Connect with us

Świat

Biden mówi, że kryzys uchodźczy między Polską a Białorusią jest „niepokojący”

Published

on

Prezydent Biden powiedział w piątek kryzys uchodźczy na granicy białorusko-polskiej było „wielkie zaniepokojenie” i że Stany Zjednoczone wyraziły niezadowolenie z Białorusi i Rosji.

Setki azylantów z krajów takich jak Afganistan od tygodni tkwi na polskiej granicy, ponieważ sojusznik z NATO odmówił im przejścia przez Polskę w drodze do Niemiec – twierdząc, że Białoruś używała uchodźców jako broni.

„To duży problem. Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Rosji. Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Białorusi. Uważamy, że to problem ”- powiedział Biden reporterowi polskiego radia na trawniku Białego Domu, gdy wyjeżdżał na weekend do Camp David.

Komentarze były jego pierwszymi publicznymi komentarzami na temat nadchodzącego kryzysu.

Rosja jest ważnym sojusznikiem Białorusi, powszechnie znanej jako ostatnia dyktatura w Europie.

Unia Europejska, która ogólnie przyjmuje azylantów, obiecała nowe sankcje wobec Białorusi i oskarżyła swojego autorytarnego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o „gangsterską” taktykę.

Uchodźcy gromadzą się w obozie w pobliżu Bruzgi na Białorusi 12 listopada 2021 r., by otrzymać pomoc humanitarną rozdawaną przez białoruskie wojsko.
EPA / STRINGER

Co najmniej siedmiu migrantów zginęło podczas mrozów w lasach wzdłuż granicy, ponieważ Białoruś odmawia przyjęcia ich z powrotem, zachęcając ich do wjazdu do Polski.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w tym tygodniu: „Reżim białoruski w bezprecedensowy sposób atakuje polską granicę, UE”.

READ  Erupcje wulkanów zmuszają hiszpańskich wyspiarzy do pozostania w domach
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *