Connect with us

Świat

Chińskie centrum produkcyjne w Kantonie zostało częściowo zablokowane, gdy wybuchła epidemia Covid

Published

on

Chińskie centrum produkcyjne w Kantonie zostało częściowo zablokowane, gdy wybuchła epidemia Covid

Od redakcji: Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie CNN Now in China, trzytygodniowym uaktualnieniu badającym, co należy wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat. Podpisz tutaj.


Hongkong
CNN

Południowa metropolia Chin, Guangzhou, zablokowała ponad 5 milionów mieszkańców, ponieważ władze spieszą się, aby stłumić rozprzestrzeniającą się epidemię Covid i uniknąć uruchomienia tego rodzaju blokady, która zdewastowała Szanghaj na początku tego roku.

Kanton w środę zgłosił 3 007 lokalnych infekcji, co stanowi ponad jedną trzecią nowych przypadków w Chinach doświadczają sześciomiesięcznego wysokiego poziomu infekcji w całym kraju.

19-milionowe miasto stało się epicentrum ostatniej epidemii Covid w Chinach, odnotowując ponad 1000 nowych przypadków w ciągu pięciu dni z rzędu – stosunkowo wysoka liczba według krajowych standardów zerowego wirusa Covid.

W miarę oddalania się świata od pandemii Chiny nadal nalegają na stosowanie natychmiastowych blokad, masowych testów, obszernego śledzenia kontaktów i kwarantanny w celu wyeliminowania infekcji w miarę ich pojawiania się. Podejście zerowej tolerancji jest coraz bardziej kwestionowane przez wysoce przenośny wariant Omicron, a jego wysokie koszty gospodarcze i społeczne wywołały coraz większy sprzeciw opinii publicznej.

Trwająca epidemia jest najgorsza od czasu, gdy pandemia zaczęła nawiedzać Kanton. Miasto jest stolicą prowincji Guangdong, która jest głównym ośrodkiem gospodarczym Chin i światowym centrum produkcyjnym.

Większość przypadków w Kantonie koncentrowała się w dystrykcie Haizhu – dzielnicy mieszkalnej zamieszkanej przez 1,8 miliona ludzi na południowym brzegu Rzeki Perłowej. Haizhu został zamknięty w ostatnią sobotę, mieszkańcom powiedziano, aby nie opuszczali swoich domów, chyba że jest to konieczne, a cały transport publiczny – od autobusów po metro – został zawieszony. Blokada początkowo miała trwać trzy dni, ale od tego czasu została przedłużona do piątku.

Dwie inne dzielnice – o łącznej populacji 3,8 miliona – zostały zamknięte w środę, gdy epidemia się rozprzestrzeniła.

READ  Rosja Ukraina Wojna na żywo: obrona powietrzna Ukrainy niszczy drony Putina podczas nocnego strajku, zabijając trzy osoby w Zaporożu

Mieszkańcy Liwan, starej dzielnicy na zachód od miasta, obudzili się z rozkazem pozostania w domu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Kolegiom i uniwersytetom w dystrykcie nakazano zamknąć swoje kampusy. Zakazano jedzenia w restauracjach i nakazano zamknięcie sklepów, z wyjątkiem tych, które dostarczały niezbędne artykuły.

W środowe popołudnie trzecia dzielnica, odległa Panyu, ogłosiła blokadę, która potrwa do niedzieli. Dzielnica zakazała również wjazdu na ulice prywatnych pojazdów i rowerów.

Od czwartku wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja w ośmiu dzielnicach miasta przeniosą swoje klasy do sieci, a przedszkola będą zamknięte. Zajęcia korepetycji, obiekty szkoleniowe i przedszkola również zamkną swoje usługi, poinformowali w środę przedstawiciele władz oświatowych na konferencji prasowej.

Testy masowe przeprowadzono w dziewięciu dzielnicach miasta ponad 40 stacji metra był zamknięty. Uważa się, że mieszkańcy mają bliski kontakt z osobami zarażonymi – w Chinach mogą to być zarówno sąsiedzi, jak i osoby mieszkające w tym samym budynku lub nawet kompleksy mieszkalne – zostały masowo przeniesione do centralnych miejsc kwarantanny.

Wybuch epidemii spowodował również masowe odwołania lotów na międzynarodowym lotnisku Guangzhou Baiyun, jednym z najbardziej ruchliwych w kraju. Według firmy śledzącej loty, Variflight, od czwartku rano 85% z prawie 1000 lotów przylatujących i wylatujących z Kantonu zostało odwołanych.

„Obecnie nadal istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się społeczności na obszarach niezagrożonych, a epidemia pozostaje poważna i złożona” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Zhang Yi, zastępca dyrektora Miejskiej Komisji Zdrowia w Kantonie.

Jak dotąd blokada wydaje się bardziej ukierunkowana i mniej drakońska niż w wielu innych miastach. Podczas gdy mieszkańcy dzielnic sklasyfikowanych jako obszary wysokiego ryzyka nie mogą opuścić swoich domów, mieszkańcy tak zwanych obszarów niskiego ryzyka na obszarach o ograniczonym dostępie mogą kupować artykuły spożywcze i inne niezbędne artykuły.

READ  Meksyk zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem w związku z nalotem na ambasadę

Ale wielu obawia się, że całkowite zamknięcie miasta może być nieuchronne, jeśli epidemia będzie się nadal rozprzestrzeniać. W WeChat, super chińskiej aplikacji, mieszkańcy dzielą się wykresami porównującymi rosnące obciążenie sprawami Kantonu z Szanghajem pod koniec marca, w dniach poprzedzających dwumiesięczną blokadę wschodniego centrum finansowego.

Urzędnicy z Szanghaju początkowo zaprzeczali, jakoby konieczna była blokada całego miasta ale potem nałożono jedną po tym, jak miasto zgłosiło 3500 codziennych infekcji.

Spodziewając się najgorszego, wielu mieszkańców Kantonu zaopatrzyło się w żywność i inne artykuły. „Kupowałem (artykuły spożywcze i przekąski) online jak szalony. Prawdopodobnie przez miesiąc będę jadł resztki” – powiedział mieszkaniec, którego obszar w okręgu Haizhu został sklasyfikowany przez władze jako obszar niskiego ryzyka.

Inni, rozgniewani restrykcjami i edyktami dotyczącymi testowania, zabrali się do mediów społecznościowych, aby dać upust swojej frustracji. Na Weibo, chińskiej platformie podobnej do Twittera, pojawiły się posty, w których używano slangu i przekleństw w lokalnym dialekcie kantońskim, aby krytykować środki zerowego Covida i wydają się w dużej mierze unikać wzroku cenzorów internetowych, którzy ich nie rozumieją.

„Każdego dnia uczę się kantońskich przekleństw podczas wyszukiwania w czasie rzeczywistym” — powiedział jeden z użytkowników Weibo.

Tymczasem władze lokalne w całym kraju są pod presją, aby zaostrzyć środki kontroli Covid, pomimo rosnącej frustracji społecznej.

W tym tygodniu filmy pracowników Covid ubranych w kombinezony od stóp do głów bijących mieszkańców stały się popularne w Internecie. Po oburzeniu policja w mieście Linyi w prowincji Shandong w wyrażenie We wtorek, że siedmiu pracowników Covid zostało aresztowanych po starciu z lokalnymi mieszkańcami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *