Connect with us

Nauka

Chiński „niezwykle czuły” teleskop kosmiczny będzie monitorował najgwałtowniejsze eksplozje we wszechświecie

Published

on

Chiński „niezwykle czuły” teleskop kosmiczny będzie monitorował najgwałtowniejsze eksplozje we wszechświecie

Według doniesień mediów naukowcy z Chin współpracują z badaczami europejskimi nad stworzeniem niezwykle czułego teleskopu kosmicznego przeznaczonego do monitorowania najgwałtowniejszych eksplozji we Wszechświecie. Projekt ten, znany jako misja Polar-2, jest wspólnym przedsięwzięciem naukowców ze Szwajcarii, Polski, Niemiec i Chin. Celem misji jest dostarczenie tego ostatecznego teleskopu na chińską stację kosmiczną Tiangong w 2025 roku.

Badanie błysków gamma (GRB)

Głównym celem misji Polar-2 jest monitorowanie rozbłysków gamma (GRB), czyli energetycznych cząstek światła powstałych w wyniku jednych z najpotężniejszych kosmicznych eksplozji od czasu Wielkiego Wybuchu.

Eksplozje te, znane z intensywnych, krótkich błysków promieniowania gamma, pozostają słabo poznane, mimo że odkryto je ponad pięćdziesiąt lat temu, powiedział Nicolas Produit, fizyk z Uniwersytetu Genewskiego, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku w Azerbejdżanie. Wtorek środa. (4 października).

Jedna z teorii sugeruje, że GRB powstają w rdzeniu eksplozji wywołanych takimi zdarzeniami, jak narodziny czarnej dziury lub zderzenie gęstych, wirujących jąder zapadających się gwiazd.

Jednakże ze względu na losowy charakter GRB, czas ich wystąpienia we wszechświecie i miejsce, w którym występują, badanie ich okazało się trudne.

Znaczenie Polar-2

Misja Polar-2 jest kontynuacją sukcesu misji poprzedniej. Poprzednia misja była efektem współpracy badaczy ze Szwajcarii, Chin i Polski.

Celem tej misji było wyjaśnienie struktury, pól magnetycznych i mechanizmów emisji GRB.

Zespół opracował polarymetr GRB, który spędził sześć miesięcy na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Jego zadaniem było zmierzenie kąta obrotu cząstek światła wykrytych przez detektor promieni gamma.

Polar-2 jest większy i bardziej czuły

Opierając się na sukcesie i spostrzeżeniach z pierwszej misji, Polar-2 dysponuje podobnymi technologiami, jednak tym razem wszystko dzieje się na znacznie większą skalę.

Oglądaj | Inflacja mocno uderza w Kanadę w Święto Dziękczynienia

READ  Nowy głos dla Czech? Emerytowany generał pokonuje byłego premiera w wyborach prezydenckich.

Jest czterokrotnie większy i dziesięć razy czulszy od swojego poprzednika. Dzieje się tak dzięki takim postępom, jak fotopowielacze na bazie krzemu, powiedział Produit w swoim przemówieniu.

Polar-2 to jeden z siedmiu międzynarodowych eksperymentów wybranych przez Chińską Agencję Przestrzeni Załogowej (CMSA) i Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej, które mają zostać umieszczone na stacji kosmicznej Tiangong.

Możesz teraz napisz na wionews.com i bądź częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami Tutaj.

×

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *