Connect with us

Świat

Dwie osoby zginęły w podejrzanym ataku samobójczym na posterunek policji w Indonezji

Published

on

Dwie osoby zginęły w podejrzanym ataku samobójczym na posterunek policji w Indonezji

BANDUNG, 7 grudnia (Reuters) – Dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w środę w indonezyjskim mieście Bandung, kiedy podejrzany o islamski bojownik, który mógł być zły na nowy krajowy kodeks karny, wysadził się w powietrze na posterunku policji, poinformowały władze.

Ahmad Ramadhan, szef Krajowego Biura Informacji Publicznej Policji, powiedział, że władze współpracują z jednostką antyterrorystyczną w celu zbadania incydentu, w którym zginął domniemany napastnik i policjant.

Za atakiem mogła stać inspirowana przez Państwo Islamskie grupa Jamaah Ansharut Daulah (JAD), powiedział Metro TV Ibnu Suhendra z Indonezyjskiej Agencji ds. Zwalczania Terroryzmu (BNPT). Powiedział, że JAD przeprowadził podobne ataki w Indonezji.

Suntana, szef policji Zachodniej Jawy, powiedział Metro TV, że władze prowadzą dochodzenie w sprawie znalezionego na miejscu zdarzenia niebieskiego motocykla, który według nich był używany przez napastnika. Do motocykla dołączono notatkę zawierającą wiadomość odrzucającą nowy kodeks karny Indonezji, który parlament ratyfikował we wtorek.

„Na motocyklu była notatka, która mówiła, że ​​Kodeks karny jest produktem niewiernych, wyeliminujmy organy ścigania” – powiedział Suntana.

Analitycy twierdzą, że niektórzy ekstremiści religijni odrzucają prawa państwowe i postrzegają islam jako jedyną prawowitą władzę.

Napastnik przyniósł na miejsce dwie bomby, powiedział Suntana, ale miał czas tylko na zdetonowanie jednej.

Nagranie ze środowego miejsca zdarzenia pokazało uszkodzenia posterunku policji, trochę gruzu z budynku na ziemi i kłęby dymu z okolicy.

Islamscy bojownicy przeprowadzali w ostatnich latach ataki w największym na świecie kraju z większością muzułmańską, w tym w kościołach, posterunkach policji i miejscach odwiedzanych przez obcokrajowców.

Starając się rozprawić z bojownikami, Indonezja stworzyła surowe nowe prawo antyterrorystyczne w następstwie samobójczych zamachów bombowych związanych z JAD.

Członkowie grupy ekstremistów byli odpowiedzialni za serię samobójczych zamachów bombowych na kościoły w mieście Surabaja w 2018 roku. Ataki te zostały przeprowadzone przez trzy rodziny, w tym małe dzieci, zabijając co najmniej 30 osób.

READ  Szef obrony USA Lloyd Austin mówi, że Chiny są umięśnionymi sąsiadami i plądrują zasoby na Pacyfiku

W 2021 roku dwoje nowożeńców z JAD przeprowadziło samobójczy zamach bombowy na katedrę w Makassar, zabijając tylko siebie.

Reportaż Anandy Terezji, Fransiski Nagoy i Stefanno Sulaimana; pisanie przez Kate Lamb; Adaptacja autorstwa Eda Daviesa i Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *