Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Energia geotermalna może pokryć połowę potrzeb grzewczych Polski

Published

on

Smog nad Warszawą – zdjęcie listopad 2015 (źródło: flickr/ Radek Kołakowski, creative commons)

Pomimo szacowanego dużego potencjału energii geotermalnej w Polsce, rozwój jest opóźniony, ale teraz widzi się więcej funduszy rządowych, aby przyspieszyć rozwój.

Energia geotermalna to dziedzina energii, która nie rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, choć według lokalnych wiadomości w kraju ma ogromny potencjał zeszły tydzień. Od kilku lat ilość energii wydobywanej z wnętrza ziemi w zasadzie nie wzrasta, a realizacja poszczególnych inwestycji trwa latami.

Energia geotermalna to temat, o którym w życiu codziennym niewiele się mówi. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, zwykle myślimy głównie o farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. Potencjał tkwi teraz głęboko pod ziemią, ale nie jest dostatecznie wykorzystywany.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział zwiększenie wydatków na rozwój energetyki geotermalnej w Polsce. Program „Dostęp do wody termalnej w Polsce” nie otrzyma 300 mln zł (64 mln euro), ale 480 mln zł (102 mln euro), co oznacza, że ​​polskie gminy mogą ubiegać się w trakcie trwających dopłat do drugiego zatrudnienia w Łącznie nie 70 mln zł, ale 250 mln zł (53 mln euro).

„Energia geotermalna dostarcza „czystej”, bezemisyjnej energii, co jest szczególnie ważne dla naszych intensywnych działań na rzecz ochrony klimatu i poprawy jakości powietrza w kraju. Jednocześnie jest to bardzo stabilne źródło energii, niezależne od pór roku i warunków pogodowych, a także neutralne krajobrazowo – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Energia geotermalna ma potencjał. Ale nie widać żadnej akcji

Niestety energetyka geotermalna w Polsce nie rozwija się zbyt szybko, a już na pewno nie w tempie zakładanym dziesięć lat temu. Pokazuje to raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym porównano rzeczywisty stan zużycia energii geotermalnej ze stanem przyjętym w Krajowym Planie Działań na rzecz Energii ze Źródeł Odnawialnych z 2010 roku. W rzeczywistości w 2022 r. zużyto prawie pięć razy mniej energii geotermalnej, niż sądzono jeszcze dekadę temu.

READ  Prawie 6 mln m² zasobów w miastach regionalnych

NIK podaje, że 94 proc. Ciepło pozyskiwane z wód termalnych w Polsce pochodziło z elektrociepłowni wybudowanych przed 2015 rokiem. W ostatnim czasie wzrosły inwestycje w rozwój geotermii, ale na ich wpływ musimy poczekać.

Według Tomasza Różka z kanału Nauka To Like, nawiązując do wypowiedzi Jerzego Nawrockiego, energia geotermalna może odpowiadać za kilka procent zużycia energii w naszym kraju w perspektywie kilkudziesięciu lat. Te słowa padły w 2009 roku, a od kilku lat niewiele się działo w zakresie rozwoju geotermii – od 2015 roku w kraju nie zbudowano ani jednej ciepłowni geotermalnej.

Nie oznacza to, że żadne projekty nie są realizowane. Procedury budowy kolejnych zakładów są w toku, ale są czasochłonne. Według raportu NIK średni czas budowy ciepłowni geotermalnej wynosi około sześciu lat.

Ponadto geotermalne systemy CHP nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Z wyliczeń NIK wynika, że ​​w latach 2015-2020 żadna z placówek nie wykorzystywała nawet połowy własnego potencjału.

Biorąc pod uwagę, że według NIK zasoby geotermalne w naszym kraju mogłyby zaspokoić nawet połowę potrzeb ciepłowniczych Polski, trudno uwierzyć, że technologia ta od kilku lat rozwija się w tak mozolnym tempie.

Źródło: gadzetomania

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *