Connect with us

Zabawa

Dziś w historii – piątek, 14 maja 2021 r

Published

on

Dziś jest piątek, 14 maja, 134 dzień 2021 r. W roku jest jeszcze 231 dni.

Dzisiejsze wydarzenie w historii:

14 maja 1955 r. Przedstawiciele ośmiu krajów bloku komunistycznego, w tym Związku Radzieckiego, podpisali w Polsce Układ Warszawski. (Pakt został rozwiązany w 1991 r.)

W tym dniu:

W 1787 r. Delegaci spotkali się w Izbie Reprezentantów w Filadelfii, aby sporządzić projekt Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Konwencja osiągnęła kworum siedmiu stanów 25 maja.

W 1796 roku angielski lekarz Edward Jenner zaszczepił 8-letniego Jamesa Phippsa przeciwko ospie krowiej.

W 1804 roku wyprawa Lewisa i Clarka mająca na celu zbadanie terytorium Luizjany i północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku opuściła obóz w pobliżu dzisiejszego Hartford w stanie Illinois.

Według aktualnego kalendarza niepodległe państwo Izrael zostało proklamowane w Tel Awiwie w 1948 roku przez Davida Ben-Guriona, który został jego pierwszym premierem. Prezydent USA Harry S. Truman natychmiast uznał nowy naród.

W 1961 roku Freedom Riders w Anniston i Birmingham w Alabamie zostali zaatakowani przez brutalne tłumy.

W 1998 roku piosenkarz i aktor Frank Sinatra zmarł w szpitalu w Los Angeles w wieku 82 lat. Przebój serialu „Seinfeld” wyemitował ostatni odcinek po dziewięciu latach w NBC.

W 2001 roku Sąd Najwyższy orzekł 8-0, że nie ma wyjątku w prawie federalnym dla osób używających marihuany w celach leczniczych.

• Pięć lat temu: czarterowy autobus jadący do kasyna w deszczu rozbił się na północ od Laredo w Teksasie, zabijając osiem osób i raniąc 44 inne osoby.

• Rok temu: Phyllis George, była Miss America, która była pionierem transmisji sportowych w programie CBS The NFL Today, zmarła w wieku 70 lat.

Dzisiejsze urodziny: producent filmowy George Lucas ma 77 lat. Aktor Meg Foster ma 73 lata. Reżyser Robert Zemeckis ma 70 lat. Piosenkarz rockowy David Byrne ma 69 lat. Aktor Tim Roth ma 60 lat. Fabrice Morvan (ex-Milli Vanilli) ma 55 lat. Aktor Cate Blanchett ma 52 lata, a piosenkarz Danny Wood (New Kids on the Block) ma 52 lata.
Zawodnik NFL Rob Gronkowski ma 32 lata. Aktorka Miranda Cosgrove ma 28 lat.

READ  Nowy protest w Polsce przeciwko decyzji aborcyjnej, World News

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *