była wielokrotnie wykorzystywana przeciwko nam – powiedział Kaczyński, który jest również wicepremierem. „Wyraźnie widzimy przyszłość Polski w Unii Europejskiej”.

W zeszłym tygodniu dwóch wysokich rangą urzędników wymiaru sprawiedliwości wypowiadało się mocno na temat UE po tym, jak Unia nałożyła na Polskę grzywny finansowe za czyny zwiększające kontrolę partii rządzącej nad sądami. Bruksela twierdzi, że naruszają praworządność.

Wiceprzewodniczący partii Ryszard Terlecki powiedział, że jeśli sprawy nie układają się tak, jak lubi Polska, „trzeba szukać drastycznych rozwiązań”.

„Brytyjczycy pokazali, że nie lubią dyktatury brukselskiej biurokracji i odwrócili się i odeszli” – powiedział.

READ  Maurizio Sarri strzelił z Juventusu | Liga Mistrzów UEFA

Marek Suski, inny przywódca partii, powiedział, że Polska będzie „walczyła z okupantami Brukseli”, tak jak w przeszłości walczyła z okupantami nazistowskimi i sowieckimi.

Suski dodał: „Bruksela przysyła nam panów, którzy mają zaprowadzić w Polsce porządek, aby zmusili nas do klękania, abyśmy byli państwem niemieckim, a nie dumnym państwem wolnych Polaków”.

Polska oskarża UE o naruszanie jej suwerenności poprzez sprzeciwianie się zmianom w sądownictwie kraju przez rząd praworządny.

Kaczyński przekonywał, że rządy prawa są wyłączną odpowiedzialnością państw członkowskich i „nie mogą podlegać rodzajowi ingerencji, jaka ma obecnie miejsce”.

Jego zdaniem państwa członkowskie nie są traktowane równo, co jest sprzeczne z zasadami bloku.

„Chcemy być w Unii (europejskiej), ale jednocześnie pozostać suwerennym państwem” – powiedział. „Chcemy, aby to, co zostało uzgodnione w umowach, było ściśle przestrzegane”.

UE argumentuje jednak, że zintegrowany porządek prawny UE nakazuje ochronę niezależności sądów w każdym państwie członkowskim.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *