Connect with us

technologia

Ambasador RP widzi duży potencjał w relacjach gospodarczych i handlowych Pakistan – Pakistan

Published

on

Ambasador RP widzi duży potencjał w relacjach gospodarczych i handlowych Pakistan – Pakistan

Pakistan


Ambasador RP wzywa do wzmożenia współpracy w obszarach rolnictwa i edukacji





ISLAMABAD (Almas Haider Naqvi) – Ambasador RP w Pakistanie Maciej Pisarski wyraził przekonanie, że pakistańska technologia rolnicza może skorzystać na możliwościach tanich szkoleń w Polsce, a polska technologia może być korzystna dla pakistańskiego rolnictwa, zwłaszcza drobnych rolników.

Ambasador wyraził tę opinię w poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika Dunya.

Ambasador powiedział, że pakistańscy studenci mają duże możliwości studiowania biznesu, medycyny i inżynierii na polskich uniwersytetach, które zapewniają wysokiej jakości edukację po niższych kosztach niż inne kraje Unii Europejskiej.

Podkreślił, że przyjazne stosunki i efektywne partnerstwo między Pakistanem a Polską trwają od wielu dziesięcioleci i istnieją ogromne możliwości dalszego rozwoju stosunków gospodarczych, handlowych, politycznych i obronnych między obydwoma krajami.

Ambasador zasugerował, że Pakistan powinien zwiększyć swoje zaangażowanie w Unię Europejską, ponieważ dyskusje w UE mogą mieć konsekwencje dla przyszłości Pakistanu. Ambasador zauważył także, że choć pakistański eksport do Polski w dalszym ciągu rośnie, to stosunki gospodarcze i handlowe między obydwoma krajami są słabsze, niż oczekiwano. „Polska licząca 45 milionów mieszkańców jest częścią jednolitego rynku Unii Europejskiej, natomiast Pakistan to kraj liczący 230 milionów mieszkańców”.

Ambasador podkreślił potrzebę wykorzystania tego potencjału przez oba kraje i zacieśnienia współpracy w takich obszarach jak ropa i gaz, rolnictwo, zielone technologie, inteligentne miasta, systemy bankowe i zdrowotne, sektor kultury czy uzdatnianie wody.

READ  Amazon obsługuje i wydaje nowego Tomb Raidera z Crystal Dynamics

Przyznał, że między Pakistanem a Polską są pozytywne wskaźniki, a wymiana handlowa między obydwoma krajami z roku na rok rośnie. W zeszłym roku wolumen obrotu wyniósł 900 milionów dolarów, czyli więcej niż w latach poprzednich.

Jednakże w ostatnich latach eksport Polski do Pakistanu spadł, a bilans handlowy stanowi istotny problem.

Ambasador zauważył, że krążą pozytywne historie na temat inwestycji w Pakistanie, w tym inwestycji o wartości 300 milionów dolarów polskiego koncernu naftowo-gazowego w wydobycie gazu w Pakistanie w ciągu ostatnich 25 lat. Ambasador zauważył, że pakistański gaz był trzykrotnie tańszy od LNG.

Odpowiadając na współczesne wyzwania, ambasador podkreślił potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na transformację cyfrową i zmiany klimatyczne, oprócz promowania współpracy w tradycyjnych obszarach.

Podkreślił, że istnieją ogromne możliwości współpracy w sektorze rolniczym, gdyż Polska specjalizuje się w maszynach i technologiach związanych z drobnym rolnictwem. Dodał, że istnieją również możliwości współpracy w obszarze przetwórstwa spożywczego.

Ambasador podkreślił, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, która jest największym rynkiem dla produktów pakistańskich, a także uczestniczy w unijnym procesie decyzyjnym. Wezwał Pakistan do zwiększenia zaangażowania z UE i zauważył, że istnieje potencjał współpracy w przemyśle obronnym.

Ambasador zauważył, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski i UE oraz że Polska wraz ze swoimi sojusznikami w dziedzinie bezpieczeństwa pomaga Ukrainie poprzez wsparcie gospodarcze.

Ambasador odmówił udzielenia porad na temat skomplikowanej historii stosunków Pakistan-Indie, twierdząc, że oba kraje powinny rozwiązać swoje problemy w drodze dialogu w przyjaznym środowisku dla stabilności regionalnej i globalnej. Powiedział, że ramy wielostronne, takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy i Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, mogłyby promować pokój, stabilność i współpracę w regionie.

Na koniec Ambasador podkreślił rosnącą liczbę Pakistańczyków w Polsce oraz możliwości, jakie otwierają się dla pakistańskich ekspertów i specjalistów. Zasugerował, że Pakistańczycy w Polsce mogliby odegrać rolę w stosunkach dwustronnych jako pomost między obydwoma krajami.

READ  Izba Paso Robles popiera proponowany port kosmiczny

Podkreślił także potrzebę poprawy płatności oraz zasad i przepisów dla firm inwestujących w Pakistanie, podkreślając jednocześnie lepsze możliwości dla pakistańskich studentów w biznesie, medycynie i inżynierii na polskich uniwersytetach.

’; var i = Math.floor(r_text.length * Math.random()); dokument.write(r_text[i]);

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *