Connect with us

Świat

Generał armii nigeryjskiej, żołnierze zabici w ataku ISWAP

Published

on

MAIDUGURI, Nigeria, 13 listopada (Reuters) – Generał armii nigeryjskiej i trzech żołnierzy zginęło w sobotę w ataku bojowników Islamskiego Państwa Afryki Zachodniej (ISWAP) na północnym wschodzie kraju, podały armia i źródła.

ISWAP oddzielił się od Boko Haram pięć lat temu, zobowiązał się do lojalności wobec Państwa Islamskiego i walczy przeciwko nigeryjskim siłom zbrojnym.

Rzecznik armii generał brygady Onyema Nwachukwu powiedział, że żołnierze napotkali bojowników ISWAP w dystrykcie Askira Uba w stanie Borno, gdzie miały miejsce zacięte walki i kilku bojowników zostało zabitych.

„Niestety, odważny starszy oficer, generał brygady Dzarma Zirkusu i trzej żołnierze dokonali ostatecznego poświęcenia… kiedy wzmocnili kontrofensywę przeciwko terrorystom” – powiedział Nwachukwu w oświadczeniu.

Stan Borno znajduje się w centrum islamistycznego powstania, które rozprzestrzeniło się na sąsiedni Czad i Kamerun, zabijając około 300 000 ludzi i miliony potrzebujących pomocy, mówi Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Źródła wojskowe i lokalni mieszkańcy powiedzieli, że bojownicy ISWAP zaatakowali Askirę w sobotę rano z co najmniej 12 ciężarówkami z bronią palną, paląc domy, sklepy i szkołę, i zmusili niektórych mieszkańców do ucieczki.

Armia sprowadziła posiłki, ale jak podają źródła, walki trwały do ​​wieczora.

Askira znajduje się około 150 kilometrów na południe od Maiduguri, stolicy stanu Borno, na skraju lasu Sambisa, bazy operacyjnej Boko Haram i ISWAP.

Źródła bezpieczeństwa powiedziały, że bojownicy ISWAP zaatakowali również oddziały w pobliżu miasta Maiduguri, ale nie było żadnych bezpośrednich szczegółów na temat ofiar.

Armia nigeryjska powiedziała w zeszłym miesiącu, że zabiła nowego przywódcę ISWAP w operacji wojskowej kilka tygodni po ogłoszeniu śmierci byłego szefa grupy, Abu Musaba al-Barnawiego. Kontynuuj czytanie

Sprawozdania Maiduguri Newsroom, Lanre Ola w Maiduguri i Camillus Eboh w Abudży Scenariusz MacDonald Dzirutwe Edycja Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Na Antarktydzie odrywa się ogromna góra lodowa - większa niż Nowy Jork
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *