Connect with us

Świat

Czym jest szczyt G-7? Co warto wiedzieć o tegorocznym spotkaniu

Published

on

Czym jest szczyt G-7?  Co warto wiedzieć o tegorocznym spotkaniu

TOKYO (AP) – Przywódcy siedmiu najpotężniejszych demokracji świata spotykają się na szczycie Grupy Siedmiu w Hiroszimie, miejscu pierwszego na świecie ataku nuklearnego pod koniec II wojny światowej.

Od pojawienia się kluczowych krajów rozwijających się po obawy związane z bezpieczeństwem, w tym rosnącą agresję ze strony Chin, Korei Północnej i Rosji, oto spojrzenie na grupę G7, która będzie uczestniczyć, oraz niektóre z kluczowych kwestii:

___

Czym jest szczyt G7?

Grupa Siedmiu to nieformalna grupa wiodących krajów uprzemysłowionych. Składa się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W tym roku gospodarzem jest Japonia, ale przewodniczenie szczytom G7 należy do siedmiu członków. Dołącza też dwóch przedstawicieli Unii Europejskiej.

Jak zwykle w ostatnich latach, w niektórych sesjach wezmą również udział liderzy z niektórych krajów spoza grupy G7 oraz organizacji międzynarodowych.

Szefowie państw i rządów omówią szeroki wachlarz zagadnień, m.in. politykę gospodarczą, bezpieczeństwo, zmiany klimatyczne, energię czy kwestie płci.

Pierwszy szczyt odbył się w 1975 r., kiedy Francja gościła ówczesną Grupę Sześciu, która dyskutowała o walce z recesją, która nastąpiła po arabskim embargu na ropę. Kanada została siódmym członkiem rok później. Rosja przystąpiła do G8 w 1998 roku, ale została wykluczona po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 roku.

___

KTO JESZCZE IDZIE?

W tym roku zaproszeni są przywódcy Australii, Brazylii, Komorów, Wysp Cooka, Indii, Indonezji, Korei Południowej i Wietnamu, podczas gdy premier Japonii Fumio Kishida podkreśla znaczenie wspierania krajów rozwijających się tzw. Globalnego Południa i… USA dotrzeć do sojuszników i partnerów.

Zaproszenia kierowane do przywódców spoza G7 mają na celu rozszerzenie współpracy na szerszą gamę krajów.

Udział krajów G7 w globalnej aktywności gospodarczej skurczył się do około 30% z około 50% cztery dekady temu. Kraje rozwijające się, takie jak Chiny, Indie i Brazylia, poczyniły ogromne postępy, budząc pytania o znaczenie grupy G7 i jej rolę w kierowaniu globalną gospodarką, która w coraz większym stopniu opiera się na wzroście w mniej zamożnych krajach.

READ  Incydent z paddleboardingiem w Walii: kobieta aresztowana po czwartej śmierci

Zaproszeni są także przywódcy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Agencji Energii, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu.

___

DLACZEGO HIROSZIMA?

Hiroszima to rodzinne miasto Kishidy. Jego wybór miejsca podkreśla determinację, by umieścić rozbrojenie nuklearne i nierozprzestrzenianie broni jądrowej wysoko w programie tegorocznego szczytu.

Droga do rozbrojenia nuklearnego wydaje się trudniejsza, biorąc pod uwagę niedawne groźby Rosji związane z bronią nuklearną na Ukrainie oraz rozwój broni nuklearnej i rakietowej przez Chiny i Koreę Północną.

Japonia, chroniona przez amerykańską tarczę nuklearną, była również krytykowana za stwierdzenie, że jej obietnica rozbrojenia nuklearnego jest pustą obietnicą. Kishida próbuje wykuć realistyczną mapę drogową między obecną surową rzeczywistością a ideałem świata bez broni jądrowej.

Kishida powita przybywających przywódców w Parku Pokoju w Hiroszimie w piątek. Planuje również towarzyszyć przywódcom w Muzeum Bomby Atomowej, pierwszej grupowej wizycie przywódców uzbrojonych w broń nuklearną. Nie mogło też zabraknąć spotkania z osobami, które przeżyły wybuch bomby atomowej.

„Wierzę, że pierwszym krokiem w kierunku rozbrojenia nuklearnego jest bezpośrednie doświadczenie następstw bombardowania atomowego i jasne przedstawienie rzeczywistości” – powiedział Kishida w sobotę, odwiedzając Hiroszimę, aby obserwować przygotowania do szczytu.

___

JAKIE SĄ NAJLEPSZE TEMATY?

Oczekuje się, że przywódcy G7 zdecydowanie potępią wojnę Rosji na Ukrainę i nadal deklarowali wsparcie dla Ukrainy. W sesji za pośrednictwem Internetu weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Innym tematem jest eskalacja zagrożeń ze strony Pekinu wobec Tajwanu, samorządnej demokratycznej wyspy, którą Pekin uważa za swoją własną, oraz sposobów zmniejszenia zależności gospodarczej i łańcucha dostaw zachodnich demokracji od Chin.

Aby przeciwdziałać powstawaniu krajów Globalnego Południa, w tym wielu byłych kolonii mocarstw zachodnich o różnych poglądach i powiązaniach z Rosją i Chinami, G7 zaoferuje tym krajom większe wsparcie w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego i infrastruktury w celu zbudowania bliższych więzi.

READ  Mężczyzna z protezą nogi zapytał, dlaczego zaparkował w miejscu upośledzenia

___

CO JESZCZE SIĘ DZIEJE?

Podczas dobrze nagłośnionego wydarzenia na marginesie szczytu Kishida dołączy do prezydenta Joe Bidena i prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeol, aby omówić bliższą współpracę w zakresie bezpieczeństwa, w tym prawdopodobnie silniejsze odstraszanie nuklearne.

Kishida i Yoon wspólnie oddają hołd ofiarom koreańskiej bomby atomowej w Hiroszimie. Jest to gest budowania zaufania, ponieważ oba kraje naprawiają więzi napięte przez spory wokół rządów kolonialnych Japonii na Półwyspie Koreańskim w latach 1910-1945.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *