Connect with us

technologia

Amerykańscy prawodawcy wściekli się, gdy Huawei zaprezentował laptopa z nowym chipem Intel AI

Published

on

Amerykańscy prawodawcy wściekli się, gdy Huawei zaprezentował laptopa z nowym chipem Intel AI

WASZYNGTON (Reuters) – Republikańscy prawodawcy w USA skrytykowali w piątek administrację Bidena po tym, jak nałożony sankcjami chiński gigant sprzętu telekomunikacyjnego Huawei zaprezentował w tym tygodniu laptopa z chipem Intel AI.

Stany Zjednoczone umieściły Huawei na liście ograniczeń handlowych w 2019 r. ze względu na naruszenie sankcji wobec Iranu, co stanowi część szerzej zakrojonych wysiłków mających na celu utrudnianie postępu technologicznego Pekinu. Umieszczenie na liście oznacza, że ​​dostawcy firmy muszą przed dostawą do firmy uzyskać specjalną, trudną do uzyskania licencję.

Taka licencja wydana przez administrację Trumpa pozwoliła Intelowi od 2020 roku dostarczać Huawei procesory centralne do użytku w laptopach. Chińscy twardogłowi wezwali administrację Bidena do cofnięcia tej licencji, ale wielu niechętnie przyznało, że wygaśnie ona jeszcze w tym roku i nie zostanie przedłużona.

Kiedy w czwartek Huawei wprowadził na rynek swój pierwszy notebook obsługujący sztuczną inteligencję, MateBook

„Jedną z największych tajemnic Waszyngtonu jest to, dlaczego Departament Handlu w dalszym ciągu zezwala na wysyłanie amerykańskiej technologii do Huawei” – powiedział w oświadczeniu dla Reuters republikański kongresman Michael Gallagher, przewodniczący komisji specjalnej Izby Reprezentantów ds. Chin.

Źródło zaznajomione ze sprawą twierdzi, że chipy zostały wysłane na podstawie istniejącej licencji. Nie podlegają one ostatnio szeroko rozpowszechnionym ograniczeniom dotyczącym dostaw chipów AI do Chin, powiedziało źródło i inna osoba.

Departament Handlu i Intel odmówiły komentarza. Huawei nie odpowiedział natychmiast na prośby o komentarz.

Reakcja ta jest oznaką rosnącej presji na administrację Bidena, aby zrobiła więcej, aby udaremnić rozwój Huawei, prawie pięć lat po umieszczeniu go na liście ograniczeń handlowych.

W sierpniu kraj ten zaszokował świat nowym telefonem wyposażonym w wyrafinowany chip wyprodukowany przez objętego sankcjami chińskiego producenta chipów SMIC, stając się symbolem technologicznego odrodzenia Chin pomimo ciągłych wysiłków Waszyngtonu mających na celu osłabienie ich zdolności do wytwarzania zaawansowanych półprzewodników.

READ  Epic Games kupuje studio Fall Guy

Podczas przesłuchania przed podkomisją Senatu w tym tygodniu Kevin Kurland, urzędnik ds. kontroli eksportu, powiedział, że ograniczenia nałożone przez Waszyngton na Huawei mają „znaczący wpływ” na dostęp firmy do amerykańskiej technologii. Podkreślił również, że celem niekoniecznie jest powstrzymanie rozwoju Huawei, ale uniemożliwienie firmie nadużywania amerykańskiej technologii do „złośliwych działań”.

Jednak komentarze w niewielkim stopniu powstrzymały frustrację wśród republikańskich jastrzębi w Chinach po wiadomościach o nowym laptopie Huawei.

„Musimy położyć kres tym zezwoleniom” – powiedział republikański kongresman Michael McCaul w oświadczeniu dla Reutersa. „Dwa lata temu zostałem poinformowany, że licencje dla Huawei zostaną cofnięte. Dziś nie wygląda na to, żeby polityka się zmieniła”.

(Raport: Alexandra Alper i Karen Freifeld; redakcja: Leslie Adler i Stephen Coates)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *