Connect with us

Sport

Biden ostrzega Putina przed „poważnymi kosztami” inwazji na Ukrainę | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Biden ostrzega Putina przed „poważnymi kosztami” inwazji na Ukrainę |  Wiadomości, sport, praca

Ten obraz dostarczony przez Biały Dom za pośrednictwem Twittera pokazuje prezydenta Joe Bidena w sobotę, 12 lutego 2022 r. w Camp David w stanie Maryland, ostrzegając, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „zareagują zdecydowanie i narzucą szybkie i wysokie koszty”, według Białego Domu. gdyby Rosja dokonała inwazji. (Biały Dom przez AP)

JIM HEINTZ i AAMER MADHANI Associated Press

WASZYNGTON (AP) – Prezydent Joe Biden powiedział rosyjskiemu Władimirowi Putinowi, że inwazja na Ukrainę spowoduje „powszechne ludzkie cierpienie” i że Zachód jest oddany dyplomacji, aby zakończyć kryzys, ale jest „równie przygotowany na inne scenariusze”. House powiedział w sobotę. Nic nie wskazywało na to, że godzinna rozmowa zmniejszyła ryzyko zbliżającej się wojny w Europie.

Biden powiedział również, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „zareagują zdecydowanie i narzucą szybkie i wysokie koszty”, jeśli Kreml zaatakuje sąsiada, według Białego Domu.

Dwaj prezydenci przemawiali dzień po tym, jak doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, ostrzegł, że amerykański wywiad pokazał, że rosyjska inwazja może rozpocząć się w ciągu kilku dni i przed końcem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 20 lutego w Pekinie.

Rosja zaprzecza, że ​​zamierza dokonać inwazji, ale zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą i wysłała wojska na ćwiczenia na sąsiedniej Białorusi, okrążając Ukrainę z trzech stron. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nagromadzenie rosyjskiej siły ognia osiągnęło punkt, w którym może dokonać inwazji w krótkim okresie.

Rozmowy odbyły się w krytycznym momencie dla największego kryzysu bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem od czasów zimnej wojny. Urzędnicy amerykańscy uważają, że mają tylko dni, aby zapobiec inwazji i masowemu rozlewowi krwi na Ukrainie. I chociaż USA i ich sojusznicy z NATO nie planują wysłać wojsk na Ukrainę do walki z Rosją, inwazja i wynikające z niej sankcje karne mogą odbić się daleko poza byłą republiką radziecką, wpływając na dostawy energii, rynki światowe i równowagę sił w Europie .

„Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że podczas gdy Stany Zjednoczone pozostają gotowe do zaangażowania dyplomatycznego w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami i partnerami, jesteśmy równie przygotowani na inne scenariusze” – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

READ  Obrona prowadzi Polskę do zwycięstwa nad Mooneyem, 42-34 | Wiadomości, sport, praca

Wezwanie było „profesjonalne i merytoryczne”, ale „nie zmieniło fundamentalnie dynamiki, która rozwija się od kilku tygodni”, według wyższego urzędnika administracji, który poinformował dziennikarzy pod warunkiem zachowania anonimowości po rozmowie.

Urzędnik dodał, że nie jest jasne, czy Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu działań zbrojnych.

Jurij Uszakow, czołowy doradca Putina ds. polityki zagranicznej, powiedział, że chociaż napięcia od miesięcy nasilają się, w ostatnich dniach sytuacja „po prostu doprowadziła do absurdu”.

Powiedział, że Biden wspomniał o możliwych sankcjach, które mogą zostać nałożone na Rosję, ale „ten temat nie był głównym tematem podczas dość długiej rozmowy z rosyjskim przywódcą”.

Przed rozmową z Bidenem Putin odbył telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który spotkał się z nim w Moskwie na początku tygodnia, aby spróbować rozwiązać kryzys. Podsumowanie apelu Kremla wskazywało na niewielkie postępy w zakresie łagodzenia napięć.

W apelu Putin skarżył się, że Stany Zjednoczone i NATO nie zareagowały w zadowalający sposób na rosyjskie żądania, aby zabronić Ukrainie przystępowania do sojuszu wojskowego i aby NATO wycofało wojska z Europy Wschodniej.

Na znak, że amerykańscy urzędnicy przygotowują się na najgorszy scenariusz, Stany Zjednoczone ogłosiły plany ewakuacji większości swoich pracowników z ambasady w stolicy Ukrainy, a Wielka Brytania dołączyła do innych krajów europejskich, aby wesprzeć swoich obywateli Urge w opuszczeniu Ukrainy.

Kluczową kwestią pozostaje czas ewentualnej rosyjskiej akcji wojskowej.

Według urzędnika USA zaznajomionego z wynikami, Stany Zjednoczone otrzymały informację, że Rosja rozważa środę jako datę docelową. Urzędnik, który nie był upoważniony do wypowiadania się publicznie i robił to tylko pod warunkiem zachowania anonimowości, nie powiedział, na ile jasne są informacje.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że powiedział w sobotę swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, że „dalsza rosyjska agresja spotka się ze zdecydowaną, masową i zjednoczoną reakcją transatlantycką”.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski starał się emanować spokojem, obserwując w sobotę ćwiczenia wojskowe w pobliżu Krymu, półwyspu zajętego przez Rosję na Ukrainie w 2014 roku.

READ  Weghorst zdobywa zwycięskiego gola dla Holandii w meczu z Polską

„Nie boimy się, nie panikujemy, wszystko jest pod kontrolą” – powiedział.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Walerij Załużny i minister obrony Ołeksij Reznikow wydali bardziej wyzywające wspólne oświadczenie.

„Jesteśmy gotowi stawić czoła wrogowi nie za pomocą kwiatów, ale za pomocą żądeł, oszczepów i NLAW” – broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, powiedzieli. „Witaj w piekle!”

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Szojgu również odbyli w sobotę rozmowy telefoniczne.

Dalsze napięcia między USA a Rosją pojawiły się w sobotę, kiedy Departament Obrony wezwał attache wojskowego ambasady USA po tym, jak powiedział, że marynarka wojenna zauważyła amerykańską łódź podwodną na wodach Rosji w pobliżu Wysp Kurylskich na Pacyfiku. Okręt podwodny odmówił wydania rozkazu opuszczenia, ale odpłynął po tym, jak marynarka wojenna użyła nieokreślonych „odpowiednich środków”, poinformowało ministerstwo.

Aby zwiększyć poczucie kryzysu, Pentagon nakazał kolejne 3000 żołnierzy amerykańskich wkroczyć do Polski, aby uspokoić sojuszników.

Stany Zjednoczone wezwały wszystkich obywateli amerykańskich na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju, a Sullivan powiedział, że ci, którzy pozostaną, nie powinni oczekiwać, że armia amerykańska udzieli im ratunku w przypadku przerwania podróży lotniczych i kolejowych po rosyjskiej inwazji.

Administracja Bidena od tygodni ostrzegała, że ​​Rosja może wkrótce zaatakować Ukrainę, ale amerykańscy urzędnicy wcześniej mówili, że Kreml prawdopodobnie poczeka do zakończenia Igrzysk Zimowych, aby nie rozgniewać Chin.

Sullivan powiedział dziennikarzom w piątek, że amerykański wywiad pokazuje, że Rosja może dokonać inwazji podczas igrzysk olimpijskich. Powiedział, że działania wojskowe mogą rozpocząć się od nalotów rakietowych i powietrznych, po których nastąpi ofensywa naziemna.

„Rosja ma wszystkie siły, których potrzebuje, aby przeprowadzić poważną akcję militarną” – powiedział Sullivan, dodając, że „w bardzo krótkim czasie Rosja może zdecydować się na rozpoczęcie poważnej akcji wojskowej przeciwko Ukrainie”. od ograniczonego marszu do strajku w stolicy, Kijowie.

Rosja szydziła z amerykańskich rozmów o pilności.

„Histeria w Białym Domu jest bardziej wymowna niż kiedykolwiek”, powiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. „Anglosasi potrzebują wojny. Za wszelką cenę. Prowokacje, dezinformacje i groźby to popularny sposób na rozwiązanie swoich problemów”.

READ  Oglądaj transmisje na żywo Liverpool vs Strasbourg i transmisje telewizyjne z całego świata - Liverpool FC

Zacharowa powiedziała, że ​​jej kraj „podniósł poziom” obsady własnej ambasady w Kijowie w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwych działań wojskowych ze strony ukraińskiej.

Według amerykańskich urzędników, oprócz ponad 100 000 sił lądowych, które Rosja rozmieściła wzdłuż wschodnich i południowych granic Ukrainy, Rosjanie rozmieścili siły rakietowe, powietrzne, morskie i specjalne oraz zaopatrzenie w celu podtrzymania wojny. W tym tygodniu Rosja wysłała na Morze Czarne sześć desantowych okrętów desantowych, rozszerzając swoją zdolność do lądowania marines na lądzie.

Biden zwiększył amerykańską obecność wojskową w Europie jako zapewnienie bezpieczeństwa dla sojuszników na wschodniej flance NATO. Dodatkowe 3000 żołnierzy wysłanych do Polski to dodatek do 1700, którzy są w drodze. Armia amerykańska przenosi też 1000 żołnierzy z Niemiec do Rumunii, która, podobnie jak Polska, graniczy z Ukrainą.

Rosja apeluje do Zachodu, aby trzymał kraje byłego Związku Radzieckiego z dala od NATO. Domaga się również, aby NATO nie rozmieszczało broni w pobliżu swojej granicy i nie wypychało wojsk sojuszniczych z Europy Wschodniej – żądania stanowczo odrzucone przez Zachód.

Rosja i Ukraina są uwikłane w zaciekły konflikt od 2014 roku, kiedy prokremlowski przywódca Ukrainy został obalony przez ludowe powstanie. Odpowiedzią Moskwy była aneksja Półwyspu Krymskiego, a następnie wsparcie separatystycznego powstania na wschodzie Ukrainy, gdzie w walkach zginęło ponad 14 000 osób.

Porozumienie pokojowe z 2015 r. wynegocjowane przez Francję i Niemcy pomogło powstrzymać walki na dużą skalę, ale regularne potyczki trwają, a wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia politycznego utknęły w martwym punkcie.

___

Heintz meldował się z Moskwy. Autorzy Associated Press Matthew Lee i Colleen Long w Waszyngtonie oraz Mark Lewis w Stavanger w Norwegii również przyczynili się do powstania tego raportu.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczejContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *