Connect with us

Nauka

Estonia gotowa do udziału w globalnej walce klimatycznej za pośrednictwem Rady Arktycznej, jeśli prośba obserwatora zostanie zatwierdzona, mówi prezydent – Oko na Arktykę

Published

on

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid (na zdjęciu otwierająca estoński parlament 4 kwietnia 2019 r. W Tallinie) powiedziała, że ​​doświadczenie techniczne i naukowe Estonii pozwoliłoby temu krajowi wnieść ważny wkład do Rady Arktycznej jako państwo obserwacyjne. (Raigo Pajula / AFP przez Getty Images)
Długa historia badań polarnych Estonii, w połączeniu z jej obecnym doświadczeniem naukowym i technologicznym, pozwoliłaby jej wnieść ważny wkład do Rady Arktycznej jako obserwator, powiedziała w czwartek międzynarodowej publiczności prezydent Kersti Kaljulaid.

„Na swój sposób staramy się zostać obserwatorami, wnieść swój wkład w pracę ze społecznością naukową i polityczną, aby zapewnić zachowanie naszej Arktyki” – powiedział Kaljulaid.

Estońskie uniwersytety mają doświadczenie we wszystkim, od tworzenia Kaljulaid powiedział, że autonomiczne roboty samobieżne, które badają cykle życia w morzu pod kątem odporności ekosystemów arktycznych i fizjologii roślin na różnorodność biologiczną, co wraz z postępem technologicznym kraju w dziedzinie e-zdrowia i czystej technologii może pomóc nowych rozwiązań dla Arktyki i społeczności arktycznych.

„Mamy wiele do zaoferowania w postaci współpracy naukowej” – powiedziała. „Ponadto w Estonii działa około 200 do 300 firm zajmujących się czystymi technologiami. Łączymy wszystkie te elementy i stawiamy je na stole, gotowi do jak najlepszego wykorzystania naszych sił jako obserwatorzy w Radzie Arktycznej. „

Komentarze Kaljulaida zostały wygłoszone podczas wydarzenia na żywo zatytułowanego „Estonia at the Arctic Council? Co to może zaoferować? ”Zorganizowane przez koło podbiegunowe, organizację non-profit i bezstronną z siedzibą w Islandii, która stara się promować międzynarodowy dialog na północy.

Wydarzenie było moderowane przez Olafura Ragnara Grimssona, charimana z koła podbiegunowego i byłego prezydenta Islandii w latach 1996-2016, przed publicznością internetową z 37 różnych krajów na pięciu kontynentach.

Status obserwatora

Arctic Council to międzynarodowe forum składające się z ośmiu krajów okołobiegunowych i sześciu grup tubylczych z Arktyki, zwanych stałymi uczestnikami.

Obserwatorzy nie uczestniczą w podejmowaniu konsensusu decyzji forum, ale wnoszą wkład do Rady Arktycznej za pośrednictwem jej sześciu grup roboczych, które zajmują się takimi obszarami, jak gotowość na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, zrównoważony rozwój i zanieczyszczenia arktyczne.

Jak dotąd Rada Arktyczna zatwierdziła 13 państw spoza Arktyki, 13 organizacji międzyrządowych i międzyparlamentarnych; oraz 12 organizacji pozarządowych jako obserwatorów prac forum.

Aby zostać obserwatorem, kraj, organizacja lub organizacja pozarządowa musi spełnić szereg wymagań, w tym uznanie suwerenności państw arktycznych i poszanowanie „wartości, interesów, kultury i tradycji rdzennych mieszkańców Arktyki”.

Obserwatorzy muszą również wykazać się wcześniejszą wiedzą o Arktyce, która mogłaby wnieść wkład w prace Rady Arktycznej, a także zdolnością polityczną i finansową do wspierania pracy stałych uczestników.

Chińska delegacja z innymi obserwatorami na posiedzeniu Rady Arktycznej w Oulu w Finlandii w październiku 2017 r. Chińska delegacja z innymi obserwatorami na posiedzeniu Rady Arktycznej w Oulu w Finlandii w październiku 2017 r. Międzynarodowe forum liczy obecnie 13 państw obserwatorów. niearktyczne: Chiny, Francja, Niemcy, Korea, Indie, Włochy, Japonia, Holandia, Polska, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania. (Linnea Nordström / Sekretariat Rady Arktycznej) (Linnea Nordström / Sekretariat Rady Arktycznej)

Estonia złożyła wniosek o nadanie statusu obserwatora do Sekretariatu Rady Arktycznej i Prezydencji Islandii w dniu 9 listopada 2020 r.

Relacje z Rosją

Rada Arktyczna skupia się na ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju, a m. InKwestie militarne i bezpieczeństwa zostały wyraźnie wyłączone z forum od momentu jego powstania.

Rosja przejmuje w maju rotacyjne przewodnictwo w islandzkiej Radzie Arktycznej, oraz Kaljulaid odpowiedział na kilka pytań podczas czwartkowego wydarzenia w w jaki sposób Status Estonii jako potencjalnego obserwatora może wpływać na jej stosunki z największym sąsiadem.

Kaljulaid powiedział, że działania Rosji na Ukrainie iw Gruzji nadal dotyczą Estonii i reszty Unii Europejskiej, ale te fora, takie jak Rada Arktyczna, są ważne, ponieważ pozwalają państwom skupić się na wspólnych interesach i wyzwaniach środowiskowych.

„Estonia, podobnie jak wszystkie demokratyczne kraje europejskie, ma poważne pytania o to, czym Rosja jest i chce być w ciągu najbliższych 10, 20, 30 i 100 lat w naszej globalnej społeczności” – powiedziała.

READ  Polscy naukowcy odkrywają pierwszą na świecie „ciężarną” mumię egipską

„Ale w Radzie Arktycznej i wśród naukowców jest to obszar, w którym uważam, że możemy utrzymać i rozwijać silną współpracę oddolną. I tak jak w przypadku trudnych dyskusji, zawsze dobrze jest mieć również obszary i tematy, w których można być na bardziej neutralnym gruncie, więc zdecydowanie Rada Arktyczna jest jednym z tych powodów. „

Delegacja Rady Arktycznej Federacji Rosyjskiej na posiedzenie ministerialne Fairbanks w 2017 r. Od lewej do prawej Władimir Barbin, ówczesny wysoki urzędnik Arktyki w Federacji Rosyjskiej i Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji. Rosja obejmie w maju dwuletnie, rotacyjne przewodnictwo w islandzkiej Radzie Arktycznej. (Linnea Nordström / Sekretariat Rady Arktycznej)

Kaljulaid powiedział, że Estonia i Rosja już teraz ściśle współpracują w zakresie środowiska, uniwersytetów i nauki, co mogłoby zostać wzmocnione, gdyby Estonia uzyskała status obserwatora.

„W rzeczywistości, jeśli mamy trudną opinię, rozmawiamy ze sobą” – powiedziała.

„Musimy porozmawiać z naszym sąsiadem, bo nawet jeśli się nie zgadzamy, musimy przynajmniej zrozumieć nawzajem swoje myśli. Żaden problem na świecie nie został rozwiązany poprzez unikanie dialogu. Rada Arktyczna jest dla nas kolejną okazją do otwartego dialogu. „

Odsetki krajowe

Kaljulaid podkreślił również globalne skutki zmian klimatycznych w Arktyce, mówiąc, że ostateczny status obserwatora Rady Arktycznej pomógłby zwiększyć świadomość tego problemu w Estonii.

„Czasami nadal czujemy, że jesteśmy mali i nie jesteśmy aż tak bogaci, i że powstrzymanie zmian klimatycznych nie leży w naszych rękach, a nawet czasami nie jest naszą sprawą, jeśli rozmawiamy z Estończykami. Dlatego stając się częścią tej rozległej społeczności, która walczy o Arktykę, walcząc o przyszłość planety, mamy również nadzieję, że walka ze zmianami klimatu będzie bardziej zrozumiała dla naszych mieszkańców. Nie jest nas wielu, milionowy naród, ale chcemy wnieść swój wkład.

„Czujemy, że w tej chwili mamy już wiedzę i doświadczenie oraz dyspozycyjność, aby nie tylko obserwować, ale także aktywnie uczestniczyć i przyczyniać się”.

Decyzja jeszcze w tym roku
Harfa, sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku na Islandii. Najbliższe posiedzenie ministerialne Rady Arktycznej zaplanowano na maj. (Eilís Quinn / Eye on the Arctic)

Decyzja o przyznaniu Estonii statusu obserwatora zostanie podjęta na posiedzeniu ministerialnym Rady Arktycznej w maju.

Napisz do Eilís Quinn pod adresem eilis.quinn (at) cbc.ca

READ  Greenpeace krytykuje nowe polskie prawo dotyczące ochrony rzek
Powiązane historie z całej północy:

Kanada: Wiedza tubylców na temat pożarów lasów będzie kluczową częścią nowego projektu Rady Arktycznej, Eye on the Arctic

Finlandia: Premier Finlandii podkreśla znaczenie Rady Arktycznej dla stabilności regionu w obliczu zmian klimatycznych, Yle News

Islandia: Pomimo pandemii, prace Rady Arktycznej są w toku, obecnie przygotowują się do spotkania ministerialnego w 2021 r., Mówi ambasador i SAO, Eye on the Arctic

Norwegia: Rada Arktyczna tworzy nową grupę ekspertów ds. Katastrof jądrowych, The Independent Barents Observer

Rosja: Rosja usuwa krytyczne głosy przed przewodnictwem w Radzie Arktycznej, mówi ekspert ds. Ludów tubylczych The Independent Barents Observer

NAS: Polityka arktyczna po wyborach w USA, kontrola szkód przed nami ?, Blog Marca Lanteigne’a

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *