Connect with us

Świat

Blinken przedstawił jedną z najostrzejszych publicznych uwag krytycznych ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem prowadzenia Izraela w wojnie w Gazie

Published

on

Blinken przedstawił jedną z najostrzejszych publicznych uwag krytycznych ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem prowadzenia Izraela w wojnie w Gazie

PLAŻA REHOBOTH, Del. (AP) – Sekretarz stanu Antony Blinken przedstawił w niedzielę jedną z najostrzejszych w historii publicznej krytyki administracji Bidena Zachowanie Izraela z Wojna w GaziePowiedział, że izraelska taktyka spowodowała „straszne straty w ludziach wśród niewinnych cywilów”, ale nie zneutralizowała przywódców i bojowników Hamasu i może doprowadzić do trwałego powstania.

W dwóch wywiadach telewizyjnych Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone uważają, że siły izraelskie powinny „wycofać się z Gazy”, ale oczekują także wiarygodnych planów Izraela dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania na tym terytorium po wojnie.

Blinken powiedział, że Hamas ponownie pojawił się w niektórych częściach Strefy Gazy, a siły izraelskie w Strefie Gazy podejmują „poważne działania” południowe miasto Rafah Istnieje ryzyko, że najbliższy sojusznik Ameryki na Bliskim Wschodzie „poniesie odpowiedzialność za utrzymujące się powstanie”.

Powiedział, że Stany Zjednoczone od tygodni współpracują z krajami arabskimi i innymi krajami, aby opracować „wiarygodne plany bezpieczeństwa, zarządzania i odbudowy” w Gazie, ale „nie widzieliśmy, aby pochodziły one od Izraela”. ”

Blinken powiedział także, że operacja wojskowa może „początkowo odnieść sukces”, ale wiąże się z ryzykiem „strasznej szkody” dla ludności, gdy Izrael wdziera się głębiej w Rafah na południu, gdzie według Hamasu ma cztery bataliony i jest domem dla ponad miliona cywilów zgromadzonych bez rozwiązania problemu problem, „który oboje chcemy rozwiązać, czyli zapewnić, że Hamas nie będzie mógł ponownie rządzić Gazą”.

Powiedział, że prowadzenie wojny przez Izrael postawiło kraj „na drodze do ewentualnego odziedziczenia powstania, w którym pozostanie wielu uzbrojonych Hamasów, lub, jeśli tak pozostanie, próżni chaosu wypełnionej anarchią, którą Hamas prawdopodobnie przywróci „do uzupełnienia”. Rozmawialiśmy z nimi o znacznie lepszym sposobie osiągnięcia trwałego rezultatu i trwałego bezpieczeństwa.

Blinken wygłosił także pierwsze publiczne uwagi od urzędnika amerykańskiego wnioski z nowego raportu administracji Bidena W piątek powiedział Kongresowi, że użycie przez Izrael broni dostarczanej przez USA w Gazie prawdopodobnie stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. W raporcie wskazano również, że warunki wojenne uniemożliwiały amerykańskim urzędnikom ustalenie tego z całą pewnością podczas niektórych nalotów.

„Jeśli chodzi o użycie broni, istnieją obawy dotyczące incydentów, w których, biorąc pod uwagę całość szkód wyrządzonych dzieciom, kobietom i mężczyznom, można zasadnie oczekiwać, że Izrael zachował się w niektórych przypadkach w sposób niezgodny z „Międzynarodowe prawo humanitarne narusza międzynarodowe prawo humanitarne” – stwierdził Blinken. Nawiązał do „straszliwej utraty życia niewinnych cywilów”.

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Tzachi Hanegbim wyraził obawy dotyczące wojskowej operacji lądowej w Rafah i omówił „alternatywne kierunki działania”, które zapewnią pokonanie Hamasu „wszędzie w Gazie”, według doradcy podsumowanie rozmowy w Białym Domu. Hanegbi „potwierdził, że Izrael bierze pod uwagę obawy USA” – oznajmił Biały Dom.

Wojna rozpoczęła się 7 października po ataku Hamasu na Izrael, w którym zginęło 1200 osób, głównie cywilów. Około 250 osób zostało wziętych jako zakładników. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci.

Urzędnicy USA i ONZ twierdzą, że izraelskie ograniczenia w dostawach żywności doprowadziły od 7 października do powszechnej klęski głodu w północnej Strefie Gazy.

Napięcia między Bidenem a izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w trakcie wojny, a także napięcia wewnętrzne w związku ze wsparciem USA dla Izraela, wraz z protestami na kampusach uniwersyteckich w USA i wieloma republikańskimi prawodawcami, którzy twierdzą, że Biden musi zapewnić Izraelowi wszystko, czego potrzebuje. Kwestia ta może odegrać istotną rolę w wyniku listopadowych wyborów prezydenckich.

W zeszłym tygodniu Biden powiedział w wywiadzie dla CNN, że jego administracja nie zapewni broni, której Izrael mógłby użyć w poważnym ataku na Rafah.

Blinken pojawił się w programach CBS „Face the Nation” i „Meet the Press” w telewizji NBC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *