Connect with us

Nauka

Czy pogoda wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa na zewnątrz?

Published

on

Czy pogoda wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa na zewnątrz?

Nie całkiem.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że wirus może być przenoszony przy każdej pogodzie i nie ma powodu, aby sądzić, że zimna pogoda może go zabić.

Agencja zdrowia ONZ twierdzi, że wirus rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Deszcz i śnieg mogą rozcieńczyć wszelkie ślady wirusa na ławkach lub innych obiektach zewnętrznych, ale uważa się, że transmisja z powierzchni nie jest głównym czynnikiem powodującym pandemię.

Naukowcy twierdzą, że prawdziwym zmartwieniem związanym z zimną pogodą jest to, że niższe temperatury częściej zatrzymują ludzi w pomieszczeniach – potencjalnie w bardziej zatłoczonych miejscach, gdzie wirus może łatwiej się rozprzestrzeniać.

Badania wykazały, że znaczny procent rozprzestrzeniania się ma miejsce w gospodarstwach domowych, gdy ludzie dzielą wspólne obszary, takie jak kuchnie i łazienki.

Odpowiedzi na więcej wirusowych pytań:

WHO i inni ostrzegają również, że w pomieszczeniach o słabej wentylacji przenoszenie jest łatwiejsze, ponieważ wirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu, a cząsteczki zakaźne mogą pozostawać w powietrzu przez kilka godzin.

Wydarzenia związane z superspreader zostały przypisane do klubów nocnych, siłowni, a nawet chórów. Koronawirus nie przenosi się tak często na zewnątrz, ponieważ świeże powietrze rozprasza cząsteczki wirusa, a ludziom łatwiej jest zachować dystans od innych. Eksperci ostrzegają jednak, że jeśli ludzie spędzają dłuższy czas na świeżym powietrzu blisko innych bez noszenia masek, rozprzestrzenianie się koronawirusa jest nadal możliwe.

Urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że najlepszym sposobem na powstrzymanie przenoszenia wirusa jest publiczne noszenie maski, przebywanie w odległości co najmniej 6 stóp (2 metrów) od osób spoza gospodarstwa domowego i częste mycie rąk.

___

Punkt dostępu odpowiada na Twoje pytania dotyczące koronawirusa z tej serii. Prześlij je na: [email protected]

READ  Restrykcyjne zasady blokują postęp w kierunku świata wolnego od dymu

Przeczytaj poprzednie pytania wirusowe:

Jak COVID-19 wpływa na serce?

Czy szczepionka przeciw grypie wpływa na moje szanse na zarażenie się COVID-19?

Czy muszę nosić maskę, jeśli jestem 6 stóp od innych?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.