Connect with us

Świat

Daniela Klette: Podejrzana członkini RAF zatrzymana po 30 latach

Published

on

Daniela Klette: Podejrzana członkini RAF zatrzymana po 30 latach
  • Autor: Damien McGuinness
  • BBC News, Berlin

opis obrazu,

Urzędnicy twierdzą, że Daniela Klette należała do tak zwanego trzeciego pokolenia RAF-u, działającego w latach 80. i 90. XX wieku

Podejrzana uchodźczyni z RAF, Daniela Klette, została aresztowana przez niemiecką policję po ponad 30 latach ukrywania się.

65-latka odnaleziono w poniedziałkowy wieczór w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, tradycyjnie uważanej za bastion lewicy.

Pani Klette znana jest z rzekomego przynależności do skrajnie lewicowej grupy zbrojnej, która terroryzowała Niemcy przez dziesięciolecia.

Jest oskarżona o usiłowanie morderstwa i serię napadów rabunkowych.

Pani Klette została przetransportowana helikopterem do Bremy, regionu, w którym popełniła rzekome napady, i obecnie przebywa w areszcie w Verden. Policja potwierdziła jej tożsamość na podstawie odcisków palców. Nie stawiała oporu przy aresztowaniu. Policja znalazła ją w listopadzie 2023 r. po cynku od opinii publicznej.

Służby twierdzą, że nie wiedzą jeszcze, jak udało jej się pozostać pod ziemią przez 30 lat, czy przebywała w Niemczech i kto pomógł jej pozostać niezauważoną. Mieszkanie jest obecnie przeszukiwane. Policja znalazła w mieszkaniu magazynki i amunicję do pistoletu, ale żadnej broni. Urzędnicy nazywają to aresztowanie kamieniem milowym w walce z „terroryzmem”, twierdząc, że pokazuje, że „terroryści” nigdy nie mogą czuć się bezpiecznie, niezależnie od tego, jak dawno temu popełniono ich zbrodnie.

’Trzecia generacja’

Nagłówki tabloidów o „emerytach RAF” lub po angielsku „emeryci z Frakcji Czerwonej Armii” sprawiają, że napady z lat 1999–2016 brzmią jak serial telewizyjny o uciekającej starszej babci.

Jednak obecnie rozwiązany RAF – czasami nazywany gangiem Baader-Meinhof – był brutalny.

W latach 1971-1993 zginęły 34 osoby. Celem grupy byli osobistości polityczne i liderzy biznesu, a jej ofiarami byli prokurator generalny i dyrektor generalny Deutsche Bank.

Rannych zostało ponad 200 osób.

Urzędnicy twierdzą, że Klette należała do tzw. trzeciego pokolenia RAF-u, działającego w latach 80. i 90. XX wieku.

Według doniesień szef Deutsche Bank zginął od przydrożnej bomby, a centrolewicowy polityk, któremu powierzono zadanie prywatyzacji przedsiębiorstw w byłych komunistycznych Niemczech Wschodnich, został zastrzelony we własnym domu.

W 1991 r. grupa przeprowadziła atak z użyciem broni na ambasadę USA w zachodnim Bonn. Nikt nie odniósł obrażeń, ale później na miejscu odnaleziono ślady DNA pani Klette.

Dwa lata później grupa zbombardowała i częściowo zniszczyła nowo budowane więzienie.

opis obrazu,

W 2016 roku niemiecka policja opublikowała symulowany obraz tego, jak wyglądaliby teraz Daniela Klette (z prawej) i dwie inne osoby poszukiwane – Burkhard Garweg i Ernst-Volker Staub

Ukrywanie się w cieniu

Frakcja Czerwonej Armii wyłoniła się z radykalnego ruchu studenckiego lat 60. XX wieku. Ich celem było osłabienie zachodnioniemieckiego kapitalizmu, a grupa miała powiązania z partyzantami na Bliskim Wschodzie.

Nawet dzisiaj RAF jest czasami czczony w niektórych radykalnych kręgach lewicowych. Symbole gangu czasami pojawiają się na ubraniach i wielokrotnie wywołują w Niemczech gorące debaty na temat tego, czy lewicowy ekstremizm i przemoc są gloryfikowane i nietraktowane poważnie.

RAF oficjalnie rozwiązano w 1998 r., a niektórzy członkowie, w tym Daniela Klette, zeszli do podziemia. Mówi się, że od tego czasu ona i dwóch innych byłych członków RAF-u udało im się utrzymać finansowo, dokonując napadów z bronią w ręku na supermarkety i ciężarówki przewożące gotówkę. Uważa się, że w sumie zarobili miliony euro.

Policja chciała wywiesić plakaty z napisem „Ci ludzie mogą być twoimi sąsiadami” i ziarniste zdjęcia całej trójki z lat 80. jako studentów z kudłatymi włosami.

Nowsze zdjęcia policyjne dwóch wspólników pani Klette przedstawiają siwowłosych mężczyzn w średnim wieku. Wygląda jednak na to, że unikała zauważenia i fotografowania, a policyjne zdjęcia przedstawiają jedynie zrekonstruowany obraz tego, jak mogłaby wyglądać w wieku 65 lat.

14 lutego prokurator zażądał od opinii publicznej informacji podczas emitowanego w ogólnokrajowej telewizji serialu dokumentalnego o faktach kryminalnych, a setki osób przedstawiły możliwe tropy.

Jakimś cudem Daniela Klette przez połowę życia pozostawała w cieniu i nieodkryta, a poszukiwania jej przez dziesięciolecia kończyły się daremnie.

READ  Loty nadzoru mogą wreszcie zobaczyć szkody w Tonga spowodowane erupcją gigantycznego podwodnego wulkanu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *