Connect with us

technologia

Fala upałów komplikuje światowy kryzys energetyczny i walkę ze zmianami klimatycznymi

Published

on

Fala upałów komplikuje światowy kryzys energetyczny i walkę ze zmianami klimatycznymi

Śmiertelny upał i wojna Rosji na Ukrainie mają brutalny podwójny smutek, wstrząsając światowym rynkiem energetycznym i zmuszając niektóre z największych gospodarek świata do desperackiej walki o władzę dla swoich obywateli.

W tym tygodniu Europa znalazła się w niewygodnej pętli sprzężenia zwrotnego, ponieważ rekordowe temperatury spowodowały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także wymusiły drastyczne przerwy w dostawach prądu w elektrowniach jądrowych w regionie, ponieważ ekstremalne upały utrudniały chłodzenie reaktorów.

We wtorek Francja szczegółowo przedstawiła swój plan renacjonalizacji dostawcy energii elektrycznej EDF, aby zwiększyć niezależność energetyczną kraju poprzez odnowienie floty starzejących się elektrowni jądrowych. Rosja, która od dziesięcioleci dostarcza znaczną część europejskiego gazu ziemnego, zmusza Europę do spekulacji, czy w tym tygodniu wznowi przepływ gazu kluczowym rurociągiem. Niemcy wezwały Unię Europejską, aby dała zielone światło dla tanich kredytów na nowe projekty gazowe, potencjalnie przedłużając swoją zależność od paliw kopalnych na nadchodzące dziesięciolecia.

Kaskadowe skutki wojny i pandemii koronawirusa na ceny energii i żywności najbardziej ukarały najbiedniejszych obywateli świata. W Afryce bez elektryczności żyje teraz o 25 milionów ludzi więcej niż przed pandemią Szacunkowa Międzynarodowa Agencja Energii.

Tymczasem ekstremalne temperatury w Stanach Zjednoczonych, które są największym emitentem gazów cieplarnianych w historii, spaliły część Południa i Zachodu, ponieważ w stolicy kraju załamały się perspektywy wprowadzenia krajowych przepisów klimatycznych. W tym samym czasie światowe firmy naftowe odnotowały wzrost zysków wraz ze wzrostem cen ropy i gazu.

Rzeczywiście, zdolność świata do spowalniania zmian klimatycznych została nie tylko osłabiona przez producentów paliw kopalnych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne, ale również została podważona przez śmiertelne upały – charakterystyczny znak zmian klimatycznych.

Na światowej konferencji na temat ożywienia działań na rzecz klimatu w Berlinie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock nazwała zmiany klimatyczne „największym wyzwaniem bezpieczeństwa na świecie” i wezwała kraje do wykorzystania rosyjskiej wojny jako bodźca do szybszego przejścia na energię odnawialną. „Energie kopalne są teraz oznaką zależności i braku wolności” – powiedziała we wtorek. Niemcy polegają na rosyjskim gazie dalekosiężnym, aby zaspokoić 35% swoich potrzeb energetycznych.

READ  Grapevine 9 czerwca 2023: Wspólna historia

Na tej samej konferencji sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził to jaśniej. „Nadal karmimy nasze uzależnienie od paliw kopalnych” – powiedział.

Spotkanie w Berlinie odbyło się na tle ponurej chwili w globalnych działaniach na rzecz klimatu.

Bez ustawodawstwa klimatycznego w Waszyngtonie jest prawie niemożliwe, aby Stany Zjednoczone osiągnęły swój krajowy cel klimatyczny, ani nie mogą wywierać dużej presji dyplomatycznej na Chiny, aby ograniczyć rosnące emisje.

Chiny wytwarzają obecnie największy na świecie udział gazów, które ogrzewają planetę, i odgrywają kluczową rolę w przyszłości klimatycznej planety: obecnie spalają więcej węgla niż jakikolwiek inny kraj, ale wytwarzają również największy udział nowej zielonej technologii na świecie, w tym panele słoneczne i autobusy elektryczne.

Dużym znakiem zapytania pozostaje, czy prawodawcy Unii Europejskiej wykorzystają inwazję na Ukrainę do przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych, czy po prostu będą importować gaz z krajów innych niż Rosja.

To dużo. Prawo klimatyczne UE zobowiązuje 27 krajów do zmniejszenia emisji o 55 procent do 2030 roku. Więcej Elektrownie węglowe powinny zostać zamknięte niż kiedykolwiek wcześniej i nie ma dowodów na to, że Europa w końcu wraca do węgla, chociaż niektóre kraje ponownie uruchamiają elektrownie węglowe, aby zaspokoić doraźne potrzeby energetyczne. „Węgiel nie wraca” – brzmiał tytuł raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez żar, grupa badawcza.

Prawodawcy UE zachęcają również właścicieli budynków do odnawiania starszych domów i przedsiębiorstw w celu poprawy efektywności energetycznej. A zgodnie z prawem UE od 2035 r. nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi.

Analitycy twierdzą, że jeśli już, to obecny kryzys zwraca uwagę na to, by nie robić więcej wcześniej. „Zaobserwowaliśmy pewien postęp, ale gdy patrzymy na szerszy obraz, to nie wystarczy” – powiedziała Hanna Fekete, analityk ds. polityki klimatycznej w NewClimate Institute, organizacji z siedzibą w Kolonii, która działa na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. „Przegapiliśmy tak wiele możliwości w zakresie efektywności energetycznej”.

READ  Europa używa oprogramowania szpiegującego na własnych obywatelach

Największy wpływ globalnego kryzysu energetycznego wpływa na zdolność świata do spowolnienia zmian klimatycznych. Spalanie paliw kopalnych jest główną przyczyną globalnego ocieplenia, ponieważ gazy cieplarniane uwalniane do atmosfery zatrzymują ciepło słoneczne, podnosząc średnie temperatury na świecie i napędzając ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym rekordowe upały.

Podczas gdy bogate kraje rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone i Europa, nie chcą odchodzić od paliw kopalnych, gospodarki wschodzące opierają się presji, aby to zrobić. W końcu, argumentują, bogatsze narody świata – a nie te biedniejsze – są głównymi winowajcami emisji gazów cieplarnianych od pokoleń, które obecnie niszczą klimat i nieproporcjonalnie szkodzą biedniejszym ludziom.

Ten punkt został głośno i wyraźnie podkreślony przez minister środowiska Republiki Południowej Afryki Barbarę Creecy na konferencji w Berlinie w tym tygodniu. „Kraje rozwinięte muszą nadal przewodzić ambitnej polityce” – powiedziała. „Ostateczną miarą przywództwa klimatycznego nie jest to, co kraje robią w czasach komfortu i wygody, ale to, co robią w czasach wyzwań i kontrowersji”.

Bogate kraje nie zapewniły jeszcze obiecanych 100 miliardów dolarów rocznego finansowania, aby pomóc biednym krajom przejść na energię odnawialną. Wiele już zadłużonych krajów zadłuża się, próbując odzyskać siły po ekstremalnych katastrofach pogodowych, zaostrzonych przez zmiany klimatyczne.

Rosja, jeden z największych światowych producentów ropy i gazu, najechała Ukrainę, gdy ceny energii już rosły.

Pod koniec ubiegłego roku ceny ropy i gazu były wysokie i rosły, częściowo dlatego, że produkcja ropy i gazu w USA gwałtownie spadła na początku pandemii koronawirusa i nigdy się nie podniosła.

Rosja zaczęła ograniczać dostawy do Europy już we wrześniu ubiegłego roku, co pomogło podnieść europejskie ceny energii elektrycznej do najwyższych wówczas poziomów od ponad dekady. Jednocześnie popyt na gaz w Europie odbił się, gdy gospodarka ożywiła się po przestojach spowodowanych pandemią i łagodnej pogodzie, która doprowadziła do spadku energetyki wiatrowej.

READ  Czytanie Prędkość szczytu: jak G7 i NATO odepchnęły Putina

W lutym prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę, a Rosja nadal ograniczała dostawy gazu do swoich europejskich odbiorców, począwszy od kwietnia do Bułgarii i Polski. Niemcy obawiają się, że będzie następny, ponieważ kraj czeka, aby zobaczyć, czy Gazprom, rosyjski państwowy gigant energetyczny, wznowi przepływ przez rurociąg łączący syberyjskie pola gazowe z niemieckim wybrzeżem. Został zamknięty 11 lipca z powodu, jak się mówi, zaledwie 10 dni corocznej konserwacji.

Kilka krajów europejskich zmaga się obecnie z napełnieniem zbiorników gazu na czas, aby mieć wystarczającą ilość energii do ogrzewania domów i prowadzenia przemysłu zimą. Unijni urzędnicy obawiają się, że do początku listopada blok nie zrealizuje wyznaczonego celu 80-procentowej przepustowości, o ile Rosja nie wznowi dostaw gazu.

„Świat nigdy nie doświadczył tak poważnego kryzysu energetycznego pod względem jego głębi i złożoności” – powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Fatih Birolpowiedział w zeszłym tygodniu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *