Connect with us

Zabawa

David Strathairn: „Remember This” przenosi historię „prawie Jamesa Bondiana” do Chicago Shakespeare

Published

on

Nominowany do Oscara aktor, David Strathairn, nigdy nie unikał przedstawiania skomplikowanych postaci historycznych, z rolami od miotacza White Sox Eddie Cicotte („Ośmiu ludzi na zewnątrz”) przez szefa policji Sida Hatfielda („Matewan”) po Edwarda R. Murrowa („Dobranoc”) , i Good Luck”), sekretarz stanu William Seward („Lincoln”) oraz wygadany pisarz John Dos Passos („Hemingway i Gellhorn”).

Strathairn, także weteran aktora na Broadwayu, znalazł jedną ze swoich najbardziej ambitnych kreacji na scenie w Remember This: The Lesson of Jan Karski, który debiutuje w Chicago w Chicago Shakespeare Theatre. Celem tego jednoosobowego pokazu jest rzucenie światła na Karskiego, polskiego bojownika ruchu oporu z II wojny światowej, którego spuścizna jest dziś mało znana.

„Jan Karski był niezwykłą osobą” – mówi Strathairn. „Historia jego życia musi być opowiedziana i opowiedziana na nowo, a także zachować świeżość w umysłach ludzi, którzy borykają się z pytaniem, jak dawać świadectwo temu, co dzieje się w dzisiejszym świecie”.

Karski (1914-2000) był naocznym świadkiem zbrodni nazistowskich, a informacje, które przemycał z Polski, zawierały jedne z najwcześniejszych relacji o Holokauście, które spotkały się z niedowierzaniem ze strony przywódców w Londynie i Waszyngtonie. Po wojnie uzyskał stopień doktora nauk technicznych. z Georgetown University, gdzie spędził cztery dekady na Wydziale Polityki Zagranicznej.

Karski nie mówił wiele o swoich wojennych bohaterstwach aż do 1985 roku, kiedy poproszono go o zagranie w Shoah, dziewięciogodzinnym filmie dokumentalnym reżysera Claude’a Lanzmanna o Holokauście. Został później nazwany Sprawiedliwym wśród Narodów Świata przez Yad Vashem, Miejsce Pamięci Holokaustu w Jerozolimie, a w 2012 roku został pośmiertnie uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności w Stanach Zjednoczonych.

Jako profesor teatru i sztuk performatywnych oraz współdyrektor The Laboratory for Global Performance and Politics w Georgetown, Derek Goldman znał legendarny status Karskiego jako profesora. Ale dopiero w setne urodziny Karskiego, kiedy poproszono go o opracowanie artykułu o nim, zaczął zagłębiać się w całą swoją historię i „zafiksował się na jej mocy i rezonansie”.

READ  Netflix testuje opłaty za udostępnianie haseł w 5 krajach

Goldman rozpoczął pracę nad projektem ze współscenarzystą Clarkiem Youngiem w 2014 roku i oparł scenariusz na wywiadach, archiwach i wspomnieniach Karskiego „Kurierzy z Polski: historia tajnego państwa”.

Goldman, również reżyser sztuki, natychmiast zwrócił się do swojego przyjaciela Strathairna, który pracował przy kilku wcześniejszych projektach: „Od razu poczułem, że szczególna pokora, podejście i duch Davida będą pasować. Jest tu wirtuozeria techniczna, ale także to, co uważam za wirtuozerię duchową w odniesieniu do różnych rejestrów ludzkości, przez które przechodzi Dawid.”

Miejscem akcji jest klasa Karskiego i publiczność jego uczniów, gdy opowiada historię swojej wojny, od służby w Wojsku Polskim, przez ucieczkę z sowieckiego obozu pracy, po służbę w polskim podziemiu, a następnie podróże do Londynu, gdzie spotkał się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthony Edena i do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem.

David Strathairn jako prawdziwy bohater II wojny światowej Jan Karski w Zapamiętaj to: lekcja Jana Karskiego, napisany przez Clarka Younga i Dereka Goldmana.
Teresa Castracane Fotografia

„Historia Karskiego jest prawie jak James Bondian” – mówi Strathairn. „I był bardzo ostentacyjny w swoich anegdotach i nauczaniu, i pomyśleliśmy, że może to pasować do teatralności przedstawienia jednoosobowego”.

Remember This (wersja filmowa ma się ukazać w przyszłym roku) zaczęło się jako praca zespołowa ze Strathairnem i studentami w Georgetown, ale stało się solowym wcieleniem dopiero po tym, jak kreatywny zespół spędził czas w Krakowie ze studentami, którzy wnieśli swoje bardzo fizyczne umiejętności do warsztatu. .

Pod koniec tego tygodnia zaczęli wystawiać momenty o wiele bardziej intensywnej fizyczności, niż normalnie można by pomyśleć w serialu jednoosobowym, a rola zaczęła zmieniać się w bardzo fizyczną dla 72-letniego aktora, którego występ jest teraz wszystkim innym niż statyczny.

Fizyczność Strathairna (upadek z jadącego pociągu, pobicie przez gestapo itp.)

„Ale zaczęliśmy dostrzegać, jak sztuka może być aktywna i żywa i w naprawdę imponujący sposób przeprowadzić nas przez ciało starszego mężczyzny przez wydarzenia z życia młodszego mężczyzny” – mówi Goldman. „Widzieliśmy, że może to mieć ogromny wpływ na publiczność. Występ Davida to występ fizyczny, ale także niesamowicie ustrukturyzowany występ emocjonalny.”

Strathairn i Goldman mają nadzieję, że utwór wywoła dialog, który rozbrzmiewa w dzisiejszym świecie.

„Rzadko zdarza się, że śledzisz ten typ postaci, śledzisz ten rodzaj historii w dramatyczny sposób, a wszyscy czuliśmy, że aplikacja była czymś więcej niż tylko rozrywką” – wyjaśnia Strathairn. „Mamy nadzieję, że na pytania dotyczące spuścizny Karskiego odpowiemy poważnie i rozważnie”.

Goldman dodaje: „To nie jest tylko artykuł o spojrzeniu wstecz na historię.

„Ale bardziej takie, które współbrzmi z chwilą, statusem prawdy i tym, co to znaczy dawać świadectwo. Karski odniósł się do idei indywidualnej odpowiedzialności, idei, że jednostki mogą wpływać na otaczający ich świat. Mamy nadzieję, że jest to projekt, który może zbliżyć ludzi do trudnego dialogu, zamiast opowiadać się za jednym przed drugim”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.