Connect with us

Sport

Ekscytujące czasy dla sędziego Supercup Olivera | Superpuchar UEFA

Published

on

Rozpoczęcie nowego sezonu europejskich rozgrywek klubowych na stadionie olimpijskim w stolicy Finlandii jest pierwszym w napiętym harmonogramie 37-letniego przedstawiciela Northumberland.

Pod koniec roku Oliver nie tylko doda do swojej kariery więcej regularnych występów w angielskiej Premier League i najlepszych europejskich rozgrywkach – wraz z wejściem do zespołu sędziów FIFA w listopadzie i grudniu ma przed sobą również ambitny cel. z niego: finały Mistrzostw Świata w Katarze.

To niesamowita chwila dla sędziego, który wyróżnia się w swoim zawodzie, zwłaszcza odkąd skończył 20 lat. Jednak Oliver zdecydowanie odmawia wyjścia poza siebie. Kampania Supercup w Finlandii jest dla niego obecnie na pierwszym planie.


Michael Oliver: „Zachwycony i podekscytowany”UEFA przez Getty Images

„Jestem naprawdę podekscytowany i nie mogę się doczekać środy” – powiedział Oliver, który pochodzi z miasta Ashington. „Nigdy nie spodziewasz się, że zostaniesz powołany do tych gier, dopóki nie otrzymasz telefonu. To sztandarowe wydarzenie i dobry sposób na rozpoczęcie ważnego sezonu.”

Sportowe dziedzictwo Ashington

Ashington, 28-tysięczne miasto położone około 15 mil na północ od Newcastle upon Tyne, zajmuje szczególne miejsce w sercu angielskiego futbolu. Miasto było miejscem narodzin wielkich piłkarzy, takich jak angielscy bracia Bobby i Jack Charlton, którzy wygrali Mistrzostwa Świata w 1966 roku, oraz kuzyn ich matki, Jackie Milburn, legendarny środkowy napastnik Newcastle United i Anglii z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Oliver jest obecnym członkiem długiej i szanowanej listy osobistości z różnych dyscyplin sportowych, które rozsławiły Ashington. „To małe miasto”, zastanawia się, „ale jest tam dużo aktywności sportowej i nie sądzę, by na mieszkańców miasta mógł w jakikolwiek sposób wpłynąć fakt, że tak wiele osobistości sportowych, takich jak Charltonowie , pochodzi z Ashington.”

„To sztandarowe wydarzenie i dobry sposób na rozpoczęcie ważnego sezonu”.

– Michael Oliver podczas spotkania w Supercup

Dumny zapis osiągnięć sędziowskich to wkład Olivera w sportowe dziedzictwo Ashington. Był najmłodszym sędzią asystentem w angielskiej lidze piłkarskiej, następnie najmłodszym sędzią ligi piłkarskiej, aw 2010 roku – w wieku 25 lat i 182 dni – najmłodszym sędzią, który prowadził mecz angielskiej Premier League. Międzynarodowa odznaka pojawiła się nieuchronnie w 2012 roku.

ślady rodziny

Sędziowanie było we krwi rodziny – ojciec Olivera, Clive, również grał na wyższych poziomach angielskiego futbolu – ale kariera sędziego nie była przesądzona, gdy młodszy Oliver był nastolatkiem. – Grałem w piłkę w akademii Newcastle United, najpierw jako środkowy napastnik, a potem jako środkowy obrońca – ale nigdy nie osiągnąłbym wyżyn, jakie w końcu osiągnąłem jako sędzia – wspomina.

„Zrobiłem sobie przerwę w grze w wieku 14 lat, a mój ojciec zachęcił mnie do spróbowania sędziowania. W rezultacie nigdy nie wróciłem do gry”.

"Musisz być elastyczny" - Michael Oliver o umiejętnościach społecznych sędziów


„Musisz być elastyczny” – Michael Oliver o wiedzy sędziów o ludzkiej naturze Obrazy Getty

„Chociaż mój ojciec był sędzią, nie było wtedy na mnie presji, nigdy nie byłem do niczego zmuszany. Jedyne zastrzeżenie jakie otrzymałem było kiedy rodzice kupili mi mój pierwszy zestaw. Powiedzieli mi, że gdybym nie sędziował sześciu meczów, musiałbym zapłacić za sprzęt!”

Złap błąd

Mądra zachęta i doświadczenie ojca Clive’a stopniowo wpłynęły na jego syna. „Mam gorączkę sędziowską” – mówi Oliver. Przejście kariery od gracza do sędziego wkrótce okazało się ogromnym sukcesem, gdy awansował w szeregach. „Miałem szczęście, że awansowałem w każdym sezonie przez sześć czy siedem lat” – wspomina – „i każdy awans przybliżał mnie o krok do Premier League”.

Michael Oliver (czwarty od lewej) rywalizuje z drużynami ze Szwajcarii i Hiszpanii przed ćwierćfinałem UEFA EURO 2020 w Sankt Petersburgu


Michael Oliver (czwarty od lewej) rywalizuje z drużynami ze Szwajcarii i Hiszpanii przed ćwierćfinałem UEFA EURO 2020 w Sankt PetersburguPOOL/AFP przez Getty Images

Wzrost był tak szybki, że rodzina Oliverów cieszyła się wyjątkowym wyróżnieniem w 2009 roku, kiedy ojciec i syn sędziowali kolejne dni play-offów angielskiej ligi piłkarskiej na stadionie Wembley. Od tego czasu Michael miał czołowe stanowiska, w tym dwa finały Pucharu Anglii w 2018 i 2021 roku, finał Pucharu Ligi Angielskiej w 2016 roku oraz miejsce na arenie międzynarodowej w zespole sędziów UEFA EURO 2020, gdzie prowadził trzy mecze.

Całkowita praca zespołowa

Ta niezwykła podróż ostatecznie doprowadziła do wielkiego wydarzenia w środę w Helsinkach. Do Olivera dołączy doświadczony zespół – sędziowie asystenci i rodacy Stuart Burt i Simon Bennett oraz czwarty urzędnik Litwy Donatas Rumšas. Rolę VAR przydzielono Polakowi Tomaszowi Kwiatkowskiemu, do którego dołączą rodak Bartosz Frankowski, a także Portugalczyk Tiago Bruno Lopes Martins.

Michael Oliver ze swoimi asystentami Simonem Bennettem i Stuartem Burtem przed występem na UEFA EURO 2020


Michael Oliver ze swoimi asystentami Simonem Bennettem i Stuartem Burtem przed występem na UEFA EURO 2020UEFA przez Getty Images

„Drużyna jest kluczowa – w przeciwnym razie sędzia nie byłby w stanie prowadzić meczu” – mówi Oliver. Podkreśla bliską więź, jaką utrzymuje ze swoimi asystentami. „To przyjaźń, która zaczyna się, poznajesz się jako ludzie i jako sędzia, i rozwija się prawdziwa więź.” VAR, podkreśla, „ułatwił pracę sędziego”.

znajomość ludzkiej natury i szacunek

Zarządzanie ludźmi i sytuacjami jest, zdaniem Olivera, istotną częścią arsenału najlepszych sędziów. „Wszyscy zdaliśmy te same egzaminy, więc to zależy od tego, jak radzisz sobie z ludźmi” – wyjaśnia. „Musisz być elastyczny, nie chodzi tylko o reagowanie na konkretny incydent w ustalony sposób”.

„Myślę, że ważne jest również, aby panował duch wzajemnego szacunku między sędziami i zawodnikami. Zwykle jest to najwyższy poziom, ponieważ wszyscy po obu stronach dostrzegają ciężką pracę włożoną w osiągnięcie tego poziomu. Niezwykle ważne jest, abyście mogli budować wzajemne zaufanie na boisku.”

„Nastąpiły dla nas ogromne zmiany w zakresie przygotowania, odżywiania, treningu i sposobu pomiaru sprawności. Wraz z zawodnikami musieliśmy zostać najlepszymi sportowcami.

– Michael Oliver o rozwoju elitarnych sędziów.

Osiągnięcie szczytów sędziowania w młodym wieku oznacza również, że Oliver miał mnóstwo czasu na obserwowanie ogromnych zmian w piłce nożnej na najwyższym poziomie i sędziowaniu w ciągu ostatniej dekady. „Piłka nożna wzniosła się na nowy poziom i sędziowie musieli zrobić to samo” – mówi.

„Nastąpiły dla nas ogromne zmiany w zakresie przygotowania, odżywiania, treningu i sposobu pomiaru sprawności. Wraz z zawodnikami musieliśmy zostać najlepszymi sportowcami.

Ciesz się chwilą

Zapalony golfista z doskonałym handicapem, Oliver jest zdeterminowany, aby każdy moment sędziowania miał znaczenie w tym pamiętnym okresie swojej kariery. Helsinki wyznaczą w tym tygodniu kolejny ważny kamień milowy.

„Oczywiście chciałbym organizować więcej takich meczów” – podkreśla. – A jest na co czekać – Mistrzostwa Świata, mecze krajowe i UEFA. Za dwa lata chcę być częścią drużyny EURO. Chcę być jak najlepiej na wszystko, co ma nadejść. Mecz w środę jest najlepszym możliwym początkiem tego, miejmy nadzieję, bardzo mocnego sezonu.

READ  Premier League. Aston Villa - Liverpool. Wielkie bicie mistrza, pierwsze tego rodzaju od prawie 70 lat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *