Connect with us

Nauka

Elon Musk chce skolonizować Marsa. Czy to się opłaca?

Published

on

Musk, dyrektor generalny i główny inżynier firmy, odnosi się do swoich międzyplanetarnych ambicji bardziej jak bohater science fiction z moralnym powołaniem niż przedsiębiorca z przełomowym biznesplanem.

Ostatnim programem kosmicznym, który zbliżył się do międzyplanetarnych ambicji Muska, był program NASA Apollo, wysiłek z połowy XX wieku, w wyniku którego sześć statków kosmicznych i 12 astronautów wylądowało na Księżycu. Apollo koszt grubo ponad 280 miliardów dolarów w dzisiejszych dolarach, aw niektórych latach NASA pochłaniała ponad 4% całego budżetu krajowego. Agencja kosmiczna, która w ostatnich latach otrzymała mniej niż połowę jednego procenta budżetu federalnego, opracowuje własne plany powrotu ludzi na Księżyc i ostatecznie ścieżki na Marsa.

Ale agencja nie wskazała też, ile może to kosztować.

Osobiste bogactwo Muska wzrosło do około 100 miliardów dolarów – przynajmniej na papierze – w dużej mierze dzięki a seria nagród i nagród od jego firmy zajmującej się samochodami elektrycznymi, Tesli. Musk wielokrotnie powtarzał, że ma nadzieję na zyski z innych biznesów SpaceX, w tym z przedsięwzięcia satelitarnego Internetu, które jest obecnie w testowanie beta, pomoże napędzać rozwój jego rakiety Mars. SpaceX zebrał również prawie 6 miliardów dolarów od banków i inwestorów venture capital, stając się jedną z najbardziej cenionych prywatnych firm na świecie, według firmy danych. Pitchbook. Przypuszczalnie przynajmniej niektórzy inwestorzy pewnego dnia będą chcieli wypłacić pieniądze.

A to nasuwa pytanie: czy można zarobić na Marsie?

Międzyplanetarny zysk

SpaceX prawdopodobnie jeszcze wiele, wiele lat od opracowania całej technologii, jakiej wymagałaby osada na Marsie. Firma jest na wczesnym etapie rozwoju swojego statku kosmicznego, potężnego systemu rakietowo-kosmicznego, który Musk ma nadzieję przewozić ładunki i konwoje ludzi przez co najmniej 30 milionów mil pustkę między Ziemią a Marsem. Musk oszacował, że rozwój statku kosmicznego będzie kosztował do 10 miliardów dolarów, a 31 sierpnia Musk powiedział, że SpaceX będzie starał się wystrzelić „setki” satelitów na pokład statku kosmicznego, zanim powierzy mu życie ludzkie.

Jeśli okaże się, że jest zdolny do wyprawy na Marsa, osadnicy będą potrzebować szczelności siedliska aby chronić je przed toksycznym powietrzem i śmiercionośnymi promieniowanie pada na jego powierzchnię.

„To nie jest dla osób o słabym sercu” – powiedział Musk. – Dobra szansa, że ​​umrzesz, a będzie ciężko … Lepiej byłoby wspaniale, gdyby to się udało.

Ale przynajmniej przez pierwsze 100 lat obecności ludzi na Marsie sytuacja gospodarcza będzie wątpliwa, powiedział Michael Meyer, główny naukowiec programu eksploracji Marsa NASA, który niedawno uruchomił Wytrwałość łazikiem do dalszych badań planety w sposób automatyczny.
Jak SpaceX i NASA przezwyciężyły gorzki konflikt kulturowy, aby przywrócić amerykańskie starty astronautów
Musk ma plan uczynienia Marsa atrakcyjnym miejscem do długoterminowego życia: Terraforming, hipotetyczny scenariusz, w którym ludzie upodabniają Marsa do Ziemi poprzez pompowanie gazów do atmosfery. Byłaby to próba wykorzystania tych samych gazów cieplarnianych, które spowodowały kryzys klimatyczny na naszej rodzimej planecie, aby uczynić atmosferę Marsa grubszą, cieplejszą i bardziej przyjazną dla życia. Musk promował pomysł, że proces można rozpocząć od zrzucanie bomb atomowych na planecie.

Pomysł terraformowania zrodził się od naukowców, którzy kopali wokół pomysłów, powiedział Meyer, ale nie od nikogo, kto uważał, że jest to coś, co ludzie mogą lub powinni robić.

READ  Wzrost liczby COVID-19 trwa nadal w hrabstwie Santa Clara - obszar zatoki NBC

„To było ćwiczenie intelektualne” – powiedział Meyer. Ale w atmosferze Marsa prawie nie ma tlenu. I jest tam nieskończenie mała ilość wody, co oznacza, że ​​uprawa roślin będzie niezwykle trudna, a tym bardziej stworzenie cyklu wodnego na całym Marsie. Nie jest nawet jasne, czy na Marsie jest wystarczająco dużo zasobów, aby w ogóle umożliwić terraformację.

Musk, na zdjęciu opublikowanym na swoim Instagramie, nosi jeden z butów SpaceX „Occupy Mars”.  koszulki.

„Myślę, że„ Total Recall ”ma dobry pomysł – zażartował. “Musiałbyś użyć jakiejś obcej technologii.”

Musk przyznał również, że terraformowanie będzie niezwykle wymagające zasobów. Ale koncepcja jest zakorzeniona w tradycji SpaceX do tego stopnia, że ​​firma sprzedaje koszulki z napisami „Nuke Mars” i „Occupy Mars”.

Piżmo jest często noszone.

Wartości i wyceny

Nie ma znanych zasobów na Marsie, które byłyby wystarczająco cenne, aby wydobywać i sprzedawać z powrotem ziemskim biznesom, powiedział Meyer. „Po części z tego powodu [scientists are] zainteresowany Marsem jest – jest on prawie wykonany z tego samego materiału co Ziemia ”- powiedział CNN Business.

Musk wcześniej zasugerował, że się zgadza, zauważając, że zasoby na Marsie byłyby prawdopodobnie cenne tylko dla osadników, którzy mają nadzieję na rozbudowę przemysłu na planecie. Zauważył osiem lat temu że jedyną „wymianą gospodarczą” pomiędzy mieszkańcami Marsa i Ziemi byłaby „własność intelektualna”.
Mars, czwarta planeta od Słońca, ma dni, które są mniej więcej tak długie, jak dni ziemskie.  Ale to mniejsza planeta, jej średnie temperatury sięgają -81 stopni Fahrenheita, a jej atmosfera jest znacznie cieńsza i składa się głównie z dwutlenku węgla.

Pomijając ambicje związane z zarabianiem pieniędzy, pomysł, że Mars może pewnego dnia stać się domem dla metropolii i – potencjalnie – celu turystycznego, jest uznawany przez naukowców głównego nurtu, takich jak Meyer, główny ekspert NASA od Marsa.

Meyer powiedział, że 20 lat temu uczestniczył w prezentacji o biznesie i turystyce Marsa. „Byłem dość sceptyczny wobec tego … i odchodząc, myślałem: ‘Cóż, [there are] kilka całkiem rozsądnych pomysłów – powiedział, dodając, że teraz przyjmuje pomysł, że biznesmeni mogą uczynić podróże kosmiczne bardziej dostępnymi.

READ  Dlaczego twórczość Stanisława Lema, autora Solaris, jest tak aktualna jak zawsze

Meyer dodał, że jego zdaniem tak nie jest Jeśli Podróż na Marsa będzie pewnego dnia opłacalnym przedsięwzięciem, ale kiedy.

Musk nie rozwinął swoich pomysłów na zarabianie pieniędzy na Marsie, ale jego rozważania na temat eksportu własności intelektualnej były echem książki napisanej przez Roberta Zubrina, wpływowego, ale polaryzującego postać w społeczności kosmicznej i długi czas Piżmo sprzymierzyć.

„Pomysły mogą być kolejnym możliwym eksportem dla marsjańskich kolonistów” – napisał Zubrin, który stoi na czele Mars Society w swojej często cytowanej książce „The Case for Mars” z 1996 roku.

Aby spojrzeć w kierunku potencjalnej przyszłości ludzkości, Zubrin spogląda w przeszłość.

„Tak jak niedobór siły roboczej panujący w Ameryce kolonialnej i dziewiętnastowiecznej doprowadził do powstania zalewu wynalazków Yankee Ingenuity, tak warunki skrajnego niedoboru siły roboczej… będą napędzać marsjańską pomysłowość”.

W niedawnym wywiadzie dla CNN Business Zubrin popierał te pomysły, argumentując, że amerykańska kolonizacja zadziałała. Zubrin ponownie odwołuje się do kolonizacji Ameryki Północnej jako przykładu tego, jak niedoszli koloniści z Marsa mogliby sfinansować swoją podróż, albo likwidując swoje ziemskie posiadłości, aby sfinansować podróż, albo przez „przymusową służebność”.

„Jeśli powiesz, dobra, chcesz polecieć na Marsa, będziesz chciał coś zaoferować” – powiedział Zubrin. „Jeśli spojrzeć na Amerykę Kolonialną, osoba z klasy średniej mogłaby podróżować do Ameryki, likwidując swoją farmę. Ale dochód dałby jej bilet w jedną stronę. Ale jeśli pracujesz, możesz sprzedać swoją siłę roboczą za siedem lat.”

Zubrin, który pracował z konserwatywnymi think tankami, ale twierdzi, że nie jest powiązany politycznie, przyznał również, że kolonizacja może iść ręka w rękę z wyzyskiem: „Jeśli ktoś mówi:„ Ale czy tam nie będzie wyzysku? ”. No jasne, właśnie to ludzie robią sobie nawzajem przez cały czas ”.

(Musk nie wyjaśnił swoich przemyśleń na temat kolonializmu i przekazuje darowizny dla obu Stanów Zjednoczonych partie polityczne.)

Żeby było jasne: historia amerykańskiego kolonializmu obejmowała również niewolnictwo majątkowe oraz brutalizację i wymazanie wielu rdzennych populacji.

READ  Boris Johnson sugeruje, że Wielka Brytania może podjąć odwet, jeśli UE ograniczy eksport szczepionek

„Nie ma rdzennych Marsjan” – powiedział Zubrin.

Jednak Damien Williams – nauczyciel i doktorant w Virginia Tech, który bada skrzyżowanie zaawansowanych technologii, etyki i społeczeństw – ostrzega, że ​​historie, które możemy opowiedzieć sobie o Ameryce i eksploracji kosmosu, mogą pomijać kluczowy kontekst.

  Prototyp statku kosmicznego SpaceX Starship można zobaczyć w zakładzie startowym firmy w Teksasie 28 września 2019 roku w Boca Chica niedaleko Brownsville w Teksasie
Na przykład nadal nie jest jasne, kogo Musk wyobraża sobie jako pierwszych osadników na Marsie. Astronauci NASA? Niezwykle bogaci poszukiwacze mocnych wrażeń? Pracownicy SpaceX?
„Ta konkurencyjna postawa ekspansji i eksploracji niekoniecznie jest złą rzeczą” – Williams, który współpracuje również z grupą rzeczników Just Space Alliance, powiedział. Ale jeśli chodzi o prywatną firmę wykorzystującą zasoby, o których traktaty międzynarodowe mówią, że nie należą do nikogo – „Kto został wprowadzony i jak? Kogo pominięto i dlaczego? Te rzeczy mają znaczenie”.

Użycie przez Muska słowa „kolonizacja” jest również sprzeczne z długą historią Amerykanów i innych krajów zachodnich wzbogacających się poprzez wyzyskiwanie i zniewalanie innych. A jeśli chodzi o kolonizację innej planety, należy się martwić nie tylko o mikrobiologiczne formy życia, które mogą istnieć na Marsie. Bez jasno określonych celów i porozumień kolonia SpaceX mogłaby stworzyć „sporną strefę konfliktu” – powiedział Williams.

„Wartości, które zabieramy ze sobą w eksplorację kosmosu, powinny znajdować się na pierwszym planie” – dodał.

SpaceX nie odpowiedział na prośby o komentarz do tej historii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *