Connect with us

Sport

Bottas wygrał GP Rosji. Dwie kary dla Hamiltona

Published

on

By Łatwe starty na początku sezonu to już zdecydowanie przeszłość. Mieliśmy dzisiaj dużo akcji na pierwszym zakręcie. Z przodu Bottas bezskutecznie próbował ominąć Hamiltona, a za nimi Verstappen przeleciał nad krawężnikiem i drogowskazami, czego Sainz nie zrobił. Hiszpan z dużą prędkością zerwał lewe przednie koło i ledwo uderzył w wyznaczoną trasę. Prewencja Leclerc uderzył w Lance Stroll i rozbił samochód Kanadyjczyka.

Tak wiele incydentów doprowadziło do natychmiastowej neutralizacji. Sprzątacze mieli dużo pracy i uprzątnęli wraki i kawałki włókna węglowego. Russell, Albon i Norris zdecydowali się uciec podczas neutralizacji, wszyscy zakładając twarde opony. W międzyczasie samochód bezpieczeństwa wygasł po piątym okrążeniu i przywrócił wyścig.

Kary dla Hamiltona

Po neutralizacji sędziowie postanowili przyznać Hamiltonowi dwie dodatkowe 5-sekundowe kary za jego dwa starty treningowe w złej strefie przed wyścigiem. Kwiat wyprzedził nieco dalej Haasa, który po świetnym starcie zajął dziewiąte i dziesiąte miejsce. W miarę postępów wyścigu Perez dorastał walcząc o piąte miejsce, wyprzedzając Ricciardo. To wywołało pierwszą falę zatrzymań dla rowerzystów używających miękkiej mieszanki.

Daniel jako pierwszy wyszedł trochę za Oconem. Perez postanowił pozostać na torze trochę dłużej, co pozwoliło mu przeskoczyć przed drugim Renault. Mechanicy pokazali też Hamiltonowi, który musiał odbyć karę pierwszy, zrobił bardzo długi postój, po którym Anglik odjechał na jedenastym miejscu. Oczywiście kara nie pocieszyła mistrza świata, co bez ogródek skomentował w radiu.

Coś jak walka po przystankach

Musieliśmy poczekać jeszcze kilka okrążeń, aż kierowcy zatrzymają się na środkowym odcinku, ale ostatecznie Verstappen skończył 26 lat i Bottas robił to wielokrotnie. Holender podążył za Kwiatem na czwartym miejscu, ale sześć sekund przed Hamiltonem. Fin bez problemu utrzymał prowadzenie. W międzyczasie Ricciardo wyprzedził Ocona, ale skorzystał z pobocza, co nie umknęło uwadze sędziów.

READ  „Moim marzeniem jest Paryż 2024”

Ricciardo nie przejmował się zbytnio śledztwem sędziów i minął Vettela, który wciąż nie zmieniał opon. Natychmiast po tym ataku Australijczyk otrzymał 5 sekund kary za nieprawidłowe opuszczenie barku po pierwszym zakręcie. Leclerc nie skończył do 29 okrążenia, ale zdołał wrócić na tor, wyprzedzając Ocona, który, biorąc pod uwagę karę Ricciardo, zapowiadał dobry wynik Ferrari.

Kwiat i Vettel przejechali 29. okrążenie. Niemiec opuścił pole prawie na końcu pola, ale Rosjanin wrócił na tor na ósmym miejscu. Ostatnim kierowcą, który po raz pierwszy zmienił opony, był Raikkonen, który zmienił opony na 26 okrążeniu.

Ciche zakończenie, tradycyjnie w Rosji

Na kolanach 42 doszło do tego borykać się Vettel z Grosjeanem. Niemiec wyprzedził kierowcę Haasa na pierwszym zakręcie, ale musiał zjechać z toru i zniszczyć tablice, aby spowolnić kierowców. Zrobił niemały bałagan, a sędziowie zdecydowali się praktycznie zneutralizować, aby uprzątnąć gruz. Gasly wykorzystał to, zmieniając opony. Francuz spadł na 11. miejsce, ale liczył na szybkie nadrobienie straty.

Został wykonany kilka kół później, ponieważ Norris jechał już na całkowicie zużytych oponach. Anglik również wyprzedził Albona i wypchnął McLarena z pierwszej dziesiątki. Bottas spokojnie utrzymał prowadzenie na szczycie, a za nim Verstappen i Hamilton z dużą stratą. Perez był za Ricciardo za podium. Leclerc mógł dziś cieszyć się szóstym miejscem za Ricciardo i przed Oconem, którego Kwiat nie pokonał. Albon ukończył 10 punktów pomimo otrzymania kary w ostatniej rundzie.

Przeczytaj także:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.