Connect with us

Świat

Blinken: Rosja planuje „jeszcze bardziej” wzmocnić siły na granicach Ukrainy

Published

on

„Wiemy, że istnieją plany dalszego wzmocnienia tych sił w krótkim okresie”, powiedział Blinken o masowym tworzeniu wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. „A to daje prezydentowi Putinowi możliwość podjęcia dalszych agresywnych działań przeciwko Ukrainie, nawet w bardzo krótkim okresie, i to oczywiście nie tylko przykuło naszą uwagę, ale przyciągnęło uwagę praktycznie wszystkich naszych sojuszników i partnerów, nie tylko na nas, Europie, nawet poza nią.”

„To krytyczny czas dla Ukrainy” – powiedział Blinken około 60 osobom, które rozmawiały z chargé d’affaires Kristiną Kvien.

Blinken ostrzegł Rosję, że istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji.

„Istnieje ścieżka dyplomacji i dialogu, aby spróbować pokojowo rozwiązać wszelkie różnice poprzez dyplomację” – powiedział. „Oczywiście preferowana droga, oczywiście najbardziej odpowiedzialna droga i ta, którą wolelibyśmy, ale jest też droga, jeśli Rosja zdecyduje się odnowić agresję, konflikt, konfrontację i konsekwencje dla Rosji”.

Blinken powiedział, że prezydent Joe Biden poprosił swój zespół, po intensywnych negocjacjach z sojusznikami, ale także rozmowach z Rosją, o „podsumowanie” sytuacji i „potwierdzenie” zaangażowania USA na rzecz Ukrainy.

„Naprawdę, naprawdę mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować to w dyplomatyczny i pokojowy sposób, ale ostatecznie będzie to decyzja prezydenta Putina” – podsumował.

READ  Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „natychmiast”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.