Connect with us

Świat

Filipiński minister spraw zagranicznych apeluje do Chin, by wyciągnęły do ​​cholery spór na Morzu Południowochińskim

Published

on

Komentarze Teodoro Locsina, znane ze szczerości, są następstwem protestów Manili przeciwko tak zwanej „nielegalnej” obecności setek chińskich łodzi w 200-milowej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) na Filipinach.

„Chiny, przyjacielu, jak grzecznie mogę to wyrazić? Pozwól, że zobaczę… O… WYBIERZ KURWA” – napisał na Twitterze Locsin na swoim koncie osobistym.

– Co robisz z naszą przyjaźnią? Ty. Nie my. Próbujemy. Ty. Jesteś jak brzydki głupiec, który zwraca twoją uwagę na przystojnego mężczyznę, który chce być przyjacielem, a nie ojcem chińskiej prowincji – powiedział Locsin .

Ambasada Chin w Manili nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Chińscy urzędnicy już to powiedzieli Statki na kontrowersyjnej Zielonej Górze były łodziami rybackimi, które szukały schronienia przed wzburzonym morzem.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz rzeczniczka Departamentu Stanu USA powtórzyła oświadczenie sekretarza stanu Antony’ego Blinkena z 28 marca, że ​​USA „stoją razem z naszym sojusznikiem, Filipinami, w obliczu nacisków ze strony (chińskiej) milicji morskiej Morze Południowochińskie ”. „

„Jak wspomniano wcześniej, zbrojny atak na filipińskie siły zbrojne, statki publiczne lub samoloty na Pacyfiku, w tym na Morzu Południowochińskim, uruchomi nasze zobowiązania wynikające z Traktatu o wzajemnej obronie Stanów Zjednoczonych i Filipin” – dodała rzeczniczka.

Chiny zajmują prawie całe Morze Południowochińskie, przez które rocznie przepływa około 3 bilionów dolarów w handlu morskim. W 2016 roku trybunał arbitrażowy w Hadze orzekł, że pozew był niezgodny z prawem międzynarodowym.

Analiza: Pekin ma marynarkę wojenną, do której istnienia nawet nie przyznaje się, twierdzą eksperci

W poniedziałkowym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Filipin oskarżyło chińską straż przybrzeżną o „zacienianie, blokowanie i wykonywanie niebezpiecznych manewrów oraz wyzwań radiowych”.

W niedzielę Filipiny zobowiązały się do kontynuowania ćwiczeń morskich w swojej WSE na Morzu Południowochińskim w odpowiedzi na chińskie wezwania do wstrzymania działań, które według nich mogą zaostrzyć spory.

Według danych Departamentu Stanu od 26 kwietnia Filipiny złożyły 78 dyplomatycznych protestów przeciwko Chinom od czasu objęcia urzędu prezydenta Rodrigo Duterte w 2016 roku.

READ  Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane dotyczące infekcji z 02.12.2020

„Nasze oświadczenia są również silniejsze ze względu na odważniejszy charakter działań, liczbę, częstotliwość i bliskość interwencji” – powiedziała Marie Yvette Banzon-Abalos, dyrektor ds. Komunikacji strategicznej w Departamencie Stanu.

Duterte utrzymywał w większości cieplejsze stosunki z Chinami w zamian za obiecane przez Pekin miliardy dolarów na inwestycje, pomoc i pożyczki.

„Chiny pozostają naszym dobroczyńcą. Tylko dlatego, że mamy konflikt z Chinami, nie oznacza, że ​​musimy być niegrzeczni i lekceważący” – powiedział Duterte w cotygodniowym wystąpieniu krajowym.

„Tak uprzejmie pozwól naszym rybakom łowić w spokoju i nie ma powodu do żadnych problemów” – powiedział Duterte Chinom.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.