Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Burze i „prawdopodobne” tornado w Polsce. Jedna osoba nie żyje

Published

on

W ostatnim dniu strażacy interweniowali 591 razy w całym kraju w związku z burzami, większość z nich – 253 razy – na Dolnym Śląsku. Zrealizowano także 87 interwencji na Mazowszu i 73 na Opolszczyźnie. W sobotę wieczorem zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz poinformował o zabitej i czterech rannych.

Na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Baniocha pod Warszawą drzewo spadło na przejeżdżający samochód, którym jechała rodzina. Nie żyje 30-letni mężczyzna.

RCB przekazał również informacje o prawdopodobnym wichrze, który przeszedł w pobliżu wsi Deksyty w gminie Górowo Iławieckie. Element ten uszkodził pięć budynków mieszkalnych i pięć budynków gospodarczych. Uszkodzone zostały również dwa budynki w sąsiedniej wsi Weskajmy.

Silne wiatry zrywały całkowicie lub częściowo dachy, uszkadzając je. Uszkodzone zostały również połamane drzewa. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy zabezpieczali budynki przed zniszczeniem i zalaniem. Brak informacji o rannych.

W niedzielę rano rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej kpt. Krzysztof Batorski poinformował również, że w miejscowościach Deksyty i Weskajmy na Mazurach kilkanaście dachów zostało uszkodzonych przez silny porywisty wiatr – i jak dotąd wichura nie było.

6 du. Fundusz na wypadek katastrofy przyznawany jest rodzinom, których majątek ucierpiał na skutek silnych wiatrów – powiedział rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Świadczenia są wypłacane na wniosek gminy.

Na Dolnym Śląsku przeszły już ulewne burze i deszcze. Między innymi na terenie gminy Jaworzyna Śląska zaobserwowano intensywne opady z silnymi wiatrami.

Strażacy poinformowali, że burze spowodowały największe szkody w dzielnicy świdnickiej, gdzie w kilku miejscach zniszczyła dachy budynków mieszkalnych.

Dwie osoby zostały ranne podczas burzy. W Kobierzycach przy drodze krajowej nr 8 gałęzie spadły na dwa samochody. W każdym samochodzie ranna została jedna osoba.

Na Opolszczyźnie skutki burz, którym towarzyszą ulewne deszcze i silne wiatry, są najbardziej dotknięci powiatami północnymi województwa – namysłowskim, brzeskim, kluczborskim i oleskim. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpiły także w powiecie głubczyckim na południu regionu.

READ  SatRev buduje pierwszą w Polsce fabrykę nanosatelitów

Źródła: PAP, TVN24

(kp)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *