Connect with us

Świat

Dziennikarz AP Thein Zaw został zwolniony z aresztu w Birmie

Published

on

YANGON, Myanmar (AP) – Thein Zaw, dziennikarz Associated Press, który został aresztowany ponad trzy tygodnie temu za protestowanie przeciwko zamachowi stanu w Birmie, został zwolniony w środę.

Wyraźnie chudszy niż przed aresztowaniem Thein Zaw machał do fotografów, wychodząc z więzienia Insein w Rangunie, znanego z więźniów politycznych od dziesięcioleci.

Jego bracia i najlepszy przyjaciel zabrali go do domu, obszaru w Rangunie, który został objęty stanem wojennym. Powiedział AP, że jego matka ze łzami w oczach powiedziała mu: „Myśleliśmy, że już nigdy cię nie zobaczymy”.

Thein Zaw powiedział wcześniej, że sędzia w jego sprawie zapowiedział na rozprawie, że wszystkie postawione mu zarzuty zostaną oddalone, ponieważ wykonywał swoją pracę w momencie aresztowania.

Powiedział, że „martwi się każdego dnia” w więzieniu i w zeszłym tygodniu obchodził za kratkami swoje 33. urodziny.

Pomimo ulgi powiedział, że martwi się o wielu dziennikarzy, którzy pozostają w areszcie.

„Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy tak ciężko pracowali, aby uzyskać moje zwolnienie” – powiedział. „Ale jedną rzeczą, która mnie denerwuje, jest to, że są ludzie, którzy wciąż są w środku i mam nadzieję, że mogą się wydostać tak szybko, jak to możliwe”.

Ojciec Thein Zaw, Ba Win, przywitał go szamponem, ponieważ jest zwyczajem, że osoby wracające z więzienia muszą umyć włosy przed wejściem do domu. Jego rodzice przygotowali curry wieprzowe i curry rybne na jego pierwszy posiłek w domu.

Jego uwolnienie było również emocjonalne dla adwokata Tin Zar Oo, która powiedziała, że ​​płakała i podskakiwała z radości, gdy sędzia ogłosił, że zarzuty zostały wycofane.

„Byłam taka szczęśliwa. Thein Zaw spojrzał na mnie i nawet zaniemówiłam, gdy zapytali mnie, czy mam coś do powiedzenia” – powiedziała. „Uściskałam Thein Zaw i oboje płakaliśmy z radości.”

READ  Fotograf robi zdjęcie nigdy wcześniej nie widzianego żółtego pingwina

Jej klientowi postawiono zarzut naruszenia porządku publicznego, za co groziła kara do trzech lat więzienia.

Był jednym z dziewięciu pracowników mediów zatrzymanych bez kaucji podczas protestu ulicznego 27 lutego w Rangunie, największym mieście kraju. Około 40 dziennikarzy zostało aresztowanych lub postawionych zarzutów od zamachu stanu z 1 lutego, który obalił wybrany rząd Aung San Suu Kyi, z których około połowa pozostaje za kratkami.

Od czasu przejęcia władze w coraz bardziej brutalny sposób aresztują tysiące demonstrantów. W środę zwolniono ponad 600 protestujących, rzadki pojednawczy gest wojskowy mający na celu złagodzenie ruchu protestacyjnego.

AP i wiele organizacji wolności prasy wezwało do uwolnienia Theina Zaw i innych uwięzionych przedstawicieli prasy.

„Associated Press odczuwa głęboką ulgę, że dziennikarz AP Thein Zaw został zwolniony z więzienia w Birmie” – powiedział Ian Phillips, wiceprezes AP ds. Wiadomości międzynarodowych. „Naszą ulgę łagodzi fakt, że przetrzymywanych jest tam więcej dziennikarzy. Wzywamy Myanmar do uwolnienia wszystkich dziennikarzy i umożliwienia im swobodnego i bezpiecznego informowania o tym, co dzieje się w kraju. “

Thein Zaw został aresztowany podczas fotografowania funkcjonariuszy policji, z których niektórzy byli uzbrojeni, szturmując ulicę przeciwko protestującym przeciwko zamachowi stanu. Film pokazuje to, mimo że zszedł na pobocze Aby ich uniknąć, kilku policjantów podbiegło i otoczyło go. Jeden trzymał go w uścisku, kiedy był skuty kajdankami, a potem zabrano.

Tin Tsar Oo zobaczyła swojego klienta po raz pierwszy od czasu jego aresztowania na rozprawie 12 marca, podczas której wznowiono jego tymczasowe aresztowanie – a nawet wtedy za pośrednictwem łącza wideo.

Międzynarodowy Instytut Prasowy z siedzibą w Wiedniu z zadowoleniem przyjął to oświadczenie i powiedział, że został „uwięziony za swoją pracę dziennikarską i nigdy nie powinien być za kratkami”.

„Myanmar musi teraz zwolnić wszystkich innych swoich dziennikarzy” – powiedział Scott Griffen, zastępca dyrektora instytutu. „Junta wojskowa musi zaprzestać wszelkich form nękania i zastraszania mediów donoszących o demonstracjach przeciwko zamachowi stanu oraz znieść ograniczenia dotyczące publikacji i nadawania programów w kraju”.

READ  To brzmi jak zamach stanu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *