Connect with us

Świat

Bahrajn po raz pierwszy obchodzi Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Published

on

Po raz pierwszy w historii społeczność żydowska w Bahrajnie zaznaczyła się Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w wirtualnej ceremonii zainicjowanej przez „Dom Dziesięciu Przykazań”.

Zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu Porozumień Abrahamowych, których sygnatariuszem był Bahrajn, odbyła się pamiętna uroczystość w synagodze należącej do gminy żydowskiej, niedawno odnowionej z inicjatywy króla.

Ceremonii przewodniczył ambasador Houda Nono, członek żydowskiej rodziny, który był wcześniej ambasadorem Bahrajnu w Stanach Zjednoczonych.

Gościem honorowym uroczystości był Amb. Dore Gold, Prezydent Jerozolimskiego Centrum Spraw Publicznych i były dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, spotkał się z ambasadorem Nono podczas jego wizyty w Bahrajnie w grudniu 2020 roku.

Na Półwyspie Arabskim społeczności żydowskie zorganizują w czwartek w Izraelu serię wydarzeń z okazji Dnia Pamięci o Holokauście, co jest kolejnym sygnałem ocieplenia stosunków między państwami Zatoki a ich ludnością żydowską.
W czwartek Stowarzyszenie Społeczności Żydowskich Zatoki Perskiej poprowadzi seminarium internetowe na temat Holokaustu, moderowane przez Emily Judd z Wyższego Komitetu Braterstwa Ludzi, w którym wezmą udział zarówno muzułmanie, jak i Żydzi.

Webinarium przedstawi dwóch młodych muzułmanów, Fetamę al Harbi z Bahrajnu i Thoufeek Zakriya ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy omówią swoje doświadczenia z niedawnej wizyty w Muzeum Yad Vashem.

Społeczności żydowskie Bahrajnu i Dubai uczestniczył także w Yellow Candle Project, globalnym wspólnym wysiłku upamiętnienia ofiar Holokaustu, w którym członkowie każdego okręgu zapalili żółtą świecę, aby przypomnieć imiona Żydów, którzy zginęli w nazistowskim ludobójstwie.

Jeremy Sharon przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *