Connect with us

Zabawa

DVIDS – Aktualności – Sojusznicy i partnerzy upamiętniają 78. rocznicę Wielkiej Ucieczki

Published

on

DVIDS – Aktualności – Sojusznicy i partnerzy upamiętniają 78. rocznicę Wielkiej Ucieczki

ZAGAN, Polska – polski, brytyjski i amerykański personel wojskowy 24 marca 2022 uczcił obchody 78. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” ze Stalag Luft III, niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej.

Rodziny uwięzionych w obozie były również obecne, gdy na pomniku złożono kwiaty i znicze, upamiętniając 50 uchodźców, którzy zostali straceni wkrótce po próbie ucieczki.

„Wspaniale jest być tutaj z naszymi sojuszniczymi siłami, zarówno polskimi, jak i amerykańskimi, aby pamiętać, że to nie tylko Królewskie Siły Powietrzne, ale także lotnictwo Czechosłowacji, Ameryki, Belgii i Polski, wszyscy oni wnieśli swój wkład” – powiedział Dowódca eskadry brytyjskich Royal Air Force Stephen Parlor, który został przydzielony do 22. Royal Air Force Group. „Ramię w ramię, ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi, konfrontacja i stawianie wyzwań na świecie, które nie są zbyt przyjemne, to niesamowite uczucie i jestem bardzo dumny, że mogę być jego częścią”.
Stalag Luft III, niemiecki obóz jeniecki administrowany przez Luftwaffe, przetrzymywał różnych lotników z sił alianckich, w tym brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, którzy planowali ucieczkę i powrót do przyjaznych sił w 1944 roku.

73 z 76 żołnierzy, którzy próbowali uciec, zostało ponownie schwytanych, a 50 skazano na doraźną egzekucję, która po zakończeniu II wojny światowej stała się zbrodnią wojenną.

„Praca z naszymi polskimi sojusznikami, zwłaszcza w niektórych ich bazach, podczas gdy my tu służymy, to bardzo otrzeźwiające, gdy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla nich” – powiedział kpt. 1. Dywizja Piechoty. „Przypomina nam, jak ważny jest nasz sojusz zarówno dla Polski, jak i samego NATO”.

Wydarzenia z próby ucieczki zostały ujęte w filmie z 1963 roku zatytułowanym Wielka ucieczka, który zawiera fabularyzowaną relację z wydarzenia.

READ  Trzej Hindusi biorą udział w międzynarodowym konkursie IFFI z 15 filmami

Data nagrania: 24.03.2022
Data wydania: 28.03.2022 14:04
Identyfikator historii: 417304
Lokalizacja: ZAGAN, PLWyświetlenia w sieci: 30
Pliki do pobrania: 0

DOMENA PUBLICZNA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *