Connect with us

Sport

Brite leci do Polski, by ofiarować ojczyznę bezpośrednio ukraińskiemu uchodźcy

Published

on

Brytyjczyk przyleci do Polski w poniedziałek, aby wesprzeć działania humanitarne i być może zaoferować swój dom bezpośrednio Ukraińcowi uciekającemu przed rosyjską inwazją.

Max Fox oferuje pokój w swoim dwuosobowym mieszkaniu w Poulton-le-Fylde w hrabstwie Lancashire wraz ze swoim mężem Arturo Echeverria i przyleci z Manchesteru do Krakowa w poniedziałkowe popołudnie przed udaniem się na granicę z Ukrainą.

32-latek zostanie tam przez kilka dni, oferując pomoc pomocnikom, ale także rozmawiając z uchodźcami, którym mógłby zaoferować swój dom.

Dzieje się to po tym, jak rząd ogłosił zbliżające się uruchomienie programu Domy dla Ukrainy, który pozwoli osobom prywatnym, organizacjom charytatywnym, grupom społecznym i firmom sprowadzić ludzi uciekających przed wojną w bezpieczne miejsce.

„Ponieważ fantastyczne, jak dla rządu jest złożenie takiego pakietu, trochę mnie martwi, że tak naprawdę nie znasz osoby, którą przyprowadzasz do swojego domu” – powiedział agencji prasowej PA News Agency.

„Myślę, że musisz wziąć się w garść… Chcę sprowadzić do mojego domu kogoś, z kim będę miał dobre relacje.

„Myślę, że najlepszą rzeczą jest po prostu polecieć tam, spotkać ludzi i zobaczyć, kto naprawdę chce tu przyjechać, a kto chce przyjechać do Wielkiej Brytanii”.

Pan Fox powiedział, że chciałby spotkać się z kimkolwiek, zanim zaoferuje swój dom (Max Fox/PA)

Pan Fox i jego mąż są otwarci na każdego, kto szuka domu, ale byliby również skłonni adoptować sierotę, gdyby było to prawnie dozwolone.

„Ja i mój mąż rozpoczęliśmy program adopcji jednego dziecka… Oglądałem wiadomości (z Ukrainy) i jest tak wiele domów dziecka i dzieci, które po prostu tkwią w nędzy” – powiedział Fox.

„Jeśli rząd wdroży proces, moglibyśmy potencjalnie adoptować sierotę lub zapewnić mu opiekę… ale nie ma znaczenia, kto to może być, może to być matka i córka lub może to być jedna osoba”.

READ  Gerrard zaskoczył Southgate, Alexander-Arnold, Sports News

Fox powiedział, że „obawia się” podróżą do Polski, ale „coraz bardziej stresuje go” doniesienia prasowe o wojnie na Ukrainie.

„Po prostu jestem coraz bardziej zestresowany, ponieważ jestem w domu i nie mogę nic zrobić… Widzisz te wszystkie rzeczy w mediach i nie możesz po prostu usiąść i patrzeć, jak to się dzieje” – powiedział.

„Jestem trochę zaniepokojony, właśnie przeczytałem artykuł, że na granicy z Polską był pocisk… ale jak mogę kogoś sprowadzić, jeśli mogę pomóc komuś uratować, to tak – po prostu – jestem tam .

„Mam nadzieję, że jeśli stracę dom, ktoś inny zrezygnuje ze swojego domu… ​​więc po prostu powtarzam, jak chciałbym być traktowany”.

Jako dyrektor artystyczny grupy hotelowej w Blackpool, pan Fox oferuje również stanowisko dla tych, których sprowadza do Wielkiej Brytanii, aby pracowali jako bar lub kelner.

Pan Lis (Max Lis)

Pan Lis (Max Lis)

Fox powiedział, że rząd powoli posuwa się do przodu ze swoim planem dla ukraińskich uchodźców i nadal brakuje informacji dla tych, którzy chcą przyjąć ludzi.

„Nie wiemy nawet, czym jest ten schemat… przynajmniej daj nam krótki przegląd lub kilka kluczowych punktów” – powiedział.

„Nie znamy daty, kiedy ludzie mogą tu przyjechać, więc mogę pójść i kogoś znaleźć, ale potem utkną w Polsce na kolejny tydzień lub dwa.

„Jeśli nie masz paszportu, czy możesz otrzymać dokument podróży uchodźcy, który zabiera ludzi na drugą stronę? Czy możesz zabrać sierotę, aby się nim zaopiekowała?

„Przechodzimy przez ten proces, ale muszą istnieć zabezpieczenia… Nie możesz po prostu wziąć dziecka, to byłoby nieetyczne”.

Brytyjczycy oferujący schronienie ukraińskim uchodźcom w ramach nowego programu rządowego otrzymają „dziękuję” w wysokości 350 funtów miesięcznie, co według Foxa pomoże w płatnościach, takich jak jedzenie i ogrzewanie.

READ  Polska wspiera ukraińskie dzieci w potrzebie - Kyiv Post

„Z pewnością nam to pomoże, ponieważ nie zarabiamy milionów funtów… więc jest to zdecydowanie dobry powód, aby wesprzeć sprawę”.

„Dzięki tej pomocy i wsparciu rządu o wiele więcej osób będzie w stanie to zrobić”.

Mr Fox produkuje również show – Cirque, program muzyczny o tematyce cyrkowej – 21 kwietnia w Winter Gardens w Blackpool, aby zebrać pieniądze na Apel Kryzysowy Czerwonego Krzyża Ukraina.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.