Connect with us

Nauka

Europa mogłaby zapobiec 50 000 zgonów rocznie poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza: badanie

Published

on

Niedawne badanie wykazało, że Europa mogłaby zapobiec nawet 50 000 przedwczesnych zgonów każdego roku, gdyby zmniejszyła zanieczyszczenie powietrza do poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Badanie, opublikowane w The Lancet, przeprowadzono w celu oszacowania odsetka zgonów, którym można było zapobiec rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza w prawie 1000 miast w Europie. Badanie wykazało, że można zapobiec 52113 rocznym zgonom spowodowanym zanieczyszczeniem powietrza, jeśli osiągnięte zostaną zalecane przez WHO wartości dla PM2,5 i NO2.

Przeczytaj: Gazy cieplarniane i zanieczyszczenie powietrza powodują wyraźne skutki regionalne w ekstremalnych klimatach pożarowych: badanie

W badaniu dodano również, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza do najniższych zmierzonych stężeń mogłoby zapobiec 1,24,729 rocznie w przypadku narażenia na PM2 · 5 i 79 435 zgonów rocznie w przypadku narażenia na NO2. Zgodnie z badaniem najwyższy współczynnik śmiertelności z powodu PM2,5 odnotowano w Vale do Pó (północne Włochy), w Polsce i Czechach. Natomiast najwyższą śmiertelność z powodu NO2 oszacowano dla dużych miast i stolic w zachodniej i południowej Europie.

Przeczytaj: Stop „przestępstwom związanym z zanieczyszczeniami”, NGT informuje rząd o odprowadzaniu ścieków w rzekach łączących Ganges

„Podejmij pilne działania polityczne”

Badanie sugerowało pilne działania polityczne w miastach, w których śmiertelność znacznie się różniła od innych części Europy. „Obecne wytyczne muszą zostać zrewidowane, a stężenia zanieczyszczeń powietrza muszą zostać jeszcze bardziej obniżone, aby osiągnąć lepszą ochronę zdrowia w miastach” – badanie sponsorowane przez hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Innowacji oraz wewnętrzny fundusz ISGlobal, zaproponowane Nazwa naukowego czasopisma medycznego.

Przeczytaj: SC zwraca uwagę na Suo Moto w sprawie „zanieczyszczenia zasobów wodnych”, wydaje zawiadomienia do 5 stanów

Według WHO ponad 7 milionów umiera każdego roku na całym świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Agencja zdrowia ONZ wymieniła PM2,5 jako piąty największy czynnik ryzyka globalnej śmiertelności w badaniu Global Burden of Disease, Injury and Risk Factors (GBD) 2015. Zalecenia WHO ustalono na 10 mikrogramów na metr sześcienny dla PM2 · 5 i 40 mikrogramów na metr sześcienny dla NO2.

READ  Ekspert ds. Zdrowia: codzienne zgony z powodu koronawirusa mogą się podwoić w ciągu kilku dni

Przeczytaj: Zanieczyszczenie rzek: podstawowe prawo do wody wolnej od zanieczyszczeń, gwarantuje to państwo, mówi SC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *