Connect with us

Gospodarka

Aleś Alachnovič: „Od 2012 roku białoruska gospodarka wzrosła o 5%, podczas gdy gospodarki Polski, Litwy i Łotwy wzrosły o 40-45%.

Published

on

Aleś Alachnovič: „Od 2012 roku białoruska gospodarka wzrosła o 5%, podczas gdy gospodarki Polski, Litwy i Łotwy wzrosły o 40-45%.

W jednym (nr wywiad z Pozirkiem, doradcą Swiatłany Cichanouskiej ds. reform gospodarczych i wiceprezydentem ds ABBAOmówiono Alesia Alachnowicza jak zależność gospodarcza Białorusi od Rosji wpływa na gospodarkę kraju.

„Białoruś jest powiązana z rosyjską gospodarką, która od 2013 roku znajduje się w stagnacji. „65% eksportu towarów trafia bezpośrednio do Rosji, a kolejne 20-30% trafia do Chin, Indii i innych krajów za pośrednictwem rosyjskich portów, kolei i systemu finansowego” – wyjaśnił pan Alachnovič.

Zauważył, że białoruska gospodarka rośnie zatem od 2012 roku wolniej w porównaniu z Polską, Litwą czy Łotwą. W ciągu 12 lat zyskała zaledwie 5%, podczas gdy gospodarki sąsiadujące zyskały 40-45%. Doradca podkreślił, że sytuacja nie ulegnie poprawie, w miarę jak Białoruś będzie w dalszym ciągu dostosowywać się do gospodarki rosyjskiej, Osłabienie jego suwerenności.

„Reżim wpędził się w ślepy zaułek, prowadząc politykę represji, organizując kryzys migracyjny, wymuszając lądowanie samolotu Ryanair i ułatwiając Rosji wojnę na Ukrainie. W tym impasie może współpracować jedynie z takimi krajami, jak Rosja, Korea Północna i Gwinea Równikowa – a te kraje nie rosną” – podsumował Aleś Alachnovič.

Ekonomista jako pozytywny przykład dla nowej Białorusi podał Polskę: „Polska handluje z UE, co oznacza, że ​​jej gospodarka dorównuje najbardziej zaawansowanym gospodarkom świata – bardziej zaawansowanym technologicznie, zamożniejszym i bardziej demokratycznym”.

READ  „Uwolnię polskie środki unijne dzień po zwycięstwie wyborczym” – obiecuje lider opozycji Tusk
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *