Connect with us

Świat

Czy na Ukrainie były zbrodnie wojenne? Trybunał w Hadze: są powody, by się temu spierać

Published

on

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze poinformował o zakończeniu postępowania przygotowawczego dotyczącego sytuacji na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie i aneksją Krymu. „Są powody, by argumentować, że doszło do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości” – napisano.

„Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że w kontekście sytuacji na Ukrainie miał miejsce szeroki zakres działań, które (…) stanowią zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości”. – ogłosił prokurator ICK Fatou Bensouda w opublikowanym oświadczeniu.

Działania te zostały podzielone na trzy grupy: te, które miały miejsce podczas działań wojennych, zatrzymań i operacji na Krymie, który Rosja aneksowała w 2014 roku.

Następnym krokiem po zakończeniu postępowania przygotowawczego jest zwrócenie się przez prokuratora do sędziów Izby Przygotowawczej o wszczęcie oficjalnego śledztwa.

O tym poinformował na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba Ukraina zwróciła się do MTK w 2015 r. W sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości we wschodniej Ukrainie i na Krymie. „Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości nie jest szybki, ale jest nieunikniony. Nadejdzie dzień, w którym rosyjscy przestępcy z pewnością staną przed wymiarem sprawiedliwości” – dodał.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tego roku rebelianci wspierani przez Rosję proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe. W walkach między ukraińskimi siłami zbrojnymi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami we wschodniej Ukrainie – według szacunków – pochłonęło ponad 13 000 ludzi. Zgony.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *