Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – Inflacja PPI w Polsce przyspiesza w maju do 24,7% r/r

Published

on

Polski indeks cen producentów (PPI) wzrósł w maju o 24,7% r/r po skorygowanym wzroście o 24,1% r/rw poprzednim miesiącu, podał 21 czerwca krajowy urząd statystyczny GUS.

Indeks ponownie wzrósł, napędzany przez drogie surowce energetyczne i metale przemysłowe, wzmocnione przez wojnę na Ukrainie. W ten sposób PPI pozostaje na jednym z najwyższych poziomów od końca lat 90., a jego wzrost prawie na pewno przełoży się na inflację zasadniczą, dając Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) tylko więcej powodów do dalszego podnoszenia stóp procentowych.

„Wzrost cen producentów potwierdza, że ​​presja na wzrost cen utrzymuje się na wysokim poziomie, a ostatni odczyt inflacji bazowej potwierdza, że ​​firmy swobodnie przenoszą wyższe koszty na ceny swoich wyrobów gotowych” – powiedział ING w komentarzu.

„Prawdopodobnie utrzyma się to w nadchodzących miesiącach i doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji bazowej. Aby utrzymać inflację pod kontrolą, NBP musi stale podnosić stopy procentowe” – powiedział ING.

Stopy NBP są obecnie na poziomie 6%, a docelowy poziom zbliża się do 8,5%, sugerują niektórzy analitycy.

Ceny w najbardziej ważonym segmencie przetwórczym wzrosły w maju o 22,1% r/r po wzroście zrewidowanych 21,2% r/rw poprzednim miesiącu, wynika z analizy danych.

Ceny w górnictwie i kamieniołomach wzrosły w maju o 24,3% r/r (kwiecień: +29,2% r/r po korekcie).

Ceny energii elektrycznej, gazu i mediów wzrosły w maju o 45,4% rok do roku, po skorygowanym wzroście o 45,5% rok do roku w poprzednim miesiącu. W segmencie wodociągów ceny spadły o 0,6 punktu procentowego od zrewidowanego kwietniowego odczytu do 7% r/r.

W ujęciu miesięcznym PPI wzrósł w maju o 1,3% m/m po zrewidowanym 2,5% m/mw kwietniu, jak pokazały dane z WNP.

Indeks spadł o 0,3%m/mw górnictwie i wydobywaniu oraz o 1,8%m/m, utrzymując się na stałym poziomie w zaopatrzeniu w wodę. W przetwórstwie PPI wzrósł o 1,5% m/m. W segmencie użyteczności publicznej był to wzrost o 0,6% m/m.

READ  Oczekuje się, że Jakub Moder z Brighton zagra w barwach Win-and-A-Prayer Poland

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.