Connect with us

Nauka

Blinken zamierza pozyskać wsparcie Ukrainy i może stanąć na drodze Ławrowa

Published

on

Blinken zamierza pozyskać wsparcie Ukrainy i może stanąć na drodze Ławrowa

Blinken zamierza pozyskać wsparcie Ukrainy i może stanąć na drodze Ławrowa

przez autorów-pracowników AFP

Waszyngton (AFP), 27 listopada 2023 r


Sekretarz stanu USA Antony Blinken udał się w poniedziałek do Europy, aby pozyskać poparcie dla Ukrainy, podczas podróży, podczas której być może spotka swojego rosyjskiego odpowiednika, ale jest mało prawdopodobne, że go spotka.

Blinken, który ostatni miesiąc spędził pochłonięty wojną Izrael-Hamas i szczytem USA-Chiny, miał odbyć w Brukseli rozmowy z ministrami spraw zagranicznych NATO na temat innego kluczowego priorytetu USA.

Oczekuje się następnie, że Blinken uda się w środę na spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej, powiedział James O’Brien, najwyższy amerykański dyplomata ds. Europy.

„Przewidujemy, że podejmie on dobrą dyskusję z naszymi kolegami z OBWE na temat wsparcia dla Ukrainy” – powiedział O’Brien reporterom.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że Macedonia Północna, która przystąpiła do zachodnich sankcji w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę, zgodziła się pozwolić mu na udział w dorocznym posiedzeniu panrosyjskiego organu bezpieczeństwa Unia Europejska, którego Rosja jest członkiem.

Rosyjskie media państwowe podały, że członek UE Bułgaria poinformowała Moskwę, że pozwoli samolotowi Ławrowa przelecieć jej przestrzeń powietrzną.

Jednak wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że spotkania z Blinkenem nie będzie.

„Nie, (oni) nie pytali, (oni) nie będą pytać i spotkania nie będzie” – powiedział rosyjskim państwowym agencjom informacyjnym.

W zeszłym roku Polska, gospodarz OBWE, odmówiła Ławrowowi obecności, co wywołało gniewną reakcję Rosji.

Amerykańscy urzędnicy zerwali większość kontaktów na wysokim szczeblu z Rosją od czasu inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., chociaż Blinken krótko spotkał się z Ławrowem w marcu na marginesie spotkania G20 w Indiach.

READ  Callum Smith: Canelo Alvarez jest niepokonany

O’Brien odmówił komentarza na temat tego, czy Blinken spotka się z Ławrowem i powiedział, że harmonogram najważniejszych spotkań amerykańskiego dyplomaty może ulec zmianie.

W Brukseli Blinken będzie mówił o wsparciu USA dla Ukrainy w nadchodzących miesiącach, w związku z kontynuacją przez Kijów kontrofensywy w czasie, gdy większość uwagi świata przeniosła się na Bliski Wschód.

Administracja prezydenta Joe Bidena próbuje przekonać przeciwników Partii Republikańskiej do zatwierdzenia kolejnej pomocy dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów, którą powiązał ze wsparciem dla Izraela i Tajwanu.

O’Brien powiedział, że administracja jest pewna wsparcia Kongresu dla Ukrainy i nazwał tę pomoc „wysiłkiem koalicyjnym”, w ramach którego Kijów pokrywa 60 procent kosztów wojskowych, a Stany Zjednoczone i sojusznicy płacą resztę.

„Myślę, że ważne jest, aby nasi partnerzy usłyszeli, że nadal będziemy robić, co do nas należy, nawet gdy Kongres debatuje nad kolejnymi etapami tego, co zapewnimy” – powiedział O’Brien.

burs-lb-sct/sms

powiązane linki

Wiadomości o wojnie kosmicznej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *