Connect with us

Zabawa

Chiny powinny dostarczyć surowe dane na temat pochodzenia pandemii

Published

on

GENEWA (Reuters) – Szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w czwartek, że badania nad pochodzeniem pandemii COVID-19 w Chinach były utrudnione przez brak surowych danych w pierwszych dniach jej rozprzestrzeniania się i wezwał do większej przejrzystości.

Zespół kierowany przez WHO spędził cztery tygodnie w centrum Wuhan i okolicach z chińskimi naukowcami i powiedział we wspólnym raporcie w marcu, że wirus prawdopodobnie został przeniesiony z nietoperzy na ludzi przez inne zwierzę.

Stwierdzono, że „wprowadzenie poprzez incydent laboratoryjny było postrzegane jako najbardziej nieprawdopodobna ścieżka”, ale kraje takie jak Stany Zjednoczone i niektórzy naukowcy nie byli usatysfakcjonowani.

„Prosimy Chiny o transparentność i otwartość oraz o współpracę” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej w czwartek.

„Jesteśmy to winni milionom, które ucierpiały i milionom, które zginęły, aby wiedzieć, co się stało” – powiedział.

Chiny określiły teorię, że wirus mógł uciec z laboratorium w Wuhan, jako „absurdalną” i wielokrotnie powtarzały, że „upolitycznienie” problemu utrudni śledztwo.

Tedros poinformuje w piątek 194 państwa członkowskie WHO o planowanej drugiej fazie badania, powiedział czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych, Mike Ryan.

„Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi chińskimi odpowiednikami w tym procesie, a dyrektor generalny wyjaśni środki państwom członkowskim jutro na spotkaniu w piątek” – powiedział dziennikarzom.

Federalny minister zdrowia Jens Spahn, który w czwartek prowadził rozmowy z Tedrosem, wezwał Chiny do kontynuowania dochodzeń w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19 i powiedział, że potrzebne są więcej informacji.

Spahn zapowiedział również darowiznę w wysokości 260 mln euro (307 mln dolarów) na program WHO ACT Accelerator, którego celem jest zapewnienie, że cały świat, m.in. podczas wizyty w siedzibie WHO w Genewie, biedniejsze kraje otrzymują szczepionki i testy na COVID-19.

Sprawozdania Thomasa Escritta i Kirsti Knolle oraz Stephanie Nebehay; montaż: Riham Alkousaa i Alex Richardson)

READ  Kolejny mocny wkład Agnieszki Chylińskiej w sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Ważne słowa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *