Dwa z rzędu: Erin Jackson ponownie wygrywa złoto w łyżwiarstwie szybkim

TOMASZOW MAZOWIECKI, Polska – Dzień po tym, jak Erin Jackson została pierwszą czarnoskórą Amerykanką, która wygrała wyścig w łyżwiarstwie szybkim Pucharu Świata, zrobiła to po raz drugi z rzędu w sobotę.

29-latka z Ocala na Florydzie wygrała drugi wyścig na 500 metrów podczas otwarcia sezonu w Polsce i pobił swój 24-godzinny rekord toru z wynikiem 37,555 sekundy.

Jackson przeszedł do historii w pierwszym wyścigu 500 w piątek, zajmując pierwsze miejsce z wynikiem 37.613. W obu wyścigach pokonała aktualnego mistrza olimpijskiego Nao Kodairę z Japonii, który zajął drugie miejsce w pierwszej 500 i był zadowolony z trzeciego miejsca w drugim wyścigu.

Stany Zjednoczone zdobyły w sobotę kolejne złoto, kiedy dwukrotna olimpijka Brittany Bowe wygrała 1000 kobiet w 1 minutę i 14,786 sekundy, wyprzedzając o ponad pół sekundy wicemistrza Japonii Miho Takagiego.

Inny dwukrotny olimpijczyk, Joey Mantia, dał Amerykanom trzeci brązowy medal w rozgrywkach 1500 mężczyzn tego dnia.

Jackson, Bowe i Mantia pochodzą z Ocala, miasta w środkowej Florydzie, które stało się niezwykłym siedliskiem amerykańskiego programu łyżwiarstwa szybkiego.

Jackson przeszedł z jazdy na rolkach i derby na rolkach na lód. Została pierwszą czarną kobietą, która zakwalifikowała się do olimpijskiej drużyny łyżwiarstwa długodystansowego w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku, zaledwie cztery miesiące po dołączeniu do tego sportu.

Na Igrzyskach w Pyeongchang Jackson zajął 24. miejsce w 500.

Jackson nie brał udziału w międzynarodowych zawodach w zeszłym sezonie po kontuzji oka, a kilka osób wokół nich zaraziło się koronawirusem. Jej najlepszy dotychczasowy wynik w Pucharze Świata był dziewiąty.

Amerykanka Shani Davis jest najbardziej utytułowaną czarną łyżwiarką szybką w historii i zdobyła cztery medale olimpijskie, w tym dwa złote.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie niecałe trzy miesiące, otwierający Puchar Świata jest bardzo zachęcającym osiągnięciem dla amerykańskiej drużyny, która miała problemy na dwóch ostatnich Igrzyskach Zimowych.

READ  Absolwentka urszulanek błyszczy jako mistrz wszystkich zawodów | Wiadomości, sport, praca