Connect with us

Świat

Burmistrz Meksyku rezygnuje, aby kontynuować historyczną kandydaturę na prezydenta

Published

on

Burmistrz Meksyku rezygnuje, aby kontynuować historyczną kandydaturę na prezydenta

MEKSYK, 12 czerwca (Reuters) – Burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum zapowiedziała, że ​​w piątek ustąpi ze stanowiska, aby kandydować w wyborach prezydenckich w 2024 roku i zostać pierwszą kobietą-przewodniczącą w kraju.

Lewicowy Narodowy Ruch Odnowy (MORENA) prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora zgodził się w niedzielę, że 6 września ogłosi zwycięzcę wewnętrznego procesu selekcji. Sheinbaum jest jednym z dwóch faworytów.

Ze względu na osobistą popularność Lópeza Obradora MORENA jest uważany za wielkiego faworyta do wygrania wyborów prezydenckich w czerwcu 2024 roku.

Nie może ubiegać się o reelekcję, ponieważ meksykańscy prezydenci są prawnie ograniczeni do jednej sześcioletniej kadencji. Bliscy współpracownicy Lopeza Obradora powiedzieli Reuterowi, że wierzą, że chciałby, aby Sheinbaum został jego następcą. Zaprzecza, by miał faworyta.

60-letnia Sheinbaum ogłosiła swój plan emerytalny na konferencji prasowej w poniedziałek, podkreślając swoją wiarygodność jako naukowca i ekologa. Powiedziała, że ​​będzie kontynuować „transformację” Meksyku przez Lópeza Obradora swoim „własnym stemplem”.

„Podjęłam decyzję o opuszczeniu urzędu na stałe 16 czerwca z zamiarem zostania pierwszą kobietą w historii Meksyku, która przewodzi narodowi” – ​​powiedziała.

Kierownictwo MORENY uzgodniło w weekend, że kandydaci powinni ustąpić, by kandydować w tym tygodniu.

Większość sondaży daje Sheinbaum niewielką przewagę w wyścigu nad jej rywalem Marcelo Ebrardem, który w poniedziałek zrezygnował z funkcji ministra spraw zagranicznych, aby kandydować.

Sheinbaum podkreśliła, że ​​prowadziła w poprzednich sondażach i jest przekonana, że ​​tak pozostanie.

Pięć publicznie dostępnych sondaży ma wyłonić kandydata na prezydenta MORENY.

Sheinbaum zacytował również badanie opublikowane w zeszłym miesiącu przez krajową agencję statystyczną, z którego wynika, że ​​ponad dwie trzecie Meksykanów zdecydowanie popiera kobietę sprawującą urząd prezydenta.

READ  DOJ pozywa byłego przewodniczącego kampanii Trumpa Manaforta o zagraniczne konta

„Czas na kobiety” – powiedziała.

Ebrard argumentował, że potencjalni kandydaci powinni zrezygnować ze swoich stanowisk, aby zapewnić równe szanse. Oczekuje się, że minister spraw wewnętrznych Adan Augusto Lopez, inny kandydat, również złoży rezygnację.

Rozmawiając z dziennikarzami po swojej rezygnacji, Ebrard powiedział, że poprawa bezpieczeństwa jest jego najwyższym priorytetem i podkreślił potrzebę wzmocnienia zdrowia publicznego i edukacji.

W poprzednim wywiadzie radiowym przekonywał, że Meksyk ma „złotą szansę” na podwojenie wzrostu gospodarczego „lub więcej”, zachęconą przez firmy przenoszące moce produkcyjne do kraju z powodu napięć gospodarczych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Reportaż Dave’a Grahama z Mexico City; pisanie Sarah Morland i Brendana O’Boyle’a; Adaptacja autorstwa Matthew Lewisa i Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *