Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Daria Dolidowicz: białoruski narciarz ucieka do Polski po zakazie zimowych igrzysk olimpijskich

Published

on

Narciarz biegowy uciekł z Białorusi do Polski po zakazie udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich ze względu na swoje poglądy polityczne.

Daria Dolidowicz potwierdziła w środę, że wyjechała na wygnanie ze swoim ojcem i trenerem Siergiejem, który sam był narciarzem olimpijskim.

„Wyjechaliśmy, ale myślę, że wrócimy”, powiedział Siergiej Dolidowicz napisał na Facebooku.

– Fajnie, jak cała rodzina jest razem, teraz przyjrzyjmy się bliżej Warszawie – powiedział, dodając: „Niech żyje Białoruś”.

17-letnia Darya Dolidovich została wykluczona z udziału w międzynarodowych zawodach, w tym w bieżących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w styczniu.

Władze białoruskie nie podały oficjalnego powodu, ale ojciec młodego narciarza wielokrotnie wyrażał poparcie dla sprzeciwu w kraju.

Siergiej Dolidowicz, który reprezentował Białoruś na siedmiu Igrzyskach Olimpijskich, powiedział, że jego córka została przez niego ukarana.

Autorytarny reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki rozpoczął masową rozprawę z przeciwnikami od czasu jego kontrowersyjnej reelekcji w sierpniu 2020 roku.

Kilku białoruskich sportowców zostało wykluczonych z zawodów, a nawet uwięzionych lub zmuszonych do emigracji.

Na zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio sprinter Krystsina Tsimanouskaya szukała międzynarodowej pomocy, twierdząc, że została zmuszona do powrotu na Białoruś po skrytykowaniu tamtejszej federacji lekkiej atletyki.

25-latek w końcu był otrzymał wizę humanitarną z Warszawy po spędzeniu dwóch dni w Ambasadzie RP w Tokio.

W listopadzie olimpijska narciarka freestyle Aliaksandra Ramanouskaya została aresztowana i ukarana grzywną za udział w masowych demonstracjach opozycji.

** W czwartek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził, że wie o sprawie Darii Dolidowicz.

„Początkowo była to akcja dyscyplinarna między narodową federacją a sportowcem za naruszenie przepisów” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams podczas briefingu.**

„Jeśli Międzynarodowa Federacja Narciarska będzie chciała przyjrzeć się temu dokładniej, to oczywiście zrobi to” – dodał.

„Ponowiliśmy nasze wezwanie do … wszystkich międzynarodowych federacji, aby zapewnić, że białoruscy sportowcy będą mogli bezpiecznie rywalizować bez dyskryminacji”.

READ  Rzecznik rządu przyznaje: Covid Act jest wynikiem pomyłki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.