Connect with us

Zabawa

Europejski start-up dla e-skuterów i mikromobilności Dott zbiera 85 milionów dolarów

Published

on

DR. zainicjował nową rundę finansowania z serii B o wartości 85 milionów dolarów – ta runda jest połączeniem finansowania kapitałowego i dłużnego zabezpieczonego aktywami. Firma inwestycyjna z siedzibą w Belgii Sofina prowadzi inwestycję. Dott to startup zajmujący się mikromobilnością, lepiej znany z kolorowych skuterów elektrycznych, które można znaleźć w kilku europejskich miastach.

Firma zarządza flotą 30 000 skuterów elektrycznych w pięciu krajach. Użytkownicy mogą pobrać aplikację mobilną i odblokować skuter za pośrednictwem aplikacji. Firma pobiera opłatę za odblokowanie, a także cenę za minutę.

Na początku Dott pozycjonowała się jako efektywna kapitałowo, zrównoważona firma e-skuterowa. Zebrał o wiele mniej pieniędzy niż Bird czy Lime i przyjął inne podejście do operacji.

Na przykład Dott zawsze miał własny magazyn do ładowania i naprawy pojazdów. Startup nie współpracuje z zewnętrznymi dostawcami usług logistycznych. Dott zatrudnił własny zespół pracowników logistycznych.

Podobnie Dott stara się naprawiać, ponownie używać i poddawać recyklingowi skutery tak często, jak to możliwe. Dzięki wymiennym akumulatorom i pojazdom elektrycznym firma stara się utrzymywać emisję CO2 na jak najniższym poziomie w miastach, w których prowadzi działalność.

W rezultacie firma otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w Paryżu i Lyonie w wyniku przetargu. Łącznie firma działa w kilkunastu miastach we Francji, Włoszech, Belgii, Niemczech i Polsce. Tier, europejski konkurent, rozwinął się bardziej agresywnie i zebrał 250 milionów dolarów w listopadzie 2020 r.

Oprócz Sofiny do nowych i istniejących inwestorów należą EQT Ventures, Prosus Ventures, Aberdeen Standard Investments, Estari, Expon Capital, Felix Capital, FJ Labs, Invest-NL, McRock Capital i Quadia.

Dzięki dzisiejszej rundzie finansowania firma planuje wyjść poza e-skutery dzięki nowej usłudze wypożyczania rowerów. Dott już udostępnione obrazy swojego e-roweru. Powinien zacząć się tego lata.

Dott planuje również ekspansję na inne miasta i kraje, począwszy od Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Jak widać, Dott nie chce od razu zakładać stu miast. Powoli wdraża swoje usługi w nowych miastach. EBIT jest obecnie dodatni we wszystkich miastach i Dott prawdopodobnie będzie chciał to kontynuować.

READ  Te ZNAKI ZODIAKA są najczęściej rozwiedzionymi. Zdradzasz, jesteś oszukiwany lub nudzisz się w związku. Lepiej uważaj na te znaki [12.10.20]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *