Connect with us

Świat

Afgański piosenkarz ludowy zabrany z jego domu i zabity przez talibów

Published

on

Afgański piosenkarz ludowy zabrany z jego domu i zabity przez talibów

Jego syn Jawad powiedział agencji Associated Press, że piosenkarz został „postrzelony w głowę” na rodzinnej farmie w dolinie Andarab w północnej prowincji Baghlan.

„Był niewinny, piosenkarz, który po prostu zabawiał ludzi” – powiedział jego syn. AP jako pierwsza poinformowała o śmierci Fawad Andarabi.

CNN nie potwierdziło niezależnie okoliczności zabójstwa piosenkarza, ale były minister spraw wewnętrznych Afganistanu Massoud Andarabi, który również pochodzi z dzielnicy, od której pochodzi nazwa rodziny, opowiedział publicznie o jego śmierci.

„Brutalność talibów trwa nadal w Andarab. Dziś brutalnie zabili piosenkarza folklorystycznego Fawad Andarabi, który po prostu przyniósł radość tej dolinie i jej mieszkańcom. „brutalność talibów” – napisał w sobotę na Twitterze.

Morderstwo wzbudziło obawy co do powrotu do surowego reżimu narzuconego przez talibów, kiedy ostatni raz przejęli kontrolę nad Afganistanem w latach 1996-2001. W tym czasie talibowie zakazali większości form muzyki jako nieislamskiej.

W rozmowie z New York Times „Muzyka jest zakazana w islamie”, powiedział w środę rzecznik talibów Zabiullah Mujahid, zapytany, czy zostanie ponownie publicznie zakazany w Afganistanie. Dodał, że talibowie mają nadzieję, że uda im się „przekonać ludzi, by nie robili takich rzeczy zamiast wywierać na nich presję”.

Jednak wcześniejsza nietolerancja grupy bojowników wobec muzyki bez religijnego znaczenia sprawiła, że ​​prawnicy obawiają się wznowienia represji wobec artystów.

Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Praw Kulturalnych Karima Bennoune i Ambasador Dobrej Woli UNESCO ds. Wolności Artystycznej Deeyah Khan wyrazili „głębokie zaniepokojenie” doniesieniami o zabójstwie Andarabiego.

„Jako Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Praw Kulturalnych (z) Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO ds. Wolności Artystycznej, Deeyah Khan, wyrażam głębokie zaniepokojenie doniesieniami o przerażającym morderstwie piosenkarza #FawadAndarabi. Wzywamy rządy talibów do poszanowania #praw człowieka #artystów – powiedział w sobotę Bennoune na Twitterze.

READ  UE bojkotuje zewnętrzny szczyt Węgier – POLITICO

Dolina Andarab leży obok doliny Panjshir, 145 km na północ od Kabulu, gdzie od zeszłego tygodnia toczą się sporadyczne walki między talibami a zbrojną koalicją północnych milicji, tzw. Sojuszem Północnym. Ostatnio toczyły się też walki w rejonach Doliny Andarabskiej.

Dowódcy talibów poinformowali CNN, że osiągnięto porozumienie w sprawie powstrzymania działań ofensywnych; jednak Sojusz Północny nie skomentował tego bezpośrednio.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *