Connect with us

Świat

Gantz: Powiedziałem USA, że kazałem IDF przygotować atak na Iran

Published

on

HOLLYWOOD BEACH, Floryda – Sekretarz Obrony Benny Gantz powiedział w piątek, że poinformował przedstawicieli USA na spotkaniach w Waszyngtonie w tym tygodniu, że poinstruował siły izraelskie, aby przygotowały się do ataku na Iran.

W briefingu z dziennikarzami na marginesie krajowego szczytu Israeli American Council na Florydzie, Gantz powiedział, że jego mandat polega na przygotowaniu się do irańskiego wyzwania na szczeblu operacyjnym.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Gantz przedstawił harmonogram takiego ataku podczas swoich spotkań z sekretarzem obrony Lloydem Austinem i sekretarzem stanu Antony Blinkenem, ale źródło nie podało żadnych dalszych szczegółów.

Gantz powiedział dziennikarzom w piątek, że Stany Zjednoczone i kraje europejskie „tracą cierpliwość”, zdając sobie sprawę, że Iran próbuje opóźnić negocjacje, mimo „rozgrywania złych rąk”.

Nie osiągnięto żadnych postępów w ostatniej rundzie negocjacji w Wiedniu w sprawie rewitalizacji porozumienia nuklearnego, znanego jako Wspólny Kompleksowy Plan Działania.

Gantz powiedział, że poprosił Stany Zjednoczone o zwiększenie presji na Iran.

„Istnieje miejsce na międzynarodową presję – polityczną, gospodarczą, a także militarną – aby przekonać Iran do zaprzestania swoich fantazji o programie nuklearnym” – powiedział.

Gantz powiedział, że urzędnicy rządowi, z którymi się spotkał, byli wyczuleni na obawy Izraela, podkreślając, że Iran jest przede wszystkim problemem globalnym, a nie izraelskim.

Powiedział, że zgodził się na spotkaniach z Austinem i Blinkenem, że USA i Izrael będą dalej rozszerzać współpracę przeciwko Teheranowi.

Główny negocjator nuklearny Iranu, Ali Bagheri Kani, opuszcza Coburg Palais, miejsce wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA), aby ożywić irańską umowę nuklearną, w Wiedniu 3 grudnia 2021 r. (Joe Klamar / AFP)

Strony dyskutowały również o utrzymaniu tak zwanej jakościowej przewagi wojskowej Izraela nad innymi krajami w regionie, powiedział Gantz. „Omówiliśmy wiele kroków, które wpłyną na zdolność Izraela do bycia najsilniejszym państwem w regionie przez wiele lat”.

READ  Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Gantz przyznał, że administracja Bidena nie wyznaczyła terminu zakończenia rozmów w Wiedniu w przypadku braku postępów, ale wyraził przekonanie, że USA zaczną poważniej rozważać opcję wojskową, jeśli nie nastąpią pozytywne zmiany.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że Iran jest bliski wzbogacenia ilości uranu potrzebnego do zbudowania bomby atomowej i że łatwiej byłoby podjąć działania przeciwko Teheranowi, zanim ten próg zostanie przekroczony.

Urzędnik przyznał, że amerykańska opinia publiczna nie popiera dalszej interwencji militarnej na Bliskim Wschodzie, ale powiedział, że jeśli Iran zbliży się do broni jądrowej, przyjdą Amerykanie.

„Amerykanie wciąż są z nami, ale jednocześnie my, Izraelczycy, musimy zrozumieć, że USA mają szersze priorytety” – powiedział osobno Gantz.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken (z lewej) spotyka się z sekretarzem obrony Bennym Gantzem (z prawej) w Waszyngtonie 9 grudnia 2021 r. (Szmulik Almany / GPO)

„Ameryka jest najsilniejszym krajem na świecie i właśnie dlatego nie pędzi siłą. Zwykle pozostawia to na późniejszych etapach sprawy ”- powiedział.

Gantz uzasadnił również potrzebę prowadzenia rozmów z Blinkenem przez trzech różnych izraelskich urzędników – Bennetta, ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida i samego siebie – mimo że wszyscy omawiali tę samą kwestię Iranu. Gantz powiedział, że każdy z nich skupiał się na różnych tematach w swoich dyskusjach, ale zgadzali się ze sobą, powiedział.

Kilka godzin później wyższy rangą wojskowy i domniemany kandydat na następnego szefa sztabu IDF powiedział w sobotę, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Izrael będzie działał niezależnie przeciwko Iranowi, co jest ciosem w obiekty nuklearne Islamskiej Republiki, ale bez koordynacji z USA byłoby to trudne.

„Chcemy zawsze koordynować z [the US] co robimy, ale w ostatecznym rozrachunku Izrael jest odpowiedzialny za swój własny los i będzie chronił bezpieczeństwo swoich obywateli, powiedział gen. dyw. Eyal Zamir podczas wywiadu na żywo w sobotę na konferencji Israeli American Council.

READ  Czy znaleziono podwodną drogę do zaginionego miasta Atlantyda?

Zamir jest byłym zastępcą szefa sztabu IDF, który jest obecnie pracownikiem naukowym w waszyngtońskim think tanku. Plotka głosi, że jest on ciemnym kandydatem na kierownictwo IDF, chociaż obecny zastępca szefa sztabu Herzi Halevi jest rzekomym faworytem.

Zamir przyznał, gdy nalegał, że „rozpoczęcie takiej operacji bez konsultacji z Amerykanami byłoby wyzwaniem”.

Powiedział, że chociaż Izrael ma nadzieję, że USA odstraszą Iran, Izrael podejmie działania, jeśli Waszyngton tego nie zrobi.

Wyjaśnił, że ostatecznym rezultatem jest akcja militarna, która zostanie przeprowadzona tylko wtedy, gdy nie będzie dyplomatycznego rozwiązania problemu Iranu. Zaznaczył, że rozmowy w Wiedniu są bardzo „niepokojące” i że wszystkie opcje dla Izraela wyglądają bardzo źle.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by dać wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie ustanowiliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wspierali naszą pracę poprzez członkostwo Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  Chiny sadzą chmury, aby uzupełnić kurczącą się rzekę Jangcy

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.