Connect with us

Sport

FIFA zwolniła Indonezję z organizacji mistrzostw świata do lat 20

Published

on

ZURYCH – Indonezja została pozbawiona praw gospodarza Mistrzostw Świata U20 w środę, zaledwie osiem tygodni przed rozpoczęciem turnieju, w wyniku niepokojów politycznych związanych z udziałem Izraela.

— powiedziała Fifa Indonezja została wykluczona z organizacji 24-drużynowego turnieju, który ma się rozpocząć 20 maja „ze względu na obecne okoliczności”, bez podania szczegółów.

Decyzja została podjęta po spotkaniu w Doha w Katarze między prezesem indonezyjskiego związku piłkarskiego Erickiem Thohirem i Giannim Infantino, prezesem FIFA, organu zarządzającego światową piłką nożną.

Izrael zakwalifikował się do swoich pierwszych Mistrzostw Świata U20 w czerwcu ubiegłego roku. Ale udział tego kraju w oficjalnym losowaniu grup turniejowych, które odbędzie się w piątek na Bali, wywołał w tym miesiącu sprzeciw polityczny.

Indonezja jest najludniejszym na świecie krajem z większością muzułmańską i nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, choć publicznie popiera sprawę palestyńską.

Status gospodarza turnieju przez Indonezję został zakwestionowany w ostatnią niedzielę, kiedy FIFA przełożyła losowanie.

Nie wiadomo, kto mógłby teraz być gospodarzem turnieju, który miał zostać rozegrany na sześciu stadionach w Indonezji. Podobno goszczeniem zainteresowana jest Argentyna, która nie zakwalifikowała się do turnieju.

„Nowy gospodarz zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, a daty turnieju pozostają niezmienione” – poinformowała FIFA.

Indonezyjska Federacja Piłki Nożnej może zostać dodatkowo ukarana przez FIFA. Zawieszenie może usunąć Indonezję z azjatyckich eliminacji do Mistrzostw Świata 2026. Kwalifikacje kontynentalne rozpoczną się w październiku.

FIFA w środę wydawała się usuwać całą winę z Thohira, byłego prezesa włoskiego klubu Inter Mediolan – zespołu, który wspiera Infantino – i byłego współwłaściciela Philadelphia 76ers.

Personel FIFA będzie nadal aktywny w Indonezji w nadchodzących miesiącach, jak powiedział organ zarządzający, „pod przywództwem prezydenta Thohira”.

Thohir powiedział, że jako członek FIFA, Indonezja nie miała wyboru i musiała zaakceptować tę decyzję.

READ  Viaplay i T-Mobile łączą siły w Polsce

„Starałem się jak mogłem” – napisał w oświadczeniu. „Po dostarczeniu listu od prezydenta Joko Widodo i obszernym omówieniu go z prezydentem FIFA Giannim Infantino, musimy zaakceptować decyzję FIFA o odwołaniu wydarzenia, na które oboje czekamy”.

Choć wyraził wszystkie obawy i nadzieje prezydenta Indonezji, kibiców piłkarskich i reprezentantów Indonezji do lat 20, powiedział: „FIFA uważa, że ​​obecna sytuacja nie może trwać dłużej”.

Piłka nożna i władze Indonezji zatwierdziły wymagania FIFA dotyczące gospodarzy w 2019 roku, zanim zostały wybrane na gospodarza mistrzostw świata do lat 20 w 2021 roku. Z powodu pandemii koronawirusa turniej musiał zostać przełożony o dwa lata.

Ale — powiedział we wtorek wieczorem prezydent Indonezji Joko Widodo że jego rząd sprzeciwił się udziałowi Izraela. Powiedział obywatelom, że kraj zgodził się gościć, zanim wiedział, że Izrael się zakwalifikuje.

Jednak wycofanie przez FIFA praw do przyjmowania gości wzbudziło obawy w indonezyjskiej piłce nożnej.

Arya Sinulingga, członek zarządu narodowego związku piłki nożnej Indonezji PSSI, był zaniepokojony dalszymi reperkusjami.

„To znak, że nie jesteśmy w stanie wykonać tego, o co prosiła (FIFA)… między innymi, że nie powinno być dyskryminacji” – powiedział Sinulingga w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną. nas najbardziej w tej chwili jest to, że jesteśmy wykluczani z międzynarodowych wydarzeń, zwłaszcza z działalności światowego futbolu”.

Powiedział, że „może się to zdarzyć i bardzo nas skrzywdzi na wiele sposobów”.

„Mamy większe plany niż utrata prawa do organizacji Mistrzostw Świata U20. Musimy sobie z tym poradzić w najbliższej przyszłości i może to wpłynąć na przyszłość naszego sportu – powiedział Sinulingga. „Walczymy teraz, aby nie zostać ukaranym, ale ludzie powinni wiedzieć… to zbyt trudne”.

Izrael zakwalifikował się do turnieju, docierając do półfinału mistrzostw Europy do lat 19. Zespół przegrał w tym finale z Anglią.

READ  Serb Mladenovic został ukarany trzymiesięczną dyskwalifikacją po chaosie w finale Pucharu Polski

Izrael gra w Europie jako członek UEFA, który opuścił Azjatycki Związek Piłki Nożnej w latach 70. ze względów politycznych i bezpieczeństwa.

FIFA nazywa mistrzostwa świata mężczyzn do lat 20 „turniejem jutrzejszych gwiazd”.

Diego Maradona, Lionel Messi i Paul Pogba to poprzedni zdobywcy nagrody Oficjalnego Gracza Turnieju, a Erling Haaland był najlepszym strzelcem edycji 2019.

___

Niniek Karmini i Edna Tarigan, współpracujący pisarze prasowi, przyczynili się do powstania tego raportu z Dżakarty w Indonezji.

___

Więcej piłki nożnej AP: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *