Connect with us

Sport

Delphinium, delphinium to samo, ale inne | Wiadomości, sport, praca

Published

on

P: Czy delphinium i delphinium to ta sama roślina?

• Alicja z Polski

O: Te dwie rośliny wyglądają podobnie, ale odpowiedź brzmi: nie, w rzeczywistości są różnymi gatunkami, ale są spokrewnione.

Delphinium wydaje się być rośliną wieloletnią, a delphinium jest rośliną jednoroczną, która jest ponownie zasiewana, co sprawia, że ​​wygląda jak roślina wieloletnia. Delphinium to krótkotrwałe byliny, które zwykle trwają od dwóch do trzech lat.

Delphinium to wysokie kolce z jaskrawo kolorowymi kwiatami. Największe delphinium mają około sześciu stóp wysokości, idealne na tył ogrodu lub oszałamiający centralny element dużego ogrodu. Najniższe mają niecałe dwa metry wysokości. Delphiniums przypominają mi klasyczny angielski ogród. Kwiaty są fioletowe, lawendowe, białe, różowe, czerwone, a nawet żółte. Nigdy wcześniej nie widziałem czerwonego lub żółtego delphinium, ale one istnieją.

Siej nasiona delphinium jesienią. Kolce kwiatowe są puste i kruche, więc może być konieczne wystawienie ich, ponieważ wiatr i ulewny deszcz mogą je złamać. Delphinium kwitną od początku do połowy lata. Odcięcie łodyg po pierwszym kwiacie zwykle skutkuje drugim kwiatem. Przytnij tuż pod ostatnim kwiatkiem i pozostaw liście na miejscu. Nowe pędy powinny pojawić się u podstawy rośliny wkrótce po przycięciu przekwitłych kwiatów. Powinieneś mieć drugi kwiat, ale kwiaty będą mniejsze.

Delphiniums preferują głęboką, organiczną glebę, ale mogą poradzić sobie z prawie każdą glebą. Pełne słońce sprawia, że ​​są szczęśliwe i, w przeciwieństwie do większości bylin, są żarłoczne. Wynika to najprawdopodobniej z intensywnej produkcji kwiatów. Mogą być zaatakowane przez mączniaka prawdziwego, botrytis i zgniliznę korony, więc daj im trochę miejsca i upewnij się, że teren ogrodu jest dobrze osuszony. Ślimaki, mszyce, kopacze liści i roztocza to najczęstsze problemy z owadami, ale nigdy nie miałem żadnego z tych problemów. Woda głęboka i rzadka. Na delphinium często widzę pszczoły, motyle i kolibry. Delphinium tworzy piękny kwiat cięty i ma dobrą żywotność w wazonie.

READ  Dumny Adam Małysz pozuje z żoną Izabelą na uroczystości rodzinnej (FOTO)

Delphinium to kolejna piękność. Ma piękne, delikatne wiechy kwiatowe, mniej kwiatów i drobne, głęboko nacięte liście. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, umieść nasiona w zamrażarce na tydzień lub dwa. Wysiewać wczesną jesienią w rozgrzanej, dobrze przepuszczalnej glebie na głębokość około cala. Zimują jako małe rośliny.

Zaplanuj przerzedzenie sadzonek w przyszłym roku, ponieważ przeludnienie może stanowić problem dla roślin, które przesadzają i powodują pewną presję na choroby. Kolory są generalnie takie same jak delphinium. Najlepsze jest pełne słońce. Robią też dobre kwiaty w wazonie.

Kolce Larkspur można suszyć, aby zachować kolor do dekoracji. Zbieraj, gdy kwiaty stanowią około 80 procent łodygi. Usuń liście, zawieś do góry nogami w małych kępkach w ciemnym, ale dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli kwiaty wyglądają jak cienki, wysuszony papier, łodygi można umieścić w wazonie, aby zakończyć proces suszenia.

Wiedz, że obie rośliny są trujące. Moja najlepsza rada – uważaj i nie dodawaj niczego do swojej sałatki. Szczegóły dotyczące delphinium można znaleźć na stronie http://go.osu.edu/delphinium.

McKinley jest wolontariuszem OSU Extension Master Gardener w hrabstwie Mahoning. Zadzwoń pod numer 330-533-5538, aby skierować swoje pytania do Kliniki Roślin. Praktyki odbywają się w poniedziałki i czwartki od 9:00 do 12:00. Lub odwiedź go.osu.edu/mahoningclinic.

Otrzymuj najnowsze wiadomości i nie tylko w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *