Connect with us

Nauka

Drugi kabel zawodzi w Arecibo, powodując jeszcze więcej uszkodzeń słynnej anteny SETI

Published

on

Uszkodzenie anteny w wyniku sierpniowej awarii kabla.

Uszkodzenie anteny w wyniku sierpniowej awarii kabla.
Wizerunek: UCF dzisiaj

Kolejny kabel spadł na talerz reflektora w Arecibo Observatory w Puerto Rico, co jest kolejną frustrującą przeszkodą dla tego ukochanego obiektu.

Główny kabel pomocniczy Obserwatorium Arecibo zawiódł i spadł na talerz poniżej o godzinie 19:30 czasu Puerto Rico w piątek, 6 listopada, raporty UCF Dzisiaj. Rozmiary uszkodzeń nie są jeszcze znane, ale antena uległa dalszemu uszkodzeniu, podobnie jak niektóre pobliskie kable. Nikt nie został ranny, ale jako środek ostrożności wokół obiektu utworzono strefę bezpieczeństwa. Przy dwóch uszkodzonych kablach pomocniczych w ciągu trzech miesięcy konieczne jest, aby zespoły reagujące znalazły sposób na ustabilizowanie konstrukcji.

Plikowe zdjęcie przedstawiające obserwatorium w stanie, w jakim pojawiło się wiosną 2019 roku.

Plikowe zdjęcie przedstawiające obserwatorium w stanie, w jakim pojawiło się wiosną 2019 roku.
Zdjęcie: UCF dzisiaj

Pierwszy incydent wydarzyło się 10 sierpnia, kiedy 3-calowy kabel pomocniczy spadł na główną czaszę reflektora obserwatorium, tworząc rozcięcie o długości 10 stóp. Przyczyna awarii nie została jeszcze ustalona, ​​ale wydaje się, że kabel pomocniczy wysunął się z gniazda. Wydaje się, że tak nie jest w przypadku głównego kabla, który po prostu pękł, prawdopodobnie w wyniku dodatkowego ciężaru nałożonego na pozostałe kable, według urzędników obserwatorium. Jak UCF Dzisiejsze doniesienia, urzędnicy byli świadomi pękniętych przewodów na głównym kablu, a inżynierowie mieli w tym tygodniu dokonać awaryjnych napraw.

Podobnie jak uszkodzony kabel pomocniczy, kabel główny łączy się z główną wieżą wsporczą. Incydent z zeszłego sierpnia spowodował również uszkodzenie Kopuła Gregoriańska i platforma używana do uzyskania dostępu do kopuły. Placówką w Arecibo zarządza University of Central Florida w imieniu amerykańskiej National Science Foundation, na mocy umowy o współpracy z Universidad Ana G. Méndez i Yang Enterprises.

Oto, co dyrektor obserwatorium Francisco Cordova powiedział UCF dzisiaj w odpowiedzi na ten ostatni incydent:

„Z pewnością nie tego chcieliśmy zobaczyć, ale ważne jest, aby nikt nie został ranny. Dokonaliśmy oceny i nadaliśmy priorytet bezpieczeństwu podczas planowania napraw, które miały rozpocząć się we wtorek. Teraz to. Nie ma pewności, dopóki nie ustabilizujemy konstrukcji. Ma naszą pełną uwagę. Oceniamy sytuację z naszymi ekspertami i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli więcej informacji ”.

Zespół reagowania spróbuje zmniejszyć napięcie w istniejących kablach, instalując stalowe wzmocnienia – coś, co chcieliby zrobić jak najszybciej. Zespół ma również nadzieję, że przyspieszy zakup dwóch nowych kabli pomocniczych, które są obecnie zamówione. Plany te mogą ewoluować w ciągu najbliższych kilku dni w miarę dalszej oceny sytuacji.

Postęp w Arecibo był powolny od incydentu sierpniowego, kiedy urzędnicy usiłują wskazać przyczynę awarii kabla pomocniczego. Na przykład uszkodzone gniazdo zostało wysłane do NASA w celu przeprowadzenia analizy kryminalistycznej. Urzędnicy Arecibo wcześniej zwrócili się do National Science Foundation o fundusze potrzebne na tymczasowe naprawy, ale przewidywany koszt naprawy nie jest jeszcze znany. Obserwatorium, które zostało zbudowane w latach 60. XX wieku, ma długą historię niepewność fiskalna, oprócz trwałych obrażeń od huragany i trzęsienia ziemi.

Skontaktowaliśmy się z Arecibo, aby dowiedzieć się więcej o ostatnich uszkodzeniach i innych szczegółach, a jeśli otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy ten post.

To wszystko jest bardzo smutne, ponieważ w Arecibo znajduje się bardzo cenna praca naukowa. Oprócz udziału w poszukiwaniach pozaziemskiej inteligencji (SETI), naczynie jest używane w radioastronomii oraz naukach o atmosferze i planetach. Co ważne, obserwatorium poszukuje również potencjalnie niebezpiecznych obiektów bliskich Ziemi.

READ  Powstałe w 1683 roku w Polsce bajgle przeznaczone były na Wielki Post
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *