Connect with us

Świat

Ekwadorczycy chcieli człowieka akcji. Prezydent Noboa spełnił tę rolę – łącznie z nalotem na ambasadę

Published

on

Ekwadorczycy chcieli człowieka akcji.  Prezydent Noboa spełnił tę rolę – łącznie z nalotem na ambasadę

QUITO, Ekwador (AP) – Gdy światowi przywódcy wyrazili szok i zamieszanie w związku z decyzją prezydenta Ekwadoru Daniela Noboa Nalot na ambasadę Meksyku Jest mało prawdopodobne, aby niezwykle niezwykłe posunięcie podjęte w zeszły piątek – i względne milczenie Noboi w tej sprawie – nie zaszkodziło mu w kontaktach z wyborcami. W rzeczywistości jest to dokładnie taki rodzaj bezkompromisowej kontroli przestępczości, jakiego oczekują i na który głosowali.

Ekwadorczycy w ostatnich wyborach szukali swojego człowieka czynu, mając dość powszechnej korupcji oraz rabunków, porwań, wymuszeń i morderstw podsycanych rosnącą obecnością międzynarodowych karteli narkotykowych. Noboa, która często nosi kamizelki kuloodporne, okulary przeciwsłoneczne i skórzane kurtki, a od czasu do czasu także biały smart-casualowy T-shirt, na razie zdaje się spełniać tę rolę. Jeśli zatrzymanie łamiących prawo oznacza włamanie do ambasady, niech tak będzie, powiedział The Associated Press Ekwadorczycy, z którymi przeprowadzono wywiady w weekend.

„Prezydent Noboa wysłał do narodu mocny sygnał” – powiedział Carlos Galecio, konsultant ds. komunikacji politycznej i koordynator programu komunikacji na ekwadorskim uniwersytecie Casa Grande. „(To) bardzo silna poprawa wizerunku”.

Policja próbowała włamać się do ambasady Meksyku w Quito w Ekwadorze w piątek 5 kwietnia 2024 r. po tym, jak Meksyk udzielił azylu byłemu wiceprezydentowi Ekwadoru Jorge Glasowi, który szukał tam schronienia. Policja później siłą weszła do ambasady innym wejściem. (AP Photo/Dolores Ochoa)

Noboa, 36-letni spadkobierca jednej z największych fortun Ekwadoru, został zaprzysiężony na prezydenta w listopadzie następnego roku niespodziewanie zwyciężyć specjalne wybory w sierpniu. Pokonał protegowanego lewicowego byłego prezydenta Rafaela Correi, który przenosząc się do Belgii uniknął odbycia kary więzienia w związku z wyrokiem korupcyjnym aby zapewnić sobie tam azyl.

Noboa odziedziczyła kraj, w którym ludzie nie opuszczają już domów, chyba że jest to absolutnie konieczne, prawie każdy zna ofiarę przestępstwa, a wielu rozważa emigrację. Statystyki potwierdzają te decyzje i doświadczenia: ubiegły rok był w Ekwadorze najkrwawszym od początku prowadzenia rejestrów, kiedy to odnotowano ponad 7600 morderstw – w porównaniu z 4600 w roku poprzednim.

READ  Koronawirus. Tłumy na otwarciu dużego centrum handlowego w Rzymie. „Zapomniałeś o koronawirusie”

Przyczyny wzrostu są złożone, ale w dużej mierze są związane z kokainą. Gangi wspierane przez kartele walcząc o kontrolę nad ulicami, więzieniami i szlakami narkotykowymi prowadzącymi na Pacyfik. Zmniejszające się fundusze rządowe, rosnące zadłużenie, konflikty polityczne i korupcja doprowadziły do ​​luk w finansowaniu programów socjalnych i programów egzekwowania prawa. A pandemia Covid-19 sprawiła, że ​​głodne dzieci i bezrobotni dorośli byli łatwymi rekrutami dla grup przestępczych.

W odpowiedzi Noboa obiecał więcej sprzętu dla policji i sił zbrojnych oraz budowę więzień podobnych do tych zbudowanych przez prezydenta Nayiba Bukele w Salwadorze, obejmujących więzienia o wysokim, maksymalnym poziomie bezpieczeństwa i więzieniach supermax. Wydał także dekret wyznaczający ponad 20 grup przestępczych jako organizacje terrorystyczne i zaplanował na kwiecień referendum, w którym zwróci się do wyborców o rozszerzenie uprawnień wojska w celu patrolowania ulic i kontrolowania więzień.

Zwolennik byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa stoi przed ośrodkiem zatrzymań w Quito w Ekwadorze, dokąd został zabrany po włamaniu się policji do ambasady Meksyku, aby go aresztować, sobota, 6 kwietnia 2024 r.  Glas, który był wiceprezydentem Ekwadoru, został skazany za korupcję w latach 2013–2018 i od grudnia szukał schronienia w ambasadzie Meksyku.  (AP Photo/Dolores Ochoa)

Zwolennik byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa stoi przed ośrodkiem zatrzymań w Quito w Ekwadorze, dokąd został zabrany po włamaniu się policji do ambasady Meksyku, aby go aresztować, sobota, 6 kwietnia 2024 r. Glas, który był wiceprezydentem Ekwadoru, został skazany za korupcję w latach 2013–2018 i od grudnia szukał schronienia w ambasadzie Meksyku. (AP Photo/Dolores Ochoa)

Wyniki niedawnego sondażu przeprowadzonego przez ekwadorską firmę sondażową Cedatos wykazały, że ponad dwie trzecie respondentów popiera prezydenturę Noboa, a ponad połowa popiera jego decyzję o wezwaniu wyborców do urn.

Policja wkroczyła do ambasady Meksyku w stolicy Quito, aby aresztować byłego wiceprezydenta Jorge Glasa, skazanego przestępcę i zbiega, który mieszka tam od grudnia. W swoich pierwszych komentarzach na temat operacji Noboa powiedział w poniedziałek, że podjął „nadzwyczajne decyzje w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, praworządności i godności społeczeństwa, które odrzuca jakąkolwiek formę bezkarności przestępców, osób skorumpowanych i terrorystów narkotykowych”.

„Moim obowiązkiem jest szanować decyzje wymiaru sprawiedliwości i nie mogliśmy pozwolić, aby skazani przestępcy zamieszani w bardzo poważne przestępstwa otrzymali azyl” – argumentował Noboa, co stanowiłoby naruszenie Konwencji Wiedeńskiej i innych umów międzynarodowych. W jednym na platformie społecznościowej

READ  W Ameryce Łacińskiej jest ponad 1 milion zgonów z powodu COVID-19

Lokale dyplomatyczne są uważane za obcą ziemię i „nienaruszalne” w myśl Traktatu Wiedeńskiego i organy ścigania kraju przyjmującego nie mają pozwolenia na wjazd bez zgody ambasadora. Meksyk planuje zakwestionować nalot przed Światowym Trybunałem w Hadze.

Mimo to pokaz siły Noboi szybko przyniósł mu pochwały u siebie.

„Popieram działania Prezydenta Noboa. Myślę, że to odważny czyn… i myślę, że go wzmocni” – powiedziała profesor college’u Gabriela Sandoval. „Priorytetem jest oczyszczenie, dezynfekcja i kontynuacja procesu tak ważnego, jak proces Prezydenta Noboa, mający na celu zaprowadzenie porządku w domu”.

Pojazd wojskowy przewozi byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa z ośrodka zatrzymań, w którym był przetrzymywany po włamaniu się policji do ambasady Meksyku w celu aresztowania go w sobotę 6 kwietnia 2024 r. w Quito w Ekwadorze.  Glass, który sprawował wiceprezydenta Ekwadoru w latach 2013–2018, został skazany za korupcję i od grudnia szukał schronienia w ambasadzie.  (AP Photo/Dolores Ochoa).

Pojazd wojskowy przewozi byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa z ośrodka zatrzymań, w którym był przetrzymywany po włamaniu się policji do ambasady Meksyku w celu aresztowania go w sobotę 6 kwietnia 2024 r. w Quito w Ekwadorze. Glass, który sprawował wiceprezydenta Ekwadoru w latach 2013–2018, został skazany za korupcję i od grudnia szukał schronienia w ambasadzie. (AP Photo/Dolores Ochoa).

Ekwadorczycy będą głosować na prezydenta w lutym. Noboa może ubiegać się o reelekcję.

Zaufanie do Noboa jest takie, że grupy biznesowe wierzą, że globalne potępienie nalotu nie będzie miało wpływu na handel ani i tak już delikatne negocjacje w sprawie umowy handlowej między Ekwadorem a Meksykiem, które stanowią główną przeszkodę w zainteresowaniu Ekwadoru przyłączeniem się do bloku handlowego Ameryki Łacińskiej. Reprezentuj Sojusz Pacyfiku .

„Te problemy polityczne i bieżące jakoś miną, a potem stosunki wrócą do normy” – powiedział Roberto Aspiazu, wiceprezes Izby Dwunarodowej Ekwador-Meksyk. „Wcześniej czy później ta umowa handlowa również stanie się rzeczywistością, ponieważ negocjacje już trwają i w pewnym momencie muszą zostać wznowione”.

Jednak właściwym momentem jest dyplomacja Upadek z Meksykiem mogłoby być szczególnie niefortunne dla Ekwadoru i przynieść efekt przeciwny do zamierzonego w stosunku do ambicji Noboa dotyczących walki z przestępczością, powiedział Will Freeman, pracownik naukowy Ameryki Łacińskiej w nowojorskim think tanku Council on Foreign Relations.

Ekwador był jednym z najcichszych krajów Ameryki Łacińskiej aż do około czterech lat temu, kiedy kartele meksykańskie i kolumbijskie rozszerzyły swoją istniejącą działalność w Ekwadorze, rozpoczynając działalność w nadmorskich miastach i wykorzystując światowej klasy porty do transportu kokainy o wartości setek milionów dolarów wyprodukowanej w sąsiednia Kolumbia i Peru.

„Gangi ekwadorskie same w sobie są potęgą przestępczą, ale wynegocjowały sojusze z meksykańskimi kartelami nowej generacji Sinaloa i Jalisco” – powiedział Freeman. „W idealnym świecie Noboa szukałaby współpracy z rządem Meksyku w celu zwalczania gangów i ich partnerów międzynarodowych, ale biorąc pod uwagę zerwanie stosunków dyplomatycznych, najwyraźniej tak nie jest”.

I chociaż nie jest jasne, czy Noboa spodziewał się globalnego odrzucenia jego decyzji, niektóre z tych krytyk mogą być poważniejsze niż inne.

Stany Zjednoczone, które za rządów Noboa zapewniły Ekwadorowi niezbędny sprzęt i szkolenia do walki z kartelami narkotykowymi, ponownie podkreśliły znaczenie przestrzegania prawa międzynarodowego po zeszłotygodniowym nalocie.

„Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują wynikające z prawa międzynarodowego obowiązki krajów przyjmujących dotyczące poszanowania misji dyplomatycznych” – powiedział Brian Nichols, zastępca sekretarza stanu ds. półkuli zachodniej. „Zachęcamy Ekwador i Meksyk do polubownego rozwiązania sporów”.

___

Garcia Cano doniósł z Meksyku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *