Connect with us

technologia

Co widzisz, gdy patrzysz na to zdjęcie?

Published

on

Co widzisz, gdy patrzysz na to zdjęcie?

Zagadka jabłkowa

Zrzuty ekranu przedstawiające, jak wszystkie cztery odmiany wyglądają dla różnych użytkowników.
obraz: David Buchanan

Wszyscy je pamiętamy „Jakiego koloru jest ta sukienka?” Zjawisko, po którym następuje „Yanny kontra Laurel”. Teraz świat ma do rozwiązania nową zagadkę, która postawi użytkowników Apple przeciwko ich wieloletnim rywalom.

Tak to działa: spójrz ten obrazek na komputerze PC lub telefonie z systemem Android (lub innym produkcie firmy innej niż Apple). Następnie obejrzyj to samo zdjęcie na urządzeniu Apple. Jeśli wcześniej korzystałeś z Maca, iPhone’a lub iPada, przełącz się na inną platformę.

Spróbujmy ponownie z inny obraz.

Całkiem fajnie, prawda? Podczas oglądania pierwszego zdjęcia na komputerze PC lub telefonie z systemem Android powinien pojawić się komunikat „HELLO WORLD”. Na urządzeniu Apple ten sam plik obrazu brzmi „HELLO APPLE”. (Istnieje zastrzeżenie, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej.)

Witaj jabłko, witaj świecie

obraz: David Buchanan

Drugie zdjęcie jest jeszcze bardziej tripowe. Na urządzeniu innym niż Apple obraz przedstawia stary komputer IBM PC, ale jeśli przełączysz się na i-urządzenie, zobaczysz starego Maca.

IBM i Apple

obraz: David Buchanan

Ok, co tu się do cholery dzieje? Niech inżynier i kryptograf David Buchanan – pomysłodawca tej układanki – dokonają wyjaśnień:

„Znalazłem to, kiedy pisałem własny wielowątkowy dekoder PNG. Kiedy myślałem o swoim projekcie, zdałem sobie sprawę, że mam lukę w implementacji, którą można wykorzystać ”Buchanan napisał w A wpis na blogu. „Kiedy dowiedziałem się, że Apple ma własną implementację równoległych dekodowanych plików PNG, zdałem sobie sprawę, że popełnili dokładnie ten sam błąd!”

Mówiąc prościej, istnieją różne sposoby dekodowania obrazu. Możesz to zrobić w pojedynczym wątku lub w równoległych wątkach podzielonych na bloki (metoda używana do szybszego działania programów), jak próbował Buchanan. Odkrył błąd we własnym projekcie, a następnie odkrył, że Apple popełnił ten sam błąd. Odkrył, że możliwe jest wyrenderowanie pliku PNG za pomocą: dekompresuj (a + b)! = dekompresuj (a) + dekompresuj (b) (gdzie! = oznacza nierówne). Oznacza to, że dwie części dekodowane oddzielnie, a następnie łączone razem, nie zawsze dawały takie same wyniki, jak te dwie części dekodowane razem.

„To mogłoby się zdarzyć, gdyby jeden kończy się w środku nieskompresowanego bloku. Jest zatem możliwe, że obraz ma dwie możliwe interpretacje, w zależności od tego, czy dekoduje go dekoder równoległy czy nierównoległy” – kontynuuje Buchanan.

Dla was, sceptyków, kiedy pokazałem te zdjęcia mojemu bratu, badaczowi z University of Virginia, zaszyfrował pliki (przekonwertował je na liczby) i potwierdził, że rzeczywiście były takie same, co dowodzi, że Buchanan nie odcina poprzez dostarczanie Ci różnych plików w zależności od używanej przeglądarki lub systemu operacyjnego.

Jeśli masz problemy z odtworzeniem tej układanki, może to być spowodowane przez przeglądarkę, ponieważ sztuczka opiera się na oprogramowaniu Apple, a nie na sprzęcie. Po obejrzeniu obrazu na wielu urządzeniach i przeglądarkach dowiedzieliśmy się, że produkty Apple z przeglądarką Safari zawsze wyświetlają HELLO APPLE, podczas gdy urządzenia innych firm, które używają innych przeglądarek, wyświetlają HI WORLD.

Ale sprawy stają się zagmatwane, kiedy zaczynasz miksować i łączyć.

Podczas korzystania z przeglądarek innych niż Safari na urządzeniach mobilnych Apple (iPad, iPhone) pojawił się komunikat HELLO APPLE. O dziwo, używając tych samych przeglądarek – np. Chrome, Opera, Edge – na Macu wyświetlał się komunikat HELLO WORLD. Chociaż nie możemy być pewni, sugeruje to, że aplikacje przeglądarki napisane dla App Store korzystają z biblioteki obrazów renderujących PNG firmy Apple, podczas gdy przeglądarki pobrane jako programy na macOS używają własnego parsera PNG.

W każdym razie, jeśli chcesz się zabawić, Buchanan ma narzędzie o nazwie. wysłany „Niejednoznaczny paker PNG” Pozwala każdemu tworzyć obrazy, które wyglądają inaczej po uruchomieniu z oprogramowaniem Apple. Powinniśmy jednak ostrzec, że te rozbieżności w przetwarzaniu plików graficznych mogą stanowić problem bezpieczeństwa i coś, co Buchanan „należy podchodzić z ostrożnością”.

Aktualizacja o 13:30 czasu wschodniego: Pierwotnie opublikowaliśmy ten artykuł z osadzonymi zdjęciami. Niestety nasz CMS zmienił pliki na tyle, by przełamać iluzję. Zaktualizowaliśmy artykuł o linki, które prowadzą do zdjęć, które w Apple powinny wyglądać inaczej niż na innych platformach.

READ  Sukcesy eksportowe PAIH – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *