Connect with us

Świat

Australijski sąd rozpoznaje apelację Novaka Djokovica

Published

on

SYDNEY, Australia – Prawnik Novaka Djokovica, serbskiej gwiazdy tenisa, przekonywał w poniedziałek w australijskim sądzie, że rząd popełnił błąd, anulując wizę dla Djokovica, ponieważ spełnił wszystkie wymagania rządowe, mimo że nie zaszczepił się, stał się Covid19.

Rozprawa odbyła się pięć dni później Djokovic został aresztowany na lotnisku po przylocie samolotem z Dubaju, aby wziąć udział w Australian Open.

Djokovic wylądował na wizie i zwolnieniu ze szczepień w późną środę, aby wziąć udział w turnieju, który rozpoczyna się 17 stycznia, ale funkcjonariusze straży granicznej anulowali wizę z pomocą premiera Scotta Morrisona. Władze powiedziały, że Djokovic nie kwalifikuje się do wyjątku od wymogu, że wszyscy wjeżdżający do kraju muszą być w pełni zaszczepieni.

Przedłużający się konflikt o najlepszego tenisistę świata, który ma rekordowe 21.

Z wariantem Omicron Wznoszenie numerów spraw Covid na nowe wyżyny Zarówno w Australii, jak i na całym świecie uwięzienie Djokovica uderza w tych, którzy twierdzą, że szczepienia są ważniejsze niż kiedykolwiek, aby zapobiec poważnym chorobom przeciwko tym, którzy twierdzą, że nikogo nie należy zmuszać do szczepienia.

Djokovic kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko nakazom szczepień, mówiąc, że szczepienie to prywatna i osobista decyzja. Jednak ujawnił tylko, czy był szczepiony w zeszłym tygodniu.

W aktach sądowych w sobotę prawnicy Djokovica powiedzieli, że w połowie grudnia gwiazda tenisa uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa koronowegoi że rząd australijski popełnił błąd, anulując jego wizę z powodu wymagań dotyczących szczepień.

W poniedziałek Anthony Kelly, sędzia federalny nadzorujący apelację Djokovica, stwierdził podczas przesłuchania, że ​​jego wniosek o wizę zawierał zwolnienie lekarskie od lekarza, wspomaganego przez niezależny panel powołany przez rząd stanu Wiktoria.

„Punkt, z którego jestem trochę podekscytowany, to co więcej mógł zrobić ten człowiek?”, powiedział sędzia Kelly.

READ  Walka o kontrolę nad Mariupolem utrudnia ratowanie cywilów uwięzionych na teatrze wojny | Ukraina

Jednak prawnicy rządu federalnego stwierdzili w swoim zgłoszeniu, że wcześniejsze infekcje Covid-19 nie były ważnym powodem do odroczenia szczepienia przeciwko wirusowi.

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi szczepień wydanymi w grudniu przez najwyższy organ medyczny w kraju, oczekuje się, że ludzie zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 po wyzdrowieniu z „ostrej poważnej choroby”, a rząd argumentował, że „dowody są takie, że skarżący wyzdrowiał” .

Nie jest jasne, czy i kiedy Djokovic był chory. 16 grudnia, w dniu, w którym powiedział, że wynik testu był pozytywny, wystąpił na publicznym streamie na żywo. Następnego dnia pojawił się na ceremonii wręczenia nagród dla młodych zawodników, gdzie zdjęcia pokazały, że nie ma na sobie maski.

Nawet dla wielu Australijczyków, którzy twierdzą, że zasady powinny obowiązywać wszystkich, w tym także supergwiazdy sportu, jest jasne, że wstydzą się całej sprawy. Proces przystąpienia Australii do turnieju i ogólnie podróże międzynarodowe podczas pandemii zostały naznaczone zamętem, dysfunkcją i punktacją polityczną, które tworzą obraz niekompetencji.

Djokovic przypadkowo dołączył do walki we wtorek, kiedy ogłoszony na Twitterze, że otrzymał zwolnienie lekarskie z wymogu, aby wszystkie osoby wjeżdżające do Australii zostały zaszczepione lub poddane kwarantannie przez 14 dni po przyjeździe.

W oświadczeniu wydanym później tego dnia, prezes Tennis Australia Craig Tiley stwierdził, że gracze ubiegający się o zwolnienie będą musieli poddać się dwóm medycznym panelom ekspertów. Proces obejmował redagowanie danych osobowych w celu zapewnienia ochrony danych.

Komunikacja między Narodowymi Urzędami Zdrowia a Tennis Australia, a także Tennis Australia i graczami ujawniła sprzeczne doniesienia na temat tego, czy niezaszczepione osoby zarażone koronawirusem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymają automatyczne zwolnienie lekarskie.

Urzędnicy federalni napisali do Tiley w listopadzie, aby zasugerować, że pozytywne testy na wirusa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wystarczą, aby automatycznie wjechać do kraju bez szczepień. Ale litery wyciekły do ​​australijskich agencji prasowych pokazał, że doradca australijskiego federalnego komisarza ds. zdrowia Tennis Australia poinformował również, że stan Victoria, w którym odbywa się turniej, jest odpowiedzialny za badanie wyjątków.

READ  Rosyjski urzędnik obwinia Ukrainę o pożar w Biełgorodskim Bazie Paliwowej

2 grudnia Brett Sutton, dyrektor ds. zdrowia w Wiktorii, napisał do Tennis Australia: „Każdy, kto ma historię niedawnej infekcji Covid-19 (zdefiniowanej jako w ciągu 6 miesięcy) i kto może przedstawić odpowiednie dowody na tę historię medyczną, jest „uwolniony z obowiązku kwarantanny po przybyciu do Wiktorii z zagranicy.”

Pięć dni później Tennis Australia przekazał wiadomość graczom.

Djokovic wylądował na lotnisku Tullamarine w Melbourne około 23:30 w środę. Po prawie 10 godzinach impasu na lotnisku funkcjonariusze straży granicznej powiedzieli, że musi opuścić kraj. Został zatrzymany na noc w pokoju, ponieważ jego wiza była ważna i zadano mu pytania dotyczące dowodów jego wyjątku medycznego.

Jego zespół zakwestionował werdykt w czwartek. Sędzia powiedział, że Djokovic będzie mógł pozostać w hotelu, w którym mieszkają uchodźcy w Australii, przynajmniej do poniedziałku, podczas gdy jego prawnicy będą czekali na rozprawę.

W tym momencie decyzja była już polityczna. Australijscy przywódcy, pomimo surowego traktowania osób ubiegających się o azyl w zagranicznych ośrodkach detencyjnych, mają za sobą długą historię zwycięstw wyborczych dzięki trudnym negocjacjom dotyczącym egzekwowania granic, a Morrison zastosował przewidywalny scenariusz.

W obliczu trudnej kampanii reelekcyjnej, gdy gospodarka zaczyna zwalniać z powodu fali nieobecności z powodu wybuchu epidemii Omicron i braku zdolności testowych, pospieszył z decyzją o anulowaniu wizy Djokovica, próbując przedstawić ją jako jasne ramy prawne i jurysdykcyjne Porządek.

Zasady to zasady„Powiedział, dodając: „Nasz rząd jest w silnej formie, jeśli chodzi o zabezpieczenie naszych granic i wierzę, że nikt w to nie wątpi”.

Krytycy polityki imigracyjnej Australii byli przerażeni, ale nie zaskoczeni. Hotel, w którym mieszka Djokovic przetrzymuje dziesiątki uchodźców, w tym niektórych uwięzionych od prawie dekady.

„Jako kraj, czas pokazał, że jesteśmy bardzo agresywni w egzekwowaniu polityki imigracyjnej” – powiedział Steven Hamilton, były australijski urzędnik podatkowy, który wykłada ekonomię na George Washington University. „Ludzie za granicą powinni patrzeć na to przez ten pryzmat, a nie miernik zdrowia. To nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.”

READ  Pająki dokonują masowego exodusu pośród ogromnych powodzi w Australii

W piątek funkcjonariusze straży granicznej powiedzieli czeskiej deblu Renacie Voracovej, że ona również będzie musiała opuścić kraj, mimo że w zeszłym tygodniu grała mecze w turniejach Tuneup.

Voracova, która otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu Covid-19 przez ostatnie sześć miesięcy, została przeniesiona do tego samego hotelu co Djokovic, ale zdecydowała się opuścić kraj dobrowolnie, zamiast walczyć z nakazem deportacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.