Gao zostaje pierwszym Chińczykiem, który wygrał olimpijskie złoto w łyżwiarstwie szybkim

PEKIN (AP) — Kiedy ostatnia para przekroczyła linię, gdy męczące oczekiwanie wreszcie się skończyło, Gao Tingyu został połknięty przez kolegów z drużyny i trenerów.

Potem złapał chińską flagę i wystartował sprintem po bramce na lodowej wstążce, z uderzającym czerwonym sztandarem powiewającym za jego głową.

Kiedy podjechał do linii mety, Gao wydał z siebie krzyk, który można było usłyszeć w jedynym nowym obiekcie wybudowanym w Pekinie na tegoroczne Zimowe Igrzyska.

Wreszcie Chińczyk zdobył złoto w łyżwiarstwie szybkim na igrzyskach olimpijskich.

Nieźle jak na faceta, który nazywa siebie leniwym.

„Jestem dość powolną osobą” – powiedział Gao przez tłumacza. „Ale jeśli chodzi o łyżwiarstwo szybkie, naprawdę kocham prędkość. Lubię też dźwięk powietrza obok mojego ucha, kiedy jeżdżę na łyżwach. To ekscytujące”.

Gao poczuł mnóstwo podniecenia w sobotę, ustanawianie rekordu olimpijskiego ze swoim zwycięstwem na 500 metrach.

Jednak zajęło trochę czasu, zanim zaczęła się uroczystość.

24-letni Gao jeździł w siódmej z 15 par, osiągając zawrotny czas 34,32 sekundy. Potem nerwowo czekał na bramce, gdy 16 innych łyżwiarzy wycelowało.

Nikt nie mógł tego pobić.

„Czułem się, jakbym jechał kolejką górską” – powiedział Gao. „Kiedy ukończyłem wyścig, za mną jest 16 osób i wszyscy są wspaniali. Czułem pewną presję aż do ostatniej grupy ludzi.”

Gao wiedział, że zdobył przynajmniej medal na drugie z rzędu igrzyska olimpijskie po tym, jak przedostatnia para przekroczyła linię mety. Ale prawdziwe świętowanie zaczęło się, gdy skończyła się ostatnia grupa.

Gao zdobył brąz w 500 na Igrzyskach Pyeongchang w 2018 roku.

„To coś innego niż cztery lata temu”, powiedział, „Tym razem chodzi o nasz kraj. Byłem podekscytowany i zdenerwowany. Myślę, że to dobra mentalność dla zawodów, zwłaszcza jak na tak duże wydarzenie.”

Zhang Hong był jedynym złotym medalistą w łyżwiarstwie szybkim w Chinach. Osiem lat temu wygrała 1000 kobiet w Soczi.

Teraz ma towarzystwo.

„Chcę podarować swój medal mojemu krajowi” – ​​powiedział Gao.

Kiedy imię Gao zostało ogłoszone podczas ceremonii, stanowiącej preludium do ceremonii wręczenia medali późnego wieczoru, podczas której faktycznie odbierał swoje złoto, z radością wskoczył na najwyższy szczebel podium, wyrzucając obie ręce ku niebu.

„Gao był imponujący” – powiedział złoty medalista 2018 Haavard Lorentzen. „Był wielkim faworytem przez cały sezon, odkąd jeździł na łyżwach prawie w pierwszym Pucharze Świata. Ścigał się tak szybko, że wszyscy myśleli, że nie da się go pokonać na igrzyskach olimpijskich. Fajnie jest widzieć, że odnosi sukcesy na ojczystej ziemi”.

READ  Tom Walsh rzuca najlepsze w sezonie 22,31 mln, aby zarezerwować kolejne zwycięstwa w Polsce

Srebro powędrowało do Cha Min Kyu z Korei Południowej, którego czas 34,39 dał mu medal dorównujący temu, który zdobył cztery lata temu w Pjongczangu.

Wataru Morishige z Japonii zdobył brąz w 34.49, kończąc azjatycki skok na podium.

Po raz pierwszy w historii Zimowych Igrzysk medale zdobyły trzy różne kraje azjatyckie.

„Ludzie w domu byli naprawdę pełni nadziei i robili dla mnie takie rzeczy, jak robienie plakatów. To było naprawdę zachęcające” – powiedział Morishige. „Cieszę się, że mogłem dostarczyć ci brązowy medal”.

Lorentzen nie zbliżył się do powtórzenia.

Zaniepokojony problemami z tyłu Norweg zajął 15. miejsce z wynikiem 34,921 – ponad pół sekundy mniej od swojego rekordowego czasu olimpijskiego 34,41 podczas Igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku.

„Dojście do wyścigu jako panujący mistrz olimpijski jest wyzwaniem” – powiedział Lorentzen. „Moja kondycja fizyczna jest dobra, ale moje ciało nie jest w 100%”.

Aktualny mistrz świata Laurent Dubreuil właśnie opuścił podium, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 34.552. Potrząsnął głową przygnębiony, gdy zobaczył godzinę na tablicy wyników.

„W żadnym wypadku nie jest to zły wyścig” – powiedział Dubreuil. „To był dobry wyścig, ale nie był to wspaniały wyścig — a dzisiaj potrzebowałem świetnego wyścigu. To bardzo rozczarowujące, ale zrobiłem wszystko, co w mojej mocy”.

Wyścig uciekł przed Dubreuilem w sprincie do pierwszego zakrętu. Jego pierwszy split 9,63 był o 0,21 wolniejszy niż Gao.

„Nie sądzę, żeby mój start kiedykolwiek był tak szybki” – powiedział Kanadyjczyk. „Z 9,5 mogę rzucić wyzwanie, ale kiedy osiągnę 9,6, robi się bardzo, bardzo ciężko”.

Najlepszym amerykańskim finiszerem był 17-letni Jordan Stolz, który z czasem 34,85 zajął 13. miejsce.

Start zawodów został opóźniony o około 20 minut przez problem z lodem. Robotnicy załatali miejsce w kącie i Zamboni musieli zostać ponownie wyprowadzeni, aby załagodzić sytuację.

READ  Polska - Bośnia i Hercegowina w Lidze Narodów. Znamy skład Polaków

„To trudne, szczególnie na 500, gdzie jest tak dużo adrenaliny”, powiedział Lorentzen. „Ale większość skaterów radziła sobie najlepiej, jak potrafiła”.

DRUŻYNOWY POŚCIG KOBIET

Również w sobotę Japonia ustanowiła rekord olimpijski w ćwierćfinale pościgu drużynowego.

Japonia przekroczyła swój własny rekord olimpijski z czasem 2 minut 53,61 sekundy, awansując do wtorkowego półfinału jako najlepszy kwalifikator. Zostaną one połączone z czwartym najszybszym graczem w kwalifikacjach, drużyną Rosji (2:57,66).

Awansowały także Kanada (2:53,97) i Holandia (2:57,26), które wystartują w drugim półfinale.

Chiny i Norwegia spadły do ​​finału C. Białoruś i Polska spotkają się w finale D.

Kobiety z USA nie zakwalifikowały się do imprezy.