Connect with us

Świat

Egipt twierdzi, że ostatnia runda rozmów GERD to „ostatnia szansa” przed wypełnieniem drugiej tamy

Published

on

CAIRO / KINSHASA (Reuters) – Niedawne spotkanie Egiptu, Sudanu i Etiopii w sprawie Wielkiej Etiopskiej Zapory Renesansowej może być ostatnią okazją do wznowienia rozmów, zanim zostanie ona wypełniona drugi rok z rzędu, powiedział Egipt w niedzielnym oświadczeniu.

Spotkanie kończy się w poniedziałek w Kinszasie. Wcześniejsze próby porozumienia w sprawie ogromnej tamy, którą Etiopia buduje na Nilu Błękitnym, zakończyły się ślepymi zaułkami.

Według Etiopii tama ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i wytwarzania energii. Egipt obawia się, że zagrozi zaopatrzeniu w wodę Nilu, podczas gdy Sudan martwi się o bezpieczeństwo tamy i regulację przepływu wody przez własne tamy i stacje wodne.

Etiopia ogłosiła, że ​​uzupełni zbiornik znajdujący się za ogromną zaporą hydroelektryczną po tym, jak sezonowe deszcze zaczęły się tego lata. Jest to posunięcie, któremu sprzeciwiają się zarówno Sudan, jak i Egipt.

„Negocjacje te to ostatnia szansa, jaką trzy kraje muszą wykorzystać, aby osiągnąć porozumienie … przed nadchodzącym sezonem powodziowym” – oświadczył egipski minister spraw zagranicznych.

W zeszłym tygodniu prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi powiedział, że jeśli zapora wpłynie na dostawy wody w Egipcie, nastąpi „niewyobrażalna niestabilność w regionie”.

Sudan jest obecnie uwikłany w intensywny spór graniczny z Etiopią o żyzny region al-Fashqa i zakończył w sobotę wspólne ćwiczenia wojskowe z Egiptem.

W osobnym oświadczeniu Sudan powiedział, że Etiopia zwiększyła swój udział w negocjacjach, próbując wznowić dyskusje na temat dystrybucji wody Nilu.

„Zapraszam wszystkich do nowego startu, do otwarcia jednego lub więcej okien nadziei” – powiedział Felix Tshisekedi, prezydent Demokratycznej Republiki Konga i przewodniczący Unii Afrykańskiej, który pełni rolę mediatora w negocjacjach.

Sudan z zadowoleniem przyjął inicjatywę Zjednoczonych Emiratów Arabskich w marcu, aby pośredniczyć zarówno w rozmowach o zaporze, jak i sporze granicznym, ale ostatnio wezwał do zaangażowania ONZ, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jako mediatorów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *