Connect with us

Świat

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Published

on

W rzadkiej publicznej krytyce prowadzenia rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie były wysoki rangą oficer rosyjski ostrzegł w telewizji państwowej, że sytuacja wkrótce się pogorszy.

„Nie pijmy «informacyjnych środków uspokajających», bo czasami informacja o moralnym lub psychologicznym upadku ukraińskich sił zbrojnych rozchodzi się tak, jakby zbliżało się do kryzysu moralnego lub zerwania” – powiedział w poniedziałkowym 60-minutowym programie Rossija One emerytowany pułkownik Michaił Khodarenok. „Nic z tego nie zbliża się do rzeczywistości”.

Pomimo sprzeciwu gospodarza programu, Khodarenok powiedział, że Ukraina może uzbroić milion ludzi.

„Biorąc pod uwagę, że pomoc europejska będzie w pełni efektywna, a do walki będzie mógł włączyć się milion uzbrojonych żołnierzy ukraińskich, musimy widzieć tę rzeczywistość najbliższej przyszłości i uwzględniać ją w naszych kalkulacjach operacyjnych i strategicznych. Sytuacja dla nas, szczerze mówiąc, pogorszy się” – powiedział.

Khodarenok, stały komentator w rosyjskich mediach, również skomentował szerszą izolację Rosji.

„Spójrzmy na tę sytuację jako całość z naszej ogólnej pozycji strategicznej” – powiedział. „Nie kierujmy rakietami w stronę Finlandii – to po prostu wygląda śmiesznie. Największym problemem naszej sytuacji militarnej i politycznej jest całkowita izolacja geopolityczna. A cały świat jest przeciwko nam – nawet jeśli nie chcemy się do tego przyznać”.

Przed rozpoczęciem inwazji Khodarenok ostrzegł, że prowadzenie wojny na Ukrainie będzie trudniejsze, niż wielu się spodziewało.

W lutowym artykule powiedział: „Poziom nienawiści (która, jak wiadomo, jest najskuteczniejszym paliwem walki zbrojnej) w sąsiedniej republice wobec Moskwy jest szczerze niedoszacowany. Nikt nie przyniesie chleba, soli i kwiatów armii rosyjskiej na Ukrainie”.

Ekspert twierdzi, że siły rosyjskie pokonają Ukrainę w krótkim czasie, „nie ma poważnego powodu” – powiedział.

READ  Wariant Covid-19 znaleziony w Indiach: co wiemy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.